Top News
517 prikaza

CIA je pokvarila šećer poslan s Kube u SSSR i pripremila žensku klopku kralju Jordana

Profimedia
CIA je jordanskom kralju našla "žensko društvo" dok je 1959 bio u SAD-u. S glumicom Susan Cabot dobio je sina koji je imao psihički poremećaj . Utegom je,1986., nasmrt pretukao majku.

U proljeće 1959. jordanski kralj Husein (23) stigao je u Sjedinjene Države. Tijekom posjeta poželio je "žensko društvo". CIA je regrutirala vrlo živopisnog lika - Roberta Mayhewa. Služio je u FBI-u, potom je otvorio privatnu detektivsku agenciju, neko vrijeme radio za ekscentričnog tajkuna Howarda Hughesa (lik Leonarda DiCaprija u filmu "Avijatičar") i imao je velike veze s mafijom.

Mayhew je redovito organizirao "žensko društvo" za strane vođe, kako da im učini uslugu, tako i u nadi da će dobiti neke informacije. Za Husseina je “pokupio” mladu glumicu Susan Cabot. CIA je za svoje sastanke iznajmila kuću u New Yorku. Poslije je rodila sina. Kad se Cabot udala, njezin je muž usvojio dijete. Cijeli je život primala 1500 dolara mjesečno od osobnog rizničara kralja Jordana.
Cabotov sin je imao psihički poremećaj. Godine 1986. utegom je nasmrt pretukao majku.

Dokumenti s kojih je skinuta oznaka tajnosti sadrže izravnu službenu potvrdu priče koju su novinari prije nekoliko godina uspjeli rekonstruirati iz neizravnih podataka i nagovještaja, piše nezavisni ruski portal Meduza. Većina dokumenata s kojih je skinuta oznaka tajnosti na ovaj ili onaj način odnosi se na CIA-ine "kubanske dosjee".  Podsjećamo, Nacionalni arhiv SAD-a je po nalogu predsjednika Donalda Trumpa, objavio je više od dvije tisuće dokumenata (preko 63 tisuće stranica) koji su ranije bili klasificirani u vezi s istragom o atentatu na Johna F. Kennedyja.

Kennedy je postao predsjednik 1961., dvije godine nakon revolucije Fidela Castra na Kubi, a otok je ostao središnje vanjskopolitičko pitanje tijekom cijele njegove kratke vladavine.

Manhattan Project | Author: Profimedia Profimedia
Godinu dana nakon afere s kraljem Husseinom, 1960., CIA je regrutirala Mayhewa kao mafijašku vezu u operaciji atentata na Fidela Castra. Operacija nije uspjela. Detektivska agencija tajne službe Roberta Mayhewa bila je inspiracija za tajnu organizaciju u franšizi Nemoguća misija.

Kako se kubanski šećer pokvario

U kolovozu 1962. britanski trgovački brod Stretham Hill napustio je Havanu s teretom šećera (80 tisuća vreća, više od sedam tisuća tona) i uputio se prema Odesi. Brod je doživio kvar i uplovio je u luku San Juan u Portoriku na popravak. Bio je potreban djelomični istovar - 14 tisuća vreća privremeno je smješteno u skladište. Agenti CIA-e infiltrirali su se u postrojenje i pomiješali neku tvar u 800 vrećica - ne otrovnu, ali dajući šećeru gorak okus. Računica je bila da će sav šećer biti prerađen kao jedna serija, a svih sedam tisuća tona će se pokvariti.

Zahvaljujući ovoj operaciji SSSR će izgubiti 350-400 tisuća dolara, izvijestili su agenti CIA-e. U cijenama iz 2025. to je oko 4 milijuna dolara.

Kako je Kennedyju ponuđeno da reformira CIA-u

Arthur Schlesinger, pouzdani pomoćnik Johna Kennedyja (i kasnije jedan od najuglednijih američkih povjesničara), predao je 30. lipnja 1961. predsjedniku memorandum o "reorganizaciji CIA-e".

Naglasio je da ova agencija praktički nikome ne odgovara, redovito gazi vrijednosti slobodnog i otvorenog društva pod izlikom borbe protiv komunizma, previše se oslanja na tajnovitost i prikrivene makinacije, u svoje poslove uključuje civile, voli organizirati paravojne i terorističke skupine diljem svijeta i slično. I gotovo polovica osoblja State Departmenta u inozemstvu zapravo radi za CIA-u, tako da diplomatskoj službi ponekad jednostavno nedostaje radne snage.

Schlesinger je predložio da se CIA-i oduzme administrativna autonomija i politička inicijativa.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.