Dugo je Dubai imao reputaciju luksuznog pribježišta za utjecajne bjegunce i mafijaše sa svih strana svijeta. Grad gdje novac otvara sva vrata, a formalni izostanak ekstradicijskih sporazuma s mnogim državama omogućavao je slobodu onima koji su bježali od zakona. Među njima su bili i brojni pripadnici balkanskog podzemlja. Ali