Top News
316 prikaza

Azijski Trump: Da, unajmio sam odred smrti da pobije najgore kriminalce Filipina

Profimedia
Bivši filipinski predsjednik koji je zatvarao političke suparnike, vrijeđao Papu i angažirao "eskadrone smrti" u borbi protiv dilera, želi ponovno postati gradonačelnik Davaoa kako bi ojačao političku dinastiju pogođenu skandalima.

Prozvan "azijskim Trumpom" od strane nekih komentatora zbog svog neortodoksnog stila vođenja i bombastične retorike Rodrigo Duterte (79) cilja na možda još malo vjerojatniji politički povratak od seizmičkog povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću.

Duterte se želi vratiti kao gradonačelnik grada Davao, na južnom otoku Mindanao, gdje je bio na vlasti više od dva desetljeća prije nego što je vodio državu između 2016. i 2022. godine. Njegov povratak u politiku više je od osobne potrage za moći, kažu analitičari – to je pokušaj da ojača svoju obitelj u odnosu na drugu slavnu filipinsku političku dinastiju – Marcose, koji imaju suprotnu viziju zemlje, posebice njene odnosa sa SAD- om i Kinom. U političkoj kulturi kojom dominiraju savezi zasnovani na klanovima, Marcosi i Duterte zavjetovali su se jedinstvu kada se Duterteova kći, Sara Duterte-Carpio, kandidirala za potpredsjednicu, a Ferdinand Marcos Jr. – sin bivšeg diktatora Ferdinanda Marcosa, koji je umro u u egzilu 1989. godine nakon brutalne 21-godišnje vladavine, za predsjednika.

Dvojac je odnio uvjerljivu pobjedu 2022. godine, ali ni na pola njihova mandata savez se raspada jer se Duterte-Carpio suočava s pozivima za njezinim opozivom zbog navodne korupcije, što ona poriče. Sukob Marcos-Duterte od tada se pretvorio u javne tirade i prozivke. Richard Heydarian, viši predavač u Azijskom centru Sveučilišta na Filipinima, kaže da je stariji Duterte ušao u politički vrtlog kako bi osnažio obranu svoje obitelji dok se bore na nekoliko frontova. "Duterteovi su u najranjivijem trenutku u gotovo desetljeću", rekao je.

U ratu protiv droge likvidirali su tisuće

Duterte je dospio na vlast 2016. godine uz obećanje da će na nacionalnoj razini preslikati svoju borbu protiv kriminala u obiteljskom uporištu Davao. U godinama koje su uslijedile, prema policijskim podacima, u njegovom ratu protiv droge ubijeno je više od 6000 ljudi, iako neovisni promatrači vjeruju da bi broj izvansudskih ubojstava mogao biti puno veći. U jednom od izvješća policajaca koji su sudjelovali u "čišćenju" bilo je navedeno da su policajci dobivali po 200 dolara za ubojstva kriminalaca i to ne samo narkomana. Policajci su ubijali silovatelje, pripadnike bandi, džeparoše, alkoholičare i bilo koje druge problematične članove društva. Isti izvor tvrdi i da su pripadnici odreda smrti iz Davaoa, gdje je Duterte donedavno obnašao gradonačelničku dužnost, mobilizirani kako bi pomogli policiji u izvođenju ovih ubojstava.

Rodrigo Duterte | Author: REUTERS REUTERS
Mnoge od žrtava bili su mladići iz siromašnih sirotinjskih naselja, koje su ustrijelili policija i odmetnuti naoružani napadači u sklopu kampanje za ciljanje dilera. Krvoproliće je potaknulo istragu Međunarodnog kaznenog suda (ICC) i višemjesečnu istragu Zastupničkog doma, kao i odvojenu istragu Senata koju je vodio bratić sadašnjeg predsjednika. Na saslušanju u Zastupničkom domu u srijedu, Duterte je izjavio da je konačno spreman suočiti se s ICC-om, čak je pozvao tužitelje da "požure" i "sutra započnu istragu". Međutim, na tipično borben način, također je rekao na 12-satnom saslušanju da će šutnuti sve istražitelje ICC-a koji dođu na Filipine kako bi se suočili s njim, piše CNN. Pred milijunskom publikom koja ga je gledala na televiziji i internetu, Duterte je rekao zastupnicima da je unajmio "odred smrti" gangstera da ubijaju kriminalce dok je bio gradonačelnik grada Davao, 965 kilometara od glavnog grada Manile.

