Kapitulacija Hollywooda: Odrekli su se Polanskog

Reuters/Pixsell
Hollywood je ipak okrenuo leđa cijenjenom redatelju koji je već desetljećima u bijegu od sudske presude
Vidi originalni članak

Bill Cosby, komičar, filantrop i silovatelj, te redatelj Roman Polanski, također osuđeni prijestupnik, izbačeni su iz američke Akademije (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), institucije koja ima preko 6.000 članova.

Odluka je to koja je uslijedila nakon suđenja komičaru Cosbyju koji je kriv za silovanje, drogiranje i iskorištavanje sportašice Andree Constand 2004. godine, nakon što ga je za drogiranje i silovanje optužilo više od šezdeset žena, no radi zastare i drugih komplikacija samo je slučaj Constand došao na sud.

Zvijezda serije "The Cosby Show" prije optužbi bio je "najdraži otac Amerike", koji je kao ginekolog Cliff Huxtable bio na čelu najobožavanije obitelji na svijetu.

Polanskog su, nakon što je snimio kultni film “Chinatown”, 1977. uhitili u domu njegova prijatelja Jacka Nicholsona jer ga je za drogiranje i silovanje optužila 13-godišnja manekenka Samantha Gailey (udana Geimer) koju je upoznao na snimanju.

Plejada najmoćnijih hollywoodskih glavešina izredala se u sudnici, kao i glumica Anjelica Huston, koja je svratila u kuću svog bivšeg dečka Jacka Nicholsona po neke stvari te je na sudu rekla kako “nisu radili ništa neprimjereno, a Samantha je, vidjelo se, bila sretna što je tamo”.

Polanski je sa sucem pregovarao o priznanju krivnje i njegov je odvjetnik potvrdio kako je dogovor bio da glumac ode na psihijatrijsko vještačenje, provede kratko vrijeme iza rešetaka i onda ga puste na uvjetnu kaznu. No sudac je u svojim odajama rekao da ne planira održati riječ, nego će “tog čovjeka osuditi na 50 godina zatvorske kazne”, što je odvjetnička struka komentirala kao “nedopustivo ponašanje”. Dan prije izricanja presude Polanski se javio prijatelju Dinu de Laurentiisu da napušta zemlju.

Skandal Nobel otkazan radi seksa: Zbog čega su ga otkazivali nekad?

Godine 2009. uhitili su ga u Švicarskoj te je proveo godinu dana u kućnom pritvoru u svom domu u Gstaadu prije no što je Švicarska odlučila kako ga neće izručiti. U međuvremenu ga je tijekom godina još žena optužilo da ih je silovao ili pokušao silovati kao maloljetnice, a najmlađa je u doba navodnog zločina imala 10 godina.

Svi su se navodni incidenti dogodili sedamdesetih, poslije smrti Sharon Tate i prije drugog braka. U “bijegu” je snimio odlične filmove, između ostalog i “Pijanista”. Kad je 2003. dobio Oscara za režiju, cijela se dvorana podigla na noge, a zlatnu je statuu u njegovo ime prihvatio Harrison Ford.

Mnogi su slavni do sada bili apologeti njegova ponašanja. Zagovaraju “stav” da su pravila ponašanja različita u stvarnom svijetu, a drukčija u Hollywoodu. Whoopi Goldberg je rekla kako njegov slučaj sa Samanthom nije “silovanje-silovanje”, dok drugi uporno insinuiraju da je djevojčica ionako lagala o svojim godinama kako bi se približila zvijezdama, a osim toga gdje su bili njezini roditelji. 

Glumica Asia Argento, jedna od najglasnijih žrtava Harveyja Weinsteina svojedobno je potpisala peticiju da se pusti iz švicarskog pritvora. Među ostalima to su potpisali i Natalie Portman, Tilda Swinton, Harrison Ford, Wes Anderson, David Lynch i Sam Mendes.

Teška presuda Sve više žena protiv njega - Cosby bi mogao u zatvor

Branio ga je i Tarantino rekavši da su to "bila slobodnija vremena i da on nikoga nije silovao". Potpora kolega i podržavanje njegovog briljantnog filmskog opusa bilo je zaista jako, no pad predatora producenta Harveyja Weinsteina i Cosbyja Akademiju je uvjerio kako je vrijeme da se "nešto poduzme".

"U Akademiji nema mjesta za osobe koje zlostavljaju svoj status, moć ili utjecaj na način da to krši standarde moralnog ponašanja", objavila je Akademija još prošle godine.

Prošle je jeseni Akademija izbacila osramoćenog Harveyja Weinsteina, te u tom svijetlu nije neobično izbacivanje Cosbyja. No, slučaj Polanski je poseban jer se poljsko-francuski redatelj uvijek tretirao gotovo kao žrtva sustava koji je okajanje "odradio" kroz svoje genijalne filmove. Čak i oni koji ga nisu simpatizirali, nisu protiv njega javno govorili.

Zanimljivo je kako iz Akademije  još nije "izletio" Kevin Spacey koji je, uz Weinsteina, i "započeo" #MeToo i TimesUp pokrete. Mnogi su se na društvenim mrežama javili i rekli kako je krajnje vrijeme da potjeraju i Woodyja Allena, no ne znaju kako on uopće nije član Akademije.

Ponovljeno suđenje Koliko košta šutnja - Bill Cosby platio 3.5 milijuna dolara

Zanimljivo je kako je Weinsteina razotkrio upravo Allenov otuđeni sin, novinar Ronan Farrow koji je za tu istraživačku priču s kolegama nagrađen Pulitzerovom nagradom.

Većina filmskih kritičara se ni ne trudi pronaći izlike za ponašanje Romana Polanskog, no zagovaraju stav da se njihova kinematografska genijalnost, kao i kod Woodyja Allena ili Elieja Kazana, ne smije zanemariti “jer smo onda svi na gubitku”.

Filozof Roland Barthes kaže da, kad umjetnici stvaraju svoj rad, “žive još jedan, pokrajnji život, daleko od osobe koja ga je stvorila”, a na institucijama je da se obračunaju sa zločinima i naslijeđem pojedinaca.

Posjeti Express