Valonija poput galskog sela Asteriksa štiti EU od multinacionalki
To sad već zvuči uvelike kao priča o Asterixu, Obelixu i Rimljanima, ona o malom selu Gala koji se tvrdoglavo i nesalomljivo opiru imperiju. Valonija, jedna od dvije administrativne jedinice belgijske federacije, ne popušta u odbijanju da EU potpiše sporazum o slobodnoj trgovini s Kanadom. CETA je po prirodi vrlo slično kontroverzni sporazum kao i zlosretni TTIP sa SAD-om, kojem se žestoko protive mnogi u Europskom parlamentu, od blokova zelenih i ljevice do desnice poput Marine le Pen. Parlament majušne Valonije, koja ima 3,7 milijuna stanovnika, manje od 1 posto EU, u četvrtak je odbio potvrditi CETA.
To onda znači da sporazum ne može potvrditi ni Belgija, posljedično ni EU. Valoncima smetaju redom sve one stvari zbog kojih je praktično propao TTIP; sustav sudova kojima bi se kompanije mogle obraćati kako bi zaštitili njihove interese, slobodan izvoz poljoprivrednih proizvoda iz Kanade u EU, što je problematično i zbog udara na europske poljoprivrednike i zbog toga što je Kanada treća najveća nacija u svijetu u proizvodnji GMO-a, socijalna sigurnost, prava radnika, javna nabava i kako to već ide. Riječ je o multimilijardskom sporazumu kojim bi profitirao najkrupniji biznis u Europi i Sjevernoj Americi, pa su stoga parlamentarci u Valoniji pod užasnim pritiskom.
Geert Bourgeois, premijer Flandrije, sjeverne administrativne jedinice u Belgiji, kolege iz Valonije brutalno je napao početkom rujna: "Oni više vole izvoziti oružje u Saudijsku Arabiju, nego voće u Kanadu!" Bio je to niski udarac kojim je valonskim parlamentarcima stavio na dušu kompletnu politiku EU intervencija po arapskim republikama uz mediteransku obalu i zločine Saudijske Arabije u ratu u Jemenu. Prvo lokalni mediji, a pomalo i mediji sve do SAD-a, spremno su prenijeli njegove optužbe protiv Valonaca. Pritom mediji diljem Zapada vrlo sumnjivo temeljito prešućuju da zeleni, i to prvenstveno vrlo snažni i utjecajni njemački Zeleni, potom europska ljevica, čak i dio socijaldemokrata diljem EU-a, upozoravaju da i CETA i TTIP predstavljaju smrtnu opasnost po Europljane i "napad na demokraciju, prava potrošača, zaštitu okoliša i socijalnu državu".
Uz većinu tih argumenata, dio europskih populista i cijela desnica dodaju još i to da je riječ o frontalnom udaru na suverenitet europskih nacija. Valonski premijer Paul Magnette ipak ne odustaje od svojih zahtjeva, te je za EU Observer izjavio da "Kanađani još imaju prostora za pregovore, a EU ne". Rumunjska i Bugarska također imaju svoje zahtjeve, ukidanje viza za Kanadu za svoje građane, no dužnosnici EU-a koji vode pregovore s Kanadom o CETA-i, koji su zapravo već sve ispregovarali, smatraju da će te dvije zemlje lako privoljeti da njihovi parlamenti prihvate sporazum.
Koliko će biti povijesno važan stav Valonije, bilo da se promijeni ili da Valonija na tome ustraje, pokazuje izjava predsjednika EK-a Jean-Claudea Junckera: "Ako ne možemo zaključiti ovaj trgovinski sporazum s Kanadom, ne vidim kako ćemo moći dogovoriti više ijedan sporazum s bilo kojim dijelom svijeta." Izjava ima veliku težinu jer je užasno kompromitirani TTIP sa SAD-om praktično već propao i u život bi ga eventualno mogla vratiti samo CETA. Bilo da su za ili protiv njih, a riječ je o krajnje sukobljenim političkim taborima, mnogi smatraju da je riječ o pitanju na kojem će EU ili propasti ili opstati, pritom tko što tvrdi ovisi o tome smatra li netko da su sporazumi korisni i nužni ili krajnje opasni po EU.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
PAZI, SNIMA SEAfera Vepar: Prije Dabre bio 'Kiro prosviro'! Zbog snimki iz lova otišao 'ministar Jubito'