Duterte: Imao sam odred smrti od sedmorice

"Mogu sada priznati ako želite", rekao je Duterte. “Imao sam odred smrti od sedmorice, ali oni nisu bili policajci, bili su gangsteri.”
Ali na istom saslušanju, Duterte se distancirao od tvrdnji da je izravno naredio šefovima svojih nacionalnih policija da izvrše izvansudska ubojstva dok je bio predsjednik. Također je rekao da je rekao policajcima da "ohrabre" osumnjičene da uzvrate udarac, kao zakonsko pokriće za ubojstva.

Duterteovi pokušaji da se obrani od kritika dolaze dok se njegova kći bori protiv poziva na opoziv zbog tvrdnji da je pronevjerila sredstva iz Ureda potpredsjednika i Ministarstva obrazovanja. Zakonodavci su u rujnu odgodili odobrenje proračuna njezinom uredu jer su saveznički politički klanovi u sukobu s Duterteovima zahtijevali veću transparentnost i odgovornost nad njezinom javnom potrošnjom. Njegov povratak u Davao također bi mogao poslužiti kao potpora njegovim sinovima – sadašnjem gradonačelniku Davaa Sebastianu Duterteu i kongresniku Paolu Duterteu – koji se natječu na izborima u Davau, ali se smatra da su "izvan kontakta" s lokalnim stanovništvom, rekao je Heydarian. Savez Marcos-Duterte uvijek je bio malo vjerojatan.

Ubojstvo dilera na Filipinima | Author: REUTERS/Czar Dancel REUTERS/Czar Dancel
Ali velike pukotine pojavile su se u siječnju, kada je Rodrigo Duterte nazvao Marcosa "narkomanom" i zaprijetio da bi predsjednik mogao biti uklonjen s vlasti. Nekoliko mjeseci kasnije, potpredsjednica Duterte-Carpio podnijela je ostavku na mjesto ministra obrazovanja, što su analitičari vidjeli kao znak da je odnos između najviših čelnika zemlje nepopravljiv. Duterte-Carpio je u listopadu iznijela litaniju pritužbi protiv predsjednika na dvosatnoj tiskovnoj konferenciji koja se prenosila uživo, rekavši da joj je "htio odsjeći glavu". Rekla je da su je Marcosi "iskoristili" kako bi došli do pobjede na izborima 2022. godine.

Duterte je za suradnju s Kinom

U središtu svađe je geopolitika, konkretno kako bi Filipini trebali uravnotežiti svoje odnose s Kinom i SAD-om, prema Ranjitu Singhu Ryeu, asistentu profesora političkih znanosti na Sveučilištu Filipina. Sadašnja Marcosova administracija više se priklonila Washingtonu – najstarijem i najbližem savezniku Filipina – posebno jačajući njihov vojni savez, u potezu koji preokreće Duterteov propekinški stav za ulaganja u infrastrukturu. Vjeruje se da je priklanjanje Kini dovelo do opakog širenja industrije kockanja i internetskih prijevara, s navodnim vezama s kineskim organiziranim kriminalom, pod Duterteovom administracijom.

Podijeljena stajališta čelnika o geopolitičkom položaju Filipina,  prema Ryeu,  na kraju su podijelila savez Marcos-Duterte,

"Razlike su nepomirljive jer oboje predstavljaju različitu viziju o tome kamo Filipini trebaju ići i kako se Filipinima treba upravljati", rekao je Rye. Kad je Duterte podnio svoju kandidaturu u Davaou, dočekala ga je urlajuća gomila pristaša.  U Davaou se pet članova nekoć moćnog klana Duterte suočava s poznatim suparnicima. Rodrigov najstariji sin Paolo traži reizbor u Kongresu, a dva Paolova sina natječu se za druga lokalna mjesta. Politički stručnjaci kažu da bi se barem jedan Duterte mogao kandidirati za predsjednika 2028.

- Duterteovi se ovoj utrci ne pridružuju samo kao redovni igrači. Ovo je borba do smrti. Ovo je za njihov politički opstanak - rekao je Arguelles.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.