HDZ-ov manevar: Peruško je odsjekao Dalićku

Patrik Macek/ PIXSELL
Novi povjerenik za Agrokor možda će dokazati da poslije Ramljaka ne dolazi Ramljak
Vidi originalni članak

Nakon Ramljaka ne smijemo pogriješiti. Ne smijemo. Moramo završiti proces uspješno i gospodarski i politički. Taj stav jednog od vodećih HDZ-ovaca ipak jasno ocrtava kakva se drama odvijala u HDZ-u poslije ostavke Ante Ramljaka. Ramljak je shvatio da bi inače Andrej Plenković mogao smijeniti i njega i Martinu Dalić zbog milijuna koji su iz Agrokora završili u njegovoj bivšoj tvrtki. Pa je svojom ostavkom ipak barem spasio svoju prijateljicu Dalić, koja ipak ostaje potpredsjednica Vlade. Barem dok proces nagodbe vjerovnika o Agrokoru ne završi. Ipak, Plenković, ali i Gordan Jandroković, nisu htjeli da Dalić ima presudnu ulogu u izboru novog čelnika Agrokora.

Gordan Jandroković, glavni tajnik HDZ-a i predsjednik Sabora, odlučio je preuzeti rizik na sebe. Barem što se tiče povjerenika, ne i zamjenice Irene Weber. Za nju je ipak napravljen kompromis s tehnomenadžerskom strujom u HDZ-u, koju predstavlja Dalić. Iako je bila savjetnica Ramljaku, procijenjeno je da nije bila toliko upletena i eksponirana da bi joj se moglo prilijepiti da je sudjelovala u svim Ramljakovim potezima. Upravo zato je otpao Vladimir Bošnjak ili Tin Dolički, koji su bili prvi Ramljakovi suradnici. Iako su svi oni, a i Tomislav Matić, vlasnik Texo Menagmenta i Ramljakov prijatelj, ostali u Agrokoru, trebalo je novo, neukaljano lice.
Izbor je pao na 44-godišnjeg Fabrisa Peruška. I to što su sve provjere koje je stranka poduzela izbacile njega na prvo mjesto. Ima impresivan životopis rada za konzultante, dobre rezultate u samo pet mjeseci u Tisku, iskustvo velikih prodajnih lanaca, nije nametljiv i bahat.

Ali sve to je bilo dovoljno, ali ne i presudno.

- Ključno je što su sve informacije pokazivale da ne pripada niti jednoj kliki, niti jednoj interesnoj skupini. To je izuzetno važno u ovoj situaciji - objašnjava nam jedan HDZ-ovac.

Uspon i pad Ovako je Dalićka postala jedna od najbogatijih ministrica

Za potporu koalicijskih partnera nisu se morali brinuti. Svi oni jedva su čekali da Plenković predloži bilo koga i ako baš nema nekih izuzetno spornih momenata, rado bi ga podržali.

Sastanci o povjereniku trajali su u ponedjeljak do dugo u noć. Upravo je Gordan Jandroković gurao Peruška. Ali tajnika HDZ-a, čini se, jako je razljutilo što se smatra da je on njegov čovjek.

- Kaže da se vodio životopisom iako ga poznaje. Vidjet ćemo je li Jandro pogriješio - kaže nam sugovornik iz kluba HDZ-a.

Plenković je na kraju napravio kompromis s povjerenikom i zamjenicom kao što to inače rade. Dalić očito ne uživa njegovo povjerenje u punini kao prije, kad joj je ostavio odriješene ruke za Agrokor. Bio je ljut što ga nije informirala da bivša Ramljakova tvrtka zarađuje milijun kuna mjesečno od Agrokora i što on zbog toga mora snositi političku štetu. Plenković ničim ne želi uprljati svoj obraz, što je i javno rekao na presici nakon ostavke Ramljaka. Novinarima je poručio da ga svi znaju, da znaju da nema afera i da je njegova politička karijera čista.

Velike razlike Tajne Lex Agrokora - zašto su Talijani uspjeli, a mi ne?

S napadom i micanjem Dalić ipak je riskirao da padne cijela Vlada, a s druge strane da učvrsti svoju poziciju i pokaže snagu. Procijenio je da još nije trenutak.

- Zna on, ako dopusti da metak pogodi nekog člana njegove vlade, da je on sljedeća meta. Nije se htio zamjeriti Martini Dalić i tehnomenadžerskoj struji HDZ-a, koja još ima utjecaj. I ja sam se u ovoj situaciji iznenadio koliko još utjecaja ima Borislav Škegro u stranci - objašnjava nam treći HDZ-ovac.

I tu je odlučio na sve ili ništa odigrati Gordan Jandroković. On ipak nije razina premijera i šefa stranke, pa lakše može prevaliti preko usta riječi kritike.

Prvo je u stranačkim podružnicama, prilikom svakog obilježavanja godišnjice stranke, iskoristio prigodu da poruči kako HDZ neće dopustiti da trpi štetu zbog Agrokora i onog lošeg što se tamo događa.

Iako su posjeti bili u razmacima nekoliko dana, ponavljao je to, ali pazeći da se ne odredi misli li na Ramljaka, Dalić, oboje ili još nekog trećeg.

Čak je bilo tumačenja da si je Jandroković uzeo previše prava i da sigurno radi nešto iza leđa Plenkoviću, koji je šutio.

