'Ako želite osnovati vlastite zračne snage, eno ih na Amazonu i AliExpressu'

Getty images
Kako bi neutralizirali prijetnje koje predstavljaju dronovi, vlasti se oslanjaju na praćenje i ometanje njihovih kontrolnih signala. Sada su protumjere razvijene u ratu u Ukrajini u potpunosti dostupne običnim kupcima
Vidi originalni članak

Na kineskoj platformi za online shopping Alibaba (AliExpress), u samo par klikova Amerikanci i Europljani mogu naručiti jednu od najnovijih smrtonosnih inovacija s ratišta u Ukrajini. Riječ je o opremi od optičkih vlakana koja dronove čini otpornim na elektronsko ometanje ili preuzimanje kontrole.

UBOJITI I JEFTINI Hrvatska vojska bi se u ratu dronovima morala predati

To je zabrinjavajuće za agencije za sprovođenje zakona, koje se upravo na te metode oslanjaju za uklanjanje odmetnutih dronova koji lete iznad aerodroma ili stadiona. Za manje od tristotinjak dolara, najobičniji kupac na AliExpressu može kupiti svu opremu koja je pilotu potrebna da kontrolira dron putem tanašne žice od optičkih vlakana umjesto radio signalom. Glavni element je cilindar koji sadrži tridesetak kilometara žice. Prikladna žica može se kupiti u velikim količinama i na Amazonu, piše Forbes. 

“Ako želite osnovati vlastite zračne snage, sve što vam za to treba možete naručiti s Amazona i Alibabe,” kaže Troy Smothers, suosnivač američke volonterske grupe Drone Reaper koja je za ukrajinske dronove razvila takav jeftini sustav. “Sve je tamo. Mi smo to učinili.”

Prodor u Rusiju Ukrajinici iz zasjeda u kukuruzima i dronovima uništavaju ruska pojačanja

Iako mnogi prodavači žica od optičkih vlakana na AliExpressu govore o civilnoj upotrebi tehnologije, poput provjera unutrašnjosti tunela ili cijevi, to je sve samo dimna zavjesa, kaže Robert Bunker direktor istraživanja u konzultantskoj kompaniji C/O Futures i prati ilegalno korištenje potrošačkih dronova. “Između redaka je jasno da je svrha korištenje dronova u područjima aktivnog ometanja.”

Najmanje jedan oglas direktno spominje povezanost s ratom u Ukrajini, prikazujući sliku drona sa žicom od optičkih vlakana opremljenog nečim što nalikuje na granatu. Bunker savjetuje agencije za provođenju zakona o borbi protiv terorizma i prijetnjama koje predstavljaju nove tehnologije. On kaže da je zabrinut da bi tu opremu bez problema mogli nabaviti zlonamjerni akteri u SAD-u. Na “velikim sportskim događajima gdje agencije za provođenje zakona koriste ometanje, dronovi ekstremista ili terorista bili bi imuni na takvo ometanje i protumjere.”

PRŽE I TOPE METAL VIDEO Kako dronovi 'zmajevi' rigaju vatru po Rusima: 'To su naša krila osvete!'

Jedinice američke vojske u inozemstvu neprijateljske dronove s neba mogu skidati projektilima. Unutar SAD-a, takvo oružje se ne koristi zbog opasnosti od nanošenja ozljeda civilima ili štete privatnoj imovini. Kada dronovi ulaze u zone ograničenog leta poput aerodroma ili stadiona, agencije za provođenje zakona oslanjaju se na detektiranje radijskih frekvencija između drona i pilota te pronalaze njihove lokacije. Primarna metoda za rušenje dronova je poništavanje kontrolnog signala i prisilno prizemljenje drona.

Te metode ne funkcioniraju na dronovima s optičkim vlaknima, kao ni takozvane “geoprostorne ograde” koje instaliraju proizvođači komercijalnih dronova. Te ograde sprječavaju pilote da svoje dronove šalju u ograničene prostore oko aerodroma, elektrana i zgrada vlade. obrambene mjere koje bi funkcionirale uključuju sustave koje bespilotne letjelice hvataju u mrežama. Postoje prenosivi bacači koji ispaljuju tkaninu za zarobljavanje dronova. Oni imaju i padobrane pomoću kojih sigurno slijeću na zemlju, a dronovi-lovci mogu loviti manje letjelice i odvući ih na sigurno.

U ratu Rusije i Ukrajine obje strane koriste male, jeftine kvadkoptere natovarene eksplozivima. Ti dronovi zabijaju se u mete, a njima upravljaju piloti noseći FPV naočare. Od 2023. godine, kako je sukob usporio u rovovsko ratovanje, obje strane pojačale su svoju upotrebu ometanja. Takvi potezi pokazali su se efikasnim – elektronsko ratovanje navodno je prošle godine zaustavilo do 75 posto svih dronova.

Optička vlakna onemogućavaju ometanja

To je dovelo do eksperimentiranja s optičkim vlaknima. Rusija je navodno prošlog ljeta prvi put koristila takav dron, naziva Princ Vandal. Potaknut Forbesovim člankom o još jednom ruskom prototipu, Smoters iz grupe Drone Reaper je počeo raditi i na rješenju za Ukrajinu. On je bivši američki marinac koji je početkom 2000-ih trenirao s ukrajinskim vojnicima. Bio je jedan od osnivača grupe nakon početka rata, a cilj je bio prikupljanje sredstava za kupovinu bespilotnih letjelica za Ukrajinu.

ZLOĆINCI SE ZABAVLJAJU Lov na ljude: Rusi iz zabave dronovima ubijaju civile kod Hersona

U samo tri mjeseca su Smoters i tim volontera uspjeli razviti sistem s optičkim vlaknima koji odgovara malim dronovima i žicom dužine 9,5 kilometara. Kaže kako su im za to trebali materijali u vrijednosti od 250 dolara. Njihovo rješenje u bici je prvi put testirala Međunarodna legija stranih dobrovoljaca. Smoters kaže da dronovi s ovim sustavom mete uspješno pogode u više od 90 posto slučajeva. Dodaje i da je tim u Drone Reaperu u međuvremenu razvio i još jednostavniju verziju, pomoću materijala u vrijednosti 100 dolara.

LUKRATIVNI POSAO Turbofolk, kokain i - dronovi?! Gazda Pinka sad proizvodi naoružanje Vučićevoj vojsci

Američke agencije javljaju mu se kako bi razgovarali o toj tehnologiji, kaže. “Ono što je čini toliko smrtonosnom i zabrinjavajućom je činjenica da po ovoj cijeni usvajanje tehnologije nije preskupo"

Posjeti Express