Novizabrani američki predsjednik Donald Trump imat će iznimno uzbudljivih nekoliko dana i tjedana do ulaska u Bijelu kuću. Osim što će birati svoj kabinet i planirati ispunjen prvi dan u uredu, čeka ga i nekoliko suđenja.
Njemu je ipak sudnica poznat teren, jer kako je USA Today objavio prije nekog vremena, Trump je na ovaj ili onaj način bio upleten u otprilike 4.000 tužbi posljednjih tridesetak godina. Ogromna je to brojka i kritičari će reći da je to dobar indikator njegovog pokvarenog načina života. Pobornici će reći da je to stvarnost vođenja ogromnog poslovnog carstva u Americi.
Bez obzira na mišljenje o Trumpu, ostaje činjenica da su sve tužbe gotovo jedinstvene za nekog predsjednika SAD-a, a onih ima više od 70. Zato što čak ni najviši položaji američkih političara nisu iznad zakona, Trump će prve dane svog predsjedničkog mandata provesti razmišljajući o tužbama.
Trump University
Najvažnije tri tužbe su usmjerene protiv Trump University, organizacije koja je nudila seminare iz upravljanja nekretninama. Iako nosi naziv sveučilišta, ustanova nije bila akreditirana, nije dodjeljivala diplome niti je ocjenjivala svoje učenike. Bivši učenici tvrde da je to bila jedna obična prijevara te da su Trump i partneri samo htjeli uzeti novac od naivnih i starijih. Nekima su korištenjem agresivnih prodajnih taktika uzeli životne ušteđevine.
Dvije zajedničke tužbe na saveznoj razini pokrenute su 2010. i 2013. godine, prije nego je Trump odlučio kandidirati se za predsjednika SAD-a. Obje tužbe su na sudu u Kaliforniji i to obje pred istim sucem, Gonzalom Curielom. Sudac Curiel našao se na Trumpovoj meti kada je tadašnji kandidat za predsjednika rekao da sumnja u pošteno suđenje zato što je Curiel Meksikanac.
Suđenje za prijevaru počelo je 2010. u slučaju Low protiv Trump University, a dokazni postupak bi trebao početi u roku od tri tjedna. S druge strane, Cohen protiv Trumpa, pokušava dokazati da je čitava "škola" bila zapravo kriminalna organizacija te da bi i Trumpu trebalo suditi kao mafijašu. Odvjetnici se i dalje prepiru oko dokaza i sami početak suđenja još nije zakazan.
Optužba za prijevaru u New Yorku koja je također počela sa sudskim postupkom 2013. godine i tvrdi da je Trump na prijevaru izvukao 40 milijuna dolara od Newyorčana. Sudac je odlučio prihvatiti tužbu još u ožujku ove godine, ali Trump se žalio i još uvijek nije donesena odluka o suđenju.
Državni tužitelj Eric Schneiderman rekao je tada: "Žalba je još jedan primjer kako Trump na sve načine pokušava izbjeći suđenje zbog prevare stotina financijski ugroženih Newyorčana".
Rasprava bi trebala početi 5. prosinca.
Besmislene tužbe
Međutim, optužbe za prijevaru tek su manji dio suđenja koje prijete Trumpu. Od većine optužbi neće biti ništa zato što je petnaestak saveznih tužbi potpuna besmislica. "Obitelj Trump godinama surađuje s Novim svjetskim poretkom i planiraju svrgavanje vlasti", stoji u tužbi na kalifornijskom okružnom sudu. "Radili su zajedno s Novim svjetskim poretkom, Osovinom zla i Rooseveltovom diktaturom. Planiranje uloge Donalda Trumpa u Novom svjetskom poretku, Treći svjetski rat i predsjednički izbori ove godine planirani su već desetljećima u obitelji Trump", piše u tužbi bračni par Janis i Gregory Kaighn.
Neke druge su puno utemeljenije. Članovi golferskog kluba na Floridi tuže Trumpa da su im naplatili članarine i istovremeno im zabranili dolazak na terene. Tužitelji traže 2,5 milijuna dolara. Bivša zaposlenica istog kluba tuži organizaciju zato što je navodno dobila otkaz kada je prijavila seksualno zlostavljanje.
Krajem ovog mjeseca u Chicagu sud će saslušati tužbu u kojoj se tvrdi da su iz Trumpove kampanje prekršili zakone o zaštiti telefonskih korisnika zato što su slali promidžbene SMS-ove.
Ali to nije sve. U saveznoj državi New York postoje još dva slučaja koji se probijaju kroz američko pravosuđe. Republikanska konzultantica Cheryl Jacobus podigla je tužbu u kojoj traži 4 milijuna dolara od Trumpa jer joj je navodno uništio ugled. Idućeg tjedna će se održati preliminarno izlaganje slučaja Efraina Galicie kojeg je 2015. godine napao jedan Trumpov tjelohranitelj.
Predsjednički imunitet
Predsjednički imunitet zaštiti će Trumpa od tužbi za gotovo sve što radi u Bijeloj kući ili kaže preko Twittera američkog predsjednika, ali sve tužbe zbog njegovog ponašanja prije nego je ušao u Bijelu kuću mogu se podizati najnormalnije, a trenutačni procesi se nastavljaju kao da se ništa nije dogodilo.
Pomalo je ironično da je američki vrhovni sud odgovoran za upravo takve događaje. Naime, kada su 1997. godine progonili Billa Clintona zbog navodnog zlostavljanja Paule Jones početkom devedesetih prije nego je postao predsjednik. Američki vrhovni sud jednoglasno je odlučio da imunitet ne štiti predsjednika za tužbe zbog nečeg što je uradio prije ulaska u Bijelu kuću ili zbog nečeg što nije izravno vezano uz izvršavanje dužnosti predsjednika.
Tužbe neće previše smetati Trumpu zato što ga predstavljaju uhodane ekipe odvjetnika, ali puno opasnije bi mogle biti informacija otkrivene u suđenju, napomenuo je Michael Gerhardt, profesor ustavnog prava na sveučilištu u Sjevernoj Karolini. U javnost bi mogle isplivati iznimno sramotne informacije za jednog predsjednika, a možda bi moglo doći i do opoziva, piše Daily Beast.
Međutim, budući Republikanska stranka kontrolira oba doma američkog parlamenta, Trumpov opoziv ima male šanse.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Sa ovim klaunom s duplim skalpom,koji ne razlikuje Švedsku od Švicarske,svijet će imat i te kakvih problema!
S ovim klaunom
Uffff, ovaj je gori od Bandića..