U tjednu iza nas dominirala je jedna tema - ratifikacija Istanbulske konvencije. Dodatni kaos oko ove priče stvorio je Davor Bernardić koji je u jednom trenutku najavio da SDP neće dići ruku za ratifikaciju na način na koji ju predlaže Plenkovićeva Vlada, uz ograde i iznimke.
Htio je Bero na Istanbulskoj konvenciji rušiti Plenkovića, ali je samo izazvao bijes svojih birača, ali i članova stranke koji su mu se javno usprotivili, poput Sabine Glasovac koja je najavila da će glasati za ratifikaciju, bez obzira na stav stranke. Nakon par dana Bero se predomislio, ali je ostao gorak okus u ustima da je SDP, odnosno njen šef htio preko leđa zlostavljanih žena htio napakostiti vladajućem HDZ-u.
Prosvjed protiv Istanbulske konvencije
Pod parolom "Stop Istanbulskoj za suverenu Hrvatsku" pet tisuća ljudi prosvjedovalo je u subotu u Zagrebu. Prosvjed je počeo ispred središnjice HDZ-a, a organizirala ga je građanska inicijativa "Hrvatska protiv Istanbulske konvencije".
Prosvjednici su nosili velik broj hrvatskih zastava i parole "HDZ je izdaja", "Ne IK u HR", "Zagreb protiv IK", "Stop nasilju nad Hrvatskom", "Ja sam tata, ne roditelj 2", te Plenkovićeve slike na kojima je pisalo obmana, te također parolu "Kad vođa liste slaže - i temeljna načela se gaze".
"Ovo je izdaja". Organizatori su objavili da je na prosvjedu bilo i do 70.000 ljudi, no policija je objavila da je to brojka bila daleko
manja, te da je prosvjednika bilo 5.000.
Mirando Mrsić izbačen iz SDP-a
Glavni odbor SDP-a, na prijedlog Predsjedništva stranke u subotu je većinom glasova, 40 'za' i osam 'protiv' te četiri 'suzdržana', donio odluku o isključenju saborskog zastupnika i svog ministra rada i socijalne skrbi Miranda Mrsića zato što je odbio povući iz saborske procedure svoj prijedlog Zakona o doprinosima.
Predsjedništvo je isključenje predložilo zato što je Mrsić u saborsku proceduru svoj prijedlog zakona pustio bez dozvole Kluba zastupnika, protiv odluke Predsjedništva, protiv odluke Stručnog savjeta i akcijske radne skupine za rad i mirovinski sustav te stoga što se oglušio o molbu da povuče zakon.
Više pročitajte ovdje
Predsjednica pozvala Putina u posjet
Iz Kremlja su izvijestili kako je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović pozvala ruskog predsjednika u posjet Hrvatskoj.
“Ruski predsjednik Vladimir Putin telefonski je razgovarao s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović koja mu je čestitala na pobjedi na predsjedničkim izborima i potvrdila poziv da posjeti Hrvatsku”, priopćila je u četvrtak press služba Kremlja.
Predsjedničin poziv komentirao je premijer Plenković. Upitan je li trenutak primjeren, kaže kako je “to nešto što treba pitati predsjednicu koja s njim razvija dijalog već nekoliko mjeseci”.
Tragedija na nogometnom terenu
Na utakmici 3. HNL Istok između Marsonije i Slavonije u Slavonskom Brodu domaći igrač Bruno Boban (25) srušio se na teren i preminuo nakon što mu je pozlilo, potvrdio nam je igrač Marsonije Hrvoje Mišić.
"Sve se dogodilo u sedmoj minuti, bio je između dva igrača nakon čega je pao na travnjak. Liječnici su odmah zvali Hitnu, pokušavali su ga reanimirati, ali nije bilo pomoći. Svi smo u šoku, cijela svlačionica plače. Liječnici su rekli kako mu je pukla srčana aorta", dodao je Mišić.
Prije nego se srušio, prema riječima gledatelja, protivnički igrač pogodio ga je loptom, a sudac nije zaustavio igru. Mladi igrač nedugo nakon toga pao je na teren.
Više pročitajte ovdje
Nastavljeno suđenje za Fimi Mediju
Dugogodišnji HDZ-ov dužnosnik Vladimir Šeks posvjedočio je u srijedu na suđenju bivšem premijeru Ivi Sanaderu i HDZ-u, u slučaju Fimi media, da u stranci nikada nije čuo o navodnim crnim fondovima ili plaćanjima "na ruke", a kao krivca za postupak protiv HDZ-a prozvao je tadašnjeg glavnog tajnika Ivana Jarnjaka koji je teretio stranku "da bi sa sebe skinuo bilo kakvu odgovornost".
