Top News
16035 prikaza

Da hrvatska tvrtka kupi naftnu industriju Srbije?! Niti Janaf to može, niti Vučić da

Beograd: Ruska naftna tvrtka Gazprom kupila Naftnu industriju Srbije
The headquarter of Gazprom and Naftna Industrija Srbije (NIS) are pictured in Belgrade, Serbia, 31 August 2012. Russian company Gazprom has purchased NIS. Photo: Thomas Brey/DPA/PIXSELL Thomas Brey/DPA
Što bi Janaf dobio time da je manjinski suvlasnik sankcionirane kompanije? Pa tko bi se normalan upuštao u ovo neizvjesno vrijeme u takvu avanturu, kaže sugovornik Expressa

Prošla su dva tjedna otkako je DP-ov ministar gospodarstva Ante Šušnjar iznio revolucionarnu ideju. Hrvatska strateška državna tvrtka Jadranski naftovod (Janaf) trebala bi preuzeti udio u Naftnoj industriji Srbije (NIS). Tako bi se jednim udarcem ubilo više muha. NIS više ne bi bio u većinskom vlasništvu ruskoga Gazpromnefta, a to bi onda značilo da nema ni američkih sankcija, piše Ivan Pandžić za Express

Hrvatska tvrtka Janaf bi dobila sigurnog korisnika kojemu bi godinama transportirala naftu, ali i udio u dobiti jer je NIS glavni opskrbljivač naftnim derivatima Srbije. Odnosi između dvije zemlje bi zatoplili ovim strateškim energetskim partnerstvom, a ni srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić više ne bi mogao okrivljivati Hrvate za svaki svoj unutarnji problem jer im o njima ovisi energetska kralježnica.

- Otprilike je to na razini toga da Hrvatska treba imati misiju na Mjesec. Najjednostavnije rečeno, riječ je o političkom spinu radi promocije - kaže nam do u detalja upućeni sugovornik o stavovima Vlade i same kompanije o Šušnjarovoj ideji.

U slučaju da bi sankcije bile uvedene, Janaf više ne bi smio transportirati naftu od Omišlja prema NIS-ovoj rafineriji u Pančevu. NIS preko Janafa uvozi gotovo 85 posto nafte za preradu i bez tog puta bi praktički ostali bez sirovine, a Srbija bez derivata. Janafu ugovor s NIS-om nosi trećinu prihoda, pa bi hrvatska kompanija preko noći izgubila 50-ak milijuna eura, bez kojih ne bi mogla dalje poslovati niti investirati, piše Pandžić.

- Nitko u Vladi nije dao ni neku službenu najavu da treba razmatrati bilo koju opciju kupovine. Za otkup cijelog ruskog udjela trebalo bi formirati konzorcij hrvatskih tvrtki jer Janaf godišnje ima 40 milijuna eura dobiti što su mrvice od potrebnog. Za konzorcij mora biti političke volje i sve se mora razraditi. Čak i opcija neke kupovine manjinskog udjela je upitna. Što bi Janaf dobio time da je manjinski suvlasnik sankcionirane kompanije? Pa tko bi se normalan upuštao u ovo neizvjesno vrijeme u takvu avanturu. Osim toga, NIS je horizontalno i vertikalno integrirana kompanija i što bi Janaf, primjerice, s njihovom maloprodajom. Ima i u Hrvatskoj važnijih investicija - objašnjava aš izvor zašto je nerealna Šušnjarova ideja.

Više o problemu Jaafa i NIS-a pročitajte OVDJE.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.