Rock’n’roll ratnik divio se Titu, kojeg je prozvao pravim rokerom

DPA/PIXSELL
Dok su preživjeli rokeri iz njegove generacije bili u mirovini, Lemmy je nastavio prašiti kao u najboljim danima te se Motorhead bez ikakvih problema nadmetao s dvostruko mlađim metal bendovima
Vidi originalni članak

Potkraj studenoga Motorhead je morao otkazati koncert u Berlinu zbog iznenadne bolesti gitarista Philla Campbella. 

Prije toga je legendarni bend u dva navrata prekidao američku ljetnu turneju jer je Lemmy Kilmister ostao bez daha na koncertima u Salt Lake Cityju i Austinu. Vjerni fanovi već su dugo znali za njegove tegobe, ali su isto tako znali da se nikad neće predati. 

Kad je početkom prosinca potvrđen dolazak Motorheada na zagrebački INmusic 2016., organizatori festivala bili su zatrpani mailovima iz kojih su mogli iščitati da će Lemmyjeva balkanska sljedba masovno hodočastiti na Jarun i još jedanput uletjeti u ritualni headbanging kakav je prošlog ljeta viđen na novosadskom Exitu. 

Nažalost, INmusic će morati potražiti novog headlinera. Neustrašivog rock’n’roll ratnika, koji je dobio mnoge velike bitke, pokosio je ekstremno agresivni karcinom nakon pola stoljeća sviračke karijere i četrdeset godina Motorheada. 

Ian Fraser Kilmister rodio se na Badnjak 1945. u engleskom Stock-On-Trentu, a odrastao je u sjevernom Walesu. Početkom ‘60-ih bio je na koncertu Beatlesa u liverpulskom klubu Cavern i to mu je iskustvo zauvijek promijenilo život. 

Svirao je gitaru u nekoliko lokalnih bendova, a onda je 1965. dobio mjesto u perspektivnom beat sastavu The Rockin’ Vickers koji je snimao za CBS i upravo se spremao za europsku turneju.

Kvartet iz Blackpoola bio je prvi britanski bend koji je gostovao u Jugoslaviji pa je Lemmy s ostatkom ekipe pozvan u audijenciju kod predsjednika Tita. 

Dvadesetak godina kasnije dao je intervju beogradskom magazinu Rock u kojem je rekao da je Tito bio pravi roker.

Nakon raspada The Rockin’ Vickersa preselio se u London gdje je dijelio unajmljeni stan s basistom Noelom Reddingom. Kad je Noel upao u The Jimi Hendrix Experience, njegov cimer Lemmy postao je Hendrixov roadie. 

Sviračku karijeru nastavio je u londonskom psihodeličnom undergroundu, iz kojeg je izašao kao bas gitarist kultnog space rock sastava Hawkwind. Na hit singlu “Silver Machine” Lemmy se pokazao kao odličan pjevač i možda bi zadugo ostao u tom taboru da 1975. godine nije uhićen na kanadskoj granici zbog posjedovanja kokaina. 

U Hawkwindu je momentalno dobio nogu pa je nakon izlaska iz pritvora okupio vlastiti bend Bastard. No frendovi su ga uvjerili da pod tim imenom nikad neće ući u Top of the Pops pa je novi trio nazvao Motorhead prema posljednjoj pjesmi koju je napisao za Hawkwind.

Početne reakcije nisu bile nimalo ohrabrujuće. Najutjecajniji glazbeni magazin New Musical Express proglasio je Motorhead najgorim bendom na svijetu pa su gitarist “Fast” Eddie Clark i bubnjar Phil “Animal” Taylor umalo odustali. 

Međutim, debitantski album “Motorhead” je 1977. godine ipak ugrabio nešto publiciteta zbog jedinstvenog spoja heavy metala i punka. Drugi album “Overkill”, snimljen s producentom Stonesa Jimmyem Millerom, bio je pun pogodak.

U to doba su se metalci i punkeri mogli naći zajedno jedino na koncertima Motorheada. Lemmy je donio na scenu furioznu interpretaciju klasičnog rocka, snažniju od svih podjela i sukoba među uličnim supkulturama.

S četvrtim albumom “Ace Of Spades” i istoimenim hit singlom Motorhead je definitivno ušao među prvoligaške bendove pa je Lemmy 1982. godine stigao u Zagreb kao najveća zvijezda dvodnevnog heavy metal festivala održanog u Domu sportova. 

Nakon toga je bio čest gost u ovim krajevima, a paralelno je rasla i njegova popularnost na svjetskim koncertnim i festivalskim pozornicama. 

Fenomenalna komunikacija s publikom i reputacija najžešćeg rokera, svaki dan podebljana novom bocom Jack Danielsa, spojile su se u legendu koja je otišla daleko preko granica heavy metala. 

Među najvatrenijim balkanskim navijačima bilo je i takvih koji su zagovarali da se u škole uvede predmet “Što djeca znaju o Motorheadu”.

Dok su preživjeli rokeri iz njegove generacije jedan za drugim odlazili u mirovinu, Lemmy je nastavio prašiti kao u najboljim danima te se Motorhead bez ikakvih problema nadmetao s dvostruko mlađim metal bendovima. Recept je bio jednostavan.

Lemmyjev trio uvijek je svirao brže i glasnije od drugih, a to se nije promijenilo do njegova posljednjeg daha.

Pravi otrov za žene

Neizostavan dio legende o Lemmyju Kilmisteru je i njegova reputacija jednog od najvećih zavodnika na svijetu. U dokumentarcu “Motorhead: Live Fast, Die Old” Chanell 4 je tvrdio kako je Lemmy do 2005. godine spavao s 2000 žena. Muški magazin Maxim poslije je objavio nešto umjereniju procjenu i ustanovio da ih je kroz Lemmyjev krevet prošlo oko 1200.

Posjeti Express