Ratovi zvijezda su opet in. Reaganov projekt iz 1983. godine ponovno se rodio kao Fenix. Američki predsjednik Donald Trump je u utorak najavio da će vlada krenuti naprijed u izgradnji više milijardi dolara vrijednog proturaketnog obrambenog sustava poznatog kao 'Zlatna kupola'. Sustav će koristiti konstelaciju satelita i svemirsko oružje za presretanje balističkih napada na Sjedinjene Države, piše Washington Post.
- Kada bude u potpunosti izgrađena, Zlatna kupola će moći presresti rakete čak i ako su lansirane s drugih strana svijeta, čak i ako su lansirane iz svemira, a mi ćemo imati najbolji sustav ikada napravljen - pohvalio se Trump u Ovalnom uredu. Iako Trump gaji nerazumljivo veliku inklinaciju prema Putinu u odnosu na druge američke predsjednike, futuristički obrambeni sustav namijenjen je i obrani od Russije, ali i Kine i Sjeverne Koreje. Tijekom predstavljanja Zlatne kupole, rekao je da bi sustav mogao biti operativan za tri godine. General Michael Guetlein, zamjenik šefa operacija američkih svemirskih snaga, nadgledat će napredak Zlatne kupole. Prethodno je obnašao dužnost zamjenika ravnatelja Državnog ureda za izviđanje od 2019. do 2021. godine.

Pridružio se Ratnom zrakoplovstvu Sjedinjenih Američkih Država 1991. godine, nakon što je diplomirao na Državnom sveučilištu Oklahome. Ima iskustva u specijalnim operacijama, globalnoj projekciji moći, sustavima za upozorenje i detekciju projektila te programima za suzbijanje prijetnji iz svemira. Zapovijedao je Eskadrilom za brze reakcije u zrakoplovnoj bazi Peterson u Coloradu te Elementom Svemirskih snaga pri Nacionalnom uredu za izviđanje. Također je vodio Odjel za proizvodnju svemirskog infracrvenog sustava pri Centru za svemirske i raketne sustave, kao i Direktorat za sustave daljinskog opažanja.
Sustav će koštati 175 milijardi
Trump je već osigurao 25 milijardi dolara u saveznom proračunu za PZO koja bi mogla transformirati vojnu tehnologiju i vođenje ratova. Ranije ovog mjeseca, Kongresni ured za proračun procijenio je da bi raspoređivanje i upravljanje svemirskim presretačima, koji su dio novog sustava proturaketne obrane, moglo koštati između 161 i 542 milijarde dolara u narednih 20 godina. U utorak je Trump izjavio da on procjenjuje da će sustav koštati 175 milijardi dolara. Trump je od početka mandata stavio naglasak na protubalističku obranu. Upravo je to jedan od razloga zašto forsira pitanje Grenlanda, a u siječnju je potpisao posebnu naredbu kojom je zadužio Pentagon da pripremi planove za izgradnju PZO sljedeće generacije.
- Prijetnja od napada balističkim, hipersoničnim i krstareći projektilima, te drugim naprednim zračnim napadima, i dalje je najkatastrofalnija prijetnja s kojom se suočavaju Sjedinjene Države - rekao je Trump. Njegov strah nije bez pokrića. Moskva ima približno 330 interkontinentalnih balističkih projektila koji mogu doseći SAD. S tim projektilima mogu zasuti SAD s više od 1200 nuklearnih bojevih glava.
Posebno se ističe više od 200 RS-24 Yars projektila. ̧Rusija ih je prvi put testirala 29. svibnja 2007. godine, nakon tajnog vojnog istraživačko-razvojnog projekta. Yars je zapravo modifikacija Topol-M i može nositi više neovisno ciljanih bojevih glava. Rusija je projektil predstavila kao odgovor na američku proturaketnu zaštitu u istočnoj Europi zbog koje je Putin negodovao tijekom sigurnosne konferencije u Münchenu na kojoj je neizravno najavio rat u Ukrajini. Yars može nositi do 10 neovisno ciljanih bojevih glava i od 2010. je u operativnoj uporabi. Američku pozornost zaokupio je i ruski balistički projektil RS-28 Sarmat, poznat kao Sotona II. Sarmat je jedno od šest novih ruskih strateških oružja koje je ruski predsjednik Vladimir Putin predstavio 1. ožujka 2018. RS-28 Sarmat napravio je svoj prvi probni let 20. travnja 2022. Prema ruskim medijima, Sarmat je sposoban nositi deset tona tereta, uključujući deset bojevih glava snage 750 kilotona, 15 ili 16 lakših MIRV bojevih glava.
