Top News
3853 prikaza

Dobar posao u Berlinu: Važan deal Hrvata i Rheinmetalla, šefa su im Rusi htjeli ubiti

Foto: DOK-ING
Od Vardara do Triglava teško da ima slavnije strojnice od Rheinmetallove MG-42, poznatije kao “šarac”. Legendarni mitraljez proslavili su Boris Dvornik i Bata Živojinović. Prije negoli su i oni zaratili

Rheinmetall, njemački div koji je ovih dana u Berlinu potpisao ugovor o osnivanju zajedničke tvrtke s hrvatskim DOK-INGOm, enormno je profitirao otkako je počeo rat u Ukrajini. Kako je pisao Financial Times prošlog ljeta, Rheinmetall je prikupio rekordnu knjigu narudžbi vrijednu 48,6 milijardi eura! Ta tvtka inače proizvodi i glavni top na kupoli jednog od najboljig svjetskih tenkova Leopard, kojeg Hrvatska sada kupuje - 50 komada - dok Ukrajini šalje svoje stare M84.

Riječ je o suradnji u kojoj će DOK-ING dati komodo platformu kao bazno vozilo, a Rheinmetall tehnološke module za nadogradnju. Neki od njih pružaju izravnu i neizravnu paljbu, pokretljivost i protupokretljivost, izviđanje i nadzor te logistiku, piše hrvatsko izdanje Forbesa.

Rheinmetall: 30 tisuća zaposlenih

Kao što otkriva DOK-ING-ov slogan “Ne šaljite čovjeka da obavlja posao stroja”, njihova ključna djelatnost je razvoj besposadnih vozila s naglaskom na područje razminiranja. Rheinmetall je jedan od vodećih europskih proizvođača naoružanja i vojne opreme koji zapošljava preko 30.000 zaposlenika, piše Forbes.

Grupacija sa sjedištem u Düsseldorfu prošlog ljeta je priopćila da je prodaja u prvoj polovici godine porasla za trećinu na 3,8 milijardi eura, dok se operativna dobit gotovo udvostručila na 404 milijuna eura zahvaljujući rastu narudžbi za oružje i streljivo. Dionica Rheinmetalla se na početku rata u Ukrajini kretala oko 150 dolara, sad iznosi oko 490!

Tenk Leopard 2A8 kojeg, prije par dana je potvrđeno, kupuje Hrvatska vojska zaista je "zvijer" od borbernoga vozila. S motorom od 1600 konjskih snaga postiže maksimalnu brzinu od 70 kilometara na sat. Jednim spremnikom dizelskoga goriva može prevaliti oko 450 kilometara. Težak je nešto više od 60 tona, 62-67, i može bez problema preći rov dubine tri metra ili nagib kosine 60 stupnjeva. Opremljen je radarskim sustavom koji prati nekoliko ciljeva odjednom, ima Rheinmetallov glavni top profila 150 mm na kupoli, strojnicu kalibra 7,62 mm...   

Neslužbeno, cijena jednog Leoparda 2A8 je znatno viša od prethodnih modela, mogla bi iznositi 25-30 milijuna eura što znači da bi cijeli paket od 50 tenkova mogao stajati oko milijarde eura, vjerojatno i dosta više. 

Obavještajne službe:: Putin htio ubiti šefa Rheinmetalla

Veliki dio financijskoga kolača za opremanje Bundeswehra ima upravo proizvođač naoružanja iz Düsseldorfa u kojem 30 godina radi strastveni lovac i inženjer, 60-godišnji Bavarac Armin Papperger, danas glavni boss te kompanije. Godišnja plaća mu je 4,5 milijuna eura. Der Spiegel stavio ga je na treće mjesto najbolje plaćenih menadžera u Njemačkoj. 

Američke obavještajne službe otkrile su zavjeru za ubojstvo Armina Pappergera ranije ove godine, naknadno obavijestivši Njemačku, čije su sigurnosne službe tada uspjele osujetiti zavjeru, rekao je viši dužnosnik njemačke vlade prošlog ljeta za CNN. Plan da se ubije Pappergera bio je dio niza ruskih zavjera za ubojstvo rukovoditelja obrambene industrije diljem Europe

Većinski paket dionica Rheinmetalla, 52 posto, drže razni mali privatni dioničari, od čega pojedinačno čak 20 posto dionica drže američke investicijske kompanije Black Rock, Wellington Management Group i Capital Research and Management Company. Među dioničarima je i sam Papperger.

Kako je pisao Express, Rheinmetall je 2012. Putinovoj Rusiji trebao isporučiti sustave za borbene simulacije u kojima se pomoću laserske tehnologije i senzora mogu promatrati učinci puščanih ili topovskih hitaca. Kad se otkrilo o čemu se zapravo radi, njemačka kancelarka Angela Merkel i šef diplomacije Sigmund Gabriel odmah su zaustavili cijelu priču, neugodnu za NATO i Zapad, premda su Rusi uplatili Rheinmetallu većinu ugovorene cifre. Nije poznato kako je završila tužba za naknadu štete Rheinmetalla prema njemačkoj državi. Međutim, ozbiljne su pretpostavke da je Papperger, u teškoj diskreciji, postigao dogovor s kancelarkom.

Njemačke novine opisuju ga kao šarmera staroga kova. “U biznisu ubojit kao teška strojnica MG-42, u društvu šarmantan i zabavan kao Roger Moore”, tim riječima Pappergera je svojedobno opisao Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

Nema slavnije strojnice od Rheinmetallova 'šarca'

Kao specijalist za barut i granate karijeru u Rheinmetallu započeo je kao kontrolor kvalitete finalnih proizvoda. Vodio je nekoliko Rheinmetallovih filijala po svijetu, uključujući onu za prodaju municije u SAD-u. Početkom 2011. godine imenovan je članom izvršnog odbora kompanije, a koji mjesec kasnije predsjednikom. 

Prvi dan oličio je ured u düsseldorfskoj centrali firme na samoj obali Rajne, opremio ga skromnim, demode namještajem od starog, tamnog bavarskog hrasta. Drugi dan direktorovanja hladno je parafirao okruglo tisuću otkaza. 

Teško je pobrojiti što sve od borbenog asortimana proizvodi Rheinmetall. Rade doslovce sve - od tenkova, oklopnih vozila, granata, raketa svih kalibara i dometa, do artiljerije, elektronike, aviokomponenti, radara i složenih sustava za upravljanje paljbom. Kao Rheinmetall AG među najvećim je proizvođačima dijelova za svjetsku autoindustriju. Teško je danas locirati neku vojsku na svijetu koja u arsenalu ne posjeduje nešto s oznakom “Made in Rheinmetall”. Čak i globalno minijaturna Hrvatska vojska ima sjajne Rheinmetallove samohodne haubice PzH 2000, koje se diče najvećom brzinom ispaljivanja granata. Svjetski topnički rekord od 13 ispaljenih granata u 60 sekundi još nije oboren. Od Vardara do Triglava teško da ima slavnije strojnice od Rheinmetallove MG-42, poznatije kao “šarac”.

Legendarni filmski rekvizit svih partizanskih filmova proslavili su Boris Dvornik i Bata Živojinović. Prije negoli su i oni zaratili. 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.