Ona u svoja četiri zida nije tek malo šenula, Han Kang dobila je Nobelovu nagradu
Roman "Vegetarijanka" suvremene južnokorejske autorice Han Kang, koja je 2024. dobila Nobelovu nagradu za književnost, duboka je psihološka priča koja će čitatelju jedino odgovoriti na pitanje što se dogodi kad izostane razumijevanje okoline na promjenu u ponašanju pojedinca, ali i pravodobna pomoć. Riječ je o vrlo kompleksnoj, maestralno napisanoj i iznimno slojevitoj knjizi o jednoj submisivnoj ženi, Yeong-hye, sluškinji vlastitog supruga, koja godinama živi nevoljena, neprimijećena i usamljena. Ona je kao biće društveno nesvrhovita i beznačajna, postoji samo kako bi udovoljila željama supruga kao kućanica, kuharica i bračna dužnosnica, njezino bivanje ograničeno je na četiri zida njihova stana.
Nakon uznemirujućeg, krvavog sna, ona odlučuje postati vegetarijanka, što se u obitelji mesoždera kakvoj pripada, ali i općenito južnokorejskom društvu, predstavlja kao nešto neprihvatljivo. Njezini najbliži, posebice nasilni otac tiranin, kao i suprug, odabir glavne protagonistice ocjenjuju olako, kao gastronomsko izvolijevanje, smatrajući da je tek malo "šenula". No njezino stanje, deluzije koje se prelijevaju iz noći u dan i obrnuto, ali neprirodna mirnoća kojom skida okove s uma i tijela, zapravo su puno ozbiljniji.
Roman je napisan kroz tri dijela. Prvi dio, "Vegetarijanka", iznosi njezin suprug otvoreno govoreći kako je Yeong-hye, tako bezlična i obična, ustvari bila samo najbolja opcija za bračni život, a promjenu u njezinu ponašanju sebično gleda kao nerazumljivi udar na njegov ugodan život, pa i karijeru. Drugi dio naslovljen "Mongolska pjega" priča njezin šogor, nerealizirani umjetnik, koji u bljedoći tijela i duha jedne slomljene žene vidi nešto privlačno i uzbuđujuće. Ignorira činjenicu da je riječ o bolesnoj ženi i prelazi granice svih društvenih normi i dobrog ukusa kako bi zadovoljio vlastite umjetničke i seksualne porive. Treći dio pod nazivom "Plamteća stabla" priča sestra Yeong-hye, i tek tad otkrivamo duboke traume koje su obilježile živote dvaju kćeri veterana Vijetnamskog rata i njihove pokorne majke koja ih je propustila zaštititi u djetinjstvu.
Roman spisateljice Han Kang, koja je ove godine dobila Nobelovu nagradu za književnost, jedan je od onih romana koji će vas natjerati da preispitujete i sebe i društvo i vrijednosti koje se tradicionalno podrazumijevaju. U nekim dijelovima će vas šokirati, a možda ćete se i s gnušanjem pitati: "Pa zar je moguće?". Na dio pitanja odgovor nećete dobiti, a za neke dileme ćete zaključiti da jednostavno nema ispravnog zaključka. Pojedini dijelovi romana bit će vam vjerojatno neugodno uznemirujući, a morate znati i da je ova knjiga, iako blistavo napisana, zaista tužna i mračna priča.
Spisateljica nenametljivo, sloj po sloj, otkriva uzroke i posljedice jedne samo naizgled banalne odluke o prelasku na vegetarijanstvo. Ne postavlja pritom nikakve granice između dobra i zla diskretno sugerirajući svakom čitatelju da s većom pažnjom razmisli o onome tko stoji pokraj njega i o tome kako je biti u njegovim cipelama.