Kako funkcionira kupola?
Ideja Zlatne kupole inspirirana je jasno, izraelskim kopnenim obrambenim sustavom Iron Dome (Željezna kupola), koji štiti zemlju od raketa i projektila. Trumpova Zlatna kupola zamišljena je kao znatno opsežniji sustav, koji uključuje veliki broj satelita za nadzor te poseban satelitski sustav za presretanje, čija bi uloga bila uništavanje neprijateljskih projektila odmah nakon lansiranja. Fokalna točka sustava je tzv. rana detekcija. Tako će se u ranoj i srednjoj orbiti nalaziti sateliti s infracrvenim senzorima koji mogu otkriti lansiranje balističkih projektila čim napuste lansirnu rampu. Ti sateliti bi detektirali toplinski potpis rakete odmah nakon lansiranja i gotovo trenutačno prenijeli podatke zapovjednim centrima i obrambenim satelitima. U drugoj fazi, specijalizirani sateliti s presretačkim projektilima (ili potencijalno laserima u budućnosti) bi gađali neprijateljske projektile. Ovi bi sateliti presreli raketu dok je još u fazi uzlijetanja, što je najranjivija faza leta projektila, tzv. boost phase. Očekuje se da bi sustav koristio AI i automatizirane algoritme za brzo prepoznavanje prijetnji, donošenje odluka i koordinaciju između satelita, radara i zapovjednih centara.

Ako će Washington ovo uspjeti sprovesti u djelo tada bi u potpunosti promijenili uporabu i svrhu interkontinentalnih balističkih projektila s bojevim glavama koji se od doba hladnog rata baziraju na principu obostranog uništenja. SAD bi mogle postati prva država u povijesti koja bi uz pomoć ovakvog PZO-a mogla izaći iz nuklearnog rata netaknuta. Nešto što je Reagan priželjkivao u 80-ima.
Zvjezdane staze
Sovjetskom invazijom na Afganistan, splasnuo je detant, a dolaskom ortodoksnog antikomunista Reagana na vlast, zategnuli su se odnosi SAD i SSSR-a. Tako je Washington 1983. službeno najavio avangardni program 'Strategic Defense Initiative', kolokvijalno poznat kao 'Star Wars program'. Cilj je bio da se nuklearno oružje učini zastarjelim i da se okonča doktrina međusobno osiguranog uništenja (MAD), koju je nazvao 'samoubilačkim paktom'. SDIO (Strategic Defense Initiative Organization) osnovan je 1984. unutar Ministarstva obrane SAD-a kako bi vodio razvoj. Ured je radio na istraživanju i testiranju lasera, oružja s čestičnim zračenjem (particle beams), sustava za presretanje projektila iz svemira i sa zemlje i senzora, komunikacijske mreže i računalne sustave za koordinaciju globalne mreže satelita i borbenih postrojenja. Ideja je bila laserima iz svemira uništavati sovjetske interkontinentalne projektile prije nego stignu do SAD-a i tako pobijediti u Hladnom ratu. Međutim, 1987. Američko fizičko društvo (APS) objavilo je izvještaj prema kojem su tehnologije bile desetljećima ispred svog vremena i tehnologije i mogućnosti koje su SAD tada imale. Proračun je drastično smanjen, a Washington se okrenuo prema projektu "Brilliant Pebbles", sustavu malih satelitskih presretača u orbiti.
Reakcija Kine i Rusije
U zajedničkoj izjavi ranije ovog mjeseca, Kina i Rusija nazvale su ideju Zlatne kupole "duboko destabilizirajućom po svojoj prirodi", upozorivši da bi pretvorila "svemir u okruženje za postavljanje oružja i arenu za oružane sukobe. Kina se ponovno oglasila oko Zlatne kupole. Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova je u srijedu izjavilo da bi izgradnja avangardnog PZO-a stovrilo novu utrku u naoružavanju. Trump je dodao da će s Putinom razgovarati o potencijalnom sustavu obrane koji bi ozbiljno mogao promijeniti pravila igre.