Nastavak pročitajte na idućoj stranici.

- Svatko tko pozna hijerarhiju HDZ-a zna da predsjednik određuje svog osobnog izaslanika za odlazak u lokalne podružnice. Plenković je tri puta odredio Jandrokovića unatoč tome što je već na prvom skupu Gordan poslao svoju poruku. Pa bi li ga slao opet da ne misli isto? - sažima bit taktike sugovornik iz HDZ-a.

Iako se dosad uopće nije petljao u “lex Agrokor”, Jandroković je upravo kao balans Dalić pojačao tempo. Novinari “Dnevnika” Nove TV su, čekajući satima na dovršetak sastanka dobavljača o Agrokoru, sasvim slučajno uhvatili neobičan razgovor.

Predsjednika uprave Podravke Marina Pucara, koji je ujedno čelnik Udruge dobavljača formirane baš zbog Agrokora, nazvao je upravo Jandroković.

Glavni tajnik HDZ-a zamolio je Pucara da novinarima koji su čekali ne kaže ništa što ugrožava mogućnost nagodbe. U to vrijeme još se nije znalo ni ime povjerenika. Jandroković je zamolio Pucara da kaže kako je najvažnije što su “lex Agrokorom” sačuvana radna mjesta.

Fondovi Gazda moli FBI: "Istražite strvinare oko Agrokora"

Pucar je udovoljio zahtjevu i nakon tog razgovora praktički ponovio ono što je Plenković rekao: destabilizacija Agrokora je i destabilizacija cijeloga gospodarstva. Najavio je Pucar i da će podržati bilo kojeg povjerenika kojeg izabere Vlada. Velika je to bila bjanko podrška. Nije HDZ bez razloga imenovao Pucara na čelo najvažnije prehrambene kompanije.

Bilo im je ključno u tom trenutku osigurati podršku dobavljača jer javnost ionako drži više do njihova mišljenja nego do bankarskog i fondovskog. I Ramljak je cijelo vrijeme izlazio u susret upravo domaćim dobavljačima, ili barem onim najvažnijima. No Marica Vidaković, prokuristica Kraša, ipak na sastanku u Vladi nije dala takvu bjanko podršku Fabrisu Perušku. Odlučila je ostati neutralna kao žena koja je predstavljala dobavljače u Agrokoru. I to su određeni signali, ali dobavljači znaju da ipak samo uz pomoć Vlade mogu izboriti bolju poziciju.

Bankari i fondovi, uključujući Zagrebačku banku, ruski VTB i američki fond Knighthead, ipak su podržali i Peruška i Weber. Oni su mogli imenovanje zaustaviti i zavezati ruke Vladi. Jer da se nisu složili s izborom, imali su u rukavu asa naplate 1,06 milijardi eura.
Peruško je tako u teškoj situaciji. S jedne strane će ga prozivati da je nastavak Ramljakove politike i da su ga podržali bankari, koji će zaraditi, a s druge strane treba zadovoljiti veoma heterogene želje dobavljača. Plenković je već napravio svojevrsnu odstupnicu.

- Nagodba nikome neće lako pasti - poručio je na dan imenovanja Peruška.

Svoji na svome HDZ radi od Hrvatske zemlju gladnih staraca

Ali HDZ-u je ipak najvažnije da ne padne teško njima jer znaju da im o tome ovisi i vlast u labilnoj koaliciji i rezultat sljedećih izbora.
Iako o Perušku u poslovnim krugovima ipak ne stižu bilo kakve kritike, ne znači da ih neće biti. On je sličan karakter kao Plenković, šuti, odgađa, traži vremena za analizu, ali nakon toga će ipak morati donijeti brze odluke. Mora biti i puno transparentniji od Ramljaka. Javnost još ne zna, niti su sudu dostavljeni zapisnici o odlukama za čak osam aneksa osnovnom kreditu od 1,06 milijardi eura. Ne zna se još točno ni koliko svatko zarađuje od savjetnika. Ne zna se ni koliko je duga kome isplaćeno iako je Vidaković šokirala izjavom da su dobavljači od 912 milijuna eura starog duga uspjeli naplatiti čak 480 milijuna eura.

Za razliku od Peruška, za Irenu Weber, koja je sada došla na svjetla pozornice dio bankarskog sektora je ostao jako iznenađen. Prema kuloarskim pričama, ona bi mogla biti slaba karika i Vlada bi se itekako mogla opeći na njezinu izboru ako na vidjelo izađu neki njeni poslovni potezi iz Hypo banke i Kentbanka, gdje je prije radila. Kao i njene privatne i poslovne veze.

No sve je to zasad u fazi nagađanja. Sljedeća četiri mjeseca ona i Peruško moraju voditi proces besprijekorno, slušati Vladu, balansirati između različitih interesa dobavljača međusobno, interesa dobavljača i kreditora, ali i veoma stroge sutkinje Nevenke Siladi Rstić, koja vodi proces na Trgovačkom sudu. Siladi Rstić je već narušila plan Vlade i Ramljaka da svi vjerovnici mogu imati pravo glasa sukladno stanju duga 10. travnja iako je dio već isplaćen. U svakom slučaju, sudbina Vlade i Agrokora ovisi o Perušku.

Posjeti Express