Šeks je kazao da je Jarnjak svjedočio protiv stranke i Sanadera iako ga je nekoliko godina ranije upravo on spasio od haškog progona. Svjedočeći na suđenju bivšem premijeru Šeks se prisjetio Sanaderova razgovora s haškom tužiteljicom Carlom del Ponte u kojem je tražio da se ne pokrene postupak protiv generala Ante Gotovine.
"Kada je rekla da to ne dolazi u obzir, Jarnjak se interesirao za sebe. Del Ponte je odgovorila da protiv Jarnjaka nemaju ništa. To je bilo na 'speakerfonu', Sanader je razgovao na talijanskom i prenosio nam naglaske", kazao je Šeks prisjetivši se da su uz njih dvojicu razgovor slušali i Luka Bebić, ali i Jarnjak.
Nije trebalo dugo čekati na Jarnjakov odgovor.
"To su sve čiste laži i insinuacije. Očito da se na taj način pokušava pomoći Sanaderu", rekao je Jarnjak.
Ponavljajući kako je "to sve laž", Jarnjak je rekao da bi, da nije pročitao tko je iznio te tvrdnje, pomislio bi da je to "govorio potpuno pijan čovjek".
Tonko Obuljen postavljen u HAKOM
Imenovanje Tonka Obuljena, brata ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek, za čelnog čovjeka Vijeća regulatorne agencije za mrežne djelatnosti HAKOM-a izazvalo je brojne reakcije javnosti, ali ponajprije oporbe. Dok oporba tvrdi kako je zapošljavanje ministričinog brata nepotizam, premijer Andrej Plenković je rekao da je "to bio javni natječaj, te da se radi o čovjeku koji se cijeli život bavi tim temama".
Da je ipak riječ o nemoralnom potezu misli Bojan Glavašević iz SDP-a.
"Ovo možda nije nezakonito, ali jest nemoralno. Toga su svjesni u Vladi i zato su to pokušali sakriti ispod žita, nisu objavili u priopćenju, htjeli su to sakriti od javnosti", kazao je Glavašević, aludirajući na činjenicu da je Vlada objavila priopćenje o nekoliko novih imenovanja, ali su zaboravili spomenuti brata Nine Obuljen.
Više pročitajte ovdje
Vlada i Istanbulska konvencija
Vlada je konačno poslala ratifikaciju Istanbulske konvencije u proceduru, nakon što je premijer Andrej Plenković proveo dane i dane uvjeravajući članove svoje stranke, ali i ministre iz svojih redova da Istanbulska konvencija ne sadrži rodnu ideologiju. No, nisu svi u HDZ-u sretni s odlukom, pa su neki, poput Steve Culeja najavili kako u Saboru neće dići ruku za njezinu ratifikaciju.
Više pročitajte ovdje
Dizanje rejtinga
Bilo je u tjednu iza nas i dobrih vijesti. Agencija Standard & Poor's (S&P) podigla je u petak rejting Hrvatske s 'BB' na 'BB+', uz stabilne izglede, zahvaljujući daljnjem smanjenju javnog duga i poboljšanoj fiskalnoj poziciji zemlje uslijed nastavka gospodarskog oporavka.
Kako ističu iz S&P-a, javni dug Hrvatske pao je na kraju 2017. godine ispod 80 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a do 2021. očekuje se njegovo daljnje smanjenje ispod 70 posto BDP-a.
Lani je, navode u S&P-u, Hrvatska vjerojatno po prvi put ostvarila suficit proračuna opće države, u visini od 0,6 posto BDP-a, zahvaljujući snažnijim prihodima od očekivanih, dijelom zbog cikličkih faktora, ali i zbog porezne reforme.
U razdoblju do 2021. u toj agenciji očekuju niske deficite proračuna opće države, od prosječno 0,8 posto BDP-a.
Kako ističu iz S&P-a, rejting su poboljšali zbog poboljšane vanjske pozicije zahvaljujući, među ostalim, snažnom priljevu od turizma, daljnjem inozemnom razduživanju i brzom rastu deviznih rezervi.
Rejting je podignut i zbog poboljšane fiskalne pozicije, kojoj doprinose ekonomski oporavak, ali i strukturne mjere poput porezne reforme provedene 2017. To pomaže u sve bržem smanjivanju visokog tereta državnog duga, koji i dalje ograničava rejting.