360°
18392 prikaza

Covid u varijanti Nimbus već je stigao u Italiju, ubrzo stiže i u Hrvatsku: Evo što se zna

Na današnji dan 2019. u Wuhanu se pojavljuju prvi slu?ajevi neobi?ne upale plu?a kasnije poznatog virusa COVID19
Pixsell/Xinhua
Nova varijanta Covida, Nimbus (NB.1.8.1), stigla je u Italiju. Stručnjaci naglašavaju da nema razloga za uzbunu, iako je povećana aktivnost virusa globalno zabilježena. Hoće li postati dominantna

Nova varijanta Covid Nimbusa (NB.1.8.1) stigla je u Italiju. Prvi slučaj zabilježen je u Genovi, u polikliničkoj bolnici San Martino, kod 69-godišnjeg 'krhkog', onkološkog pacijenta. Nimbus varijanta sada ima svjetsku prevalenciju od oko 12 posto, pišu talijanski meidji. Preostaje za vidjeti hoće li Nimbus postati dominantna podvarijanta, odnosno premašiti 50 posto, ili će u konkurenciji s drugim podvarijantama ostati zastupljena, ali ne na većinski način. "Nema nikakve hitne situacije, nema uzbune", kaže Giancarlo Icardi, regionalni koordinator higijenskog laboratorija.  

Varijanta Nimbus, nastavlja Icardi, "ima dobru prenosivost, ali nema drugačije karakteristike ni u smislu virulencije ni različitosti u usporedbi s drugim podvarijantama koje su nedavno cirkulirale i koje su sve dio te velike obitelji Omicron, zapravo 'rođaci' jedni drugima”. Potvrđuje da nema razloga za uzbunu oko Nimbusa.

U podvarijanti Sars-CoV-2 Nimbusa (NB.1.8.1) "uočene su ograničene mutacije". To bi moglo uzrokovati "vjerojatno mali val, kao što se događa u tim slučajevima", objašnjava Giovanni Rezza, izvanredni profesor higijene i javnog zdravstva na Sveučilištu Vita-Salute San Raffaele u Milanu, za Adnkronos Salute. "Ovo nisu nove varijante", precizira Rezza. "Obitelj - podsjeća - uvijek je Omicron. To su loze koje potječu od nekoliko mutacija ili rekombinacija podvarijanti poput JN.1. U praksi, jedna teži samo djelomičnoj zamjeni druge. Ne uzrokuju prave valove zaraze, već općenito samo mala povećanja slučajeva, dok simptomi ostaju isti, a klinički utjecaj na zdravstvene ustanove je ograničen".

Varijanta LP.8.1

U bolnici San Martino u Genoviju prvo su imali slučaj LP.8.1 - vrlo proširene varijante Sars-CoV-2 - koja je prije otprilike deset dana dovela do smrti pacijenta. O tome je "Adnkronos Salute" Izvijestio Matteo Bassetti , direktor bolnice u San Martinu. Infekcija je pogodila pacijenta, 66-godišnjeg Kanađanina, koji je nažalost umro od komplikacija vrlo agresivnog oblika Covida. Navodno je to bio imunokompetentan pacijent, bez posebnih problema, koji je stigao s oštrim oblikom Covida upale pluća i umro nakon nekoliko tjedana intenzivne njege. Slučaj LP.8.1, precizira Bassetti, odnosio se na pacijenta koji je primio prvih šest doza cjepiva i stoga se čini da je riječ o varijanti imuniteta koju je vrlo teško izbjeći. "Vjerujem da je vrijeme da se razmisli o ažuriranim cjepivima i za devet varijanti koje kao da izmiču i cjepivu i prirodnome imunitetu", zaključuje stručnjak za zarazne bolesti. 

Virolog Fabrizio Pregliasco izražava svoje strahove komentirajući za Adnkronos Salute prvi slučaj varijante Nimbus (NB.1.8.1) u Italiji, zabilježen u polikliničkoj bolnici San Martino u Genovi, i smrtni slučaj o kojem je u istoj bolnici izvijestio specijalist za zarazne bolesti Matteo Bassetti, povezan s "razornim oblikom Covid pneumonije", varijantom LP.8.1. Dvije vijesti koje se uklapaju u međunarodni kontekst u kojem je Svjetska zdravstvena organizacija otkrila "povećanje globalne aktivnosti Sars-CoV-2 od sredine veljače 2025., sa stopom pozitivnosti testova koja je dosegla 11%. Toliku stopu nismo imali od srpnja 2024.", navela je WHO u upozorenju objavljenom krajem svibnja.

Covidu je suđeno da ostane s nama

"To je sudbina: Covid će ostati s nama“, kaže WHO, sa svojim klasičnim „cikličkim trendom koji bi i dalje mogao imati  u uistinu vrlo teškim učincima na krhke ljude“. "Objektivno sam zabrinut kakva bi situacija mogla biti i u Italiji kada val rasta bude značajan“, kaže Bassetti,  s obzirom na to da cijepljenje općenito, a posebno anticovidno, nije imalo velik odaziv. "To je svakako pogreška i posljedica je kampanje blaćenja cjepiva koja još uvijek traje u mnogim dijelovima svijeta“, kaže on. 

Pregliasco upire prstom u lažne vijesti o cjepivima protiv Covida (i ne samo njih) koje nikada nisu prestale. „Nije slučajno da je u SAD-u“ šef zdravstva Robert F. „Kennedy Jr. - prisjeća se ravnatelj Škole za specijalizaciju higijene i preventivne medicine na Državnom sveučilištu u Milanu - također nedavno izrekao gluposti, povlačeći financiranje kombiniranog cjepiva protiv Covida i gripe od Moderne, tvrdeći da studije nisu dale podatke o smanjenju kliničke bolesti, već samo podatke o imunološkom odgovoru“. Na taj način, potičući nepovjerenje u cjepiva i izbjegavajući kampanje cijepljenja, kaže Pregliasco, stvarno stvaramo džepove ljudi podložnih“ infekciji Sars-CoV-2 i njezinim komplikacijama. Jer čak i oni koji se zaraze i oporave - ponavlja stručnjak - gube zaštitu unutar 4-5-6 mjeseci.

"Covidu je suđeno da ostane s nama“, ponavlja Pregliasco, analizirajući „osobitosti koje su pandemijskim koronavirusima omogućile ono što su učinile“. Prije svega, značajna varijabilnost u simptomima i učincima bolesti, tako da smo kod Sars-CoV-2 uvijek vidjeli vrh ledenog brijega ozbiljnih slučajeva, dok je većina infekcija izmicala radaru nadzornih sustava. Nadalje, „osim nove varijante koja će ući - nastavlja liječnik - još jedan osebujan element virusa je onaj koji određuje vremenski ograničen imunološki odgovor, i od bolesti i od cijepljenja.

"To se događa iz dva razloga“, objašnjava virolog. "Prije svega - osim u najtežim slučajevima - zato što infekcija nije jako invazivna“ pa izaziva manje intenzivan i manje produljen imunološki odgovor tijekom vremena od onog određenog drugim patologijama, poput ospica za koje cjepivo ili infekcija imuniziraju doživotno. A zatim, još jedan element, kontinuirane varijante koje su imunoevazivne: postupno više ne prepoznajemo. Taj nazovimo ga 'negativac' se, u usporedbi s prvom 'fotografijom iz policijske postaje' koja je ostala utisnuta u našem organizmu, nakon nekog vremena 'maskira' poprimajući druge izglede. To s vremenom smanjuje i ograničava imunološki odgovor.“

Zaključno, budući da Covid ima valoviti trend, s ciklusom od oko 6 mjeseci koji nije povezan s klimatskim podacima poput drugih respiratornih infekcija, periodično se pojavljuje i u trenutku ponovnog porasta - upozorava Pregliasco - ako pronađe nepokrivene dijelove stanovništva, udara, a kod pacijenata u riziku može snažno udariti. Nove varijante Omicrona u svakom slučaju opasne su za multimorbidne starije osobe i krhke ljude s prethodnim bolestima. Covid-19 ih i dalje može ubiti.

"Uspostavljanje varijante“ NB.1.8.1 „u našoj zemlji“, objašnjava Pistello, "ovisit će o razini imunološke zaštite stanovništva. Rekao bih niskoj, s obzirom na nisku incidenciju i loše pridržavanje docjepljivanja. Ali ovisit će i o imunološkoj raznolikosti same varijante u usporedbi s prethodnima, što se sudeći po širenju Nimbusa u drugim zemljama čini značajnim“. Pistello ističe da se "prijavljeni slučaj odnosi na hematološkog pacijenta, jednu od kategorija s najvećim rizikom od zaraze virusom Sars-CoV-2 i njezinih posljedica. određenim imunološkim deficitom“. Kakvu će sudbinu Nimbusa imati u Italiji? "Sudeći prema onome što je uočeno u drugim zemljama, mislim da bi ova varijanta mogla postati dominantna“, smatra stručnjak. "Vidjet ćemo hoće li ova promjena varijanti u nadolazećim tjednima predstavljati problem. Zasad ne mislim tako, s obzirom na to da trenutna cjepiva i prethodne infekcije još uvijek imaju dobru dozu zaštite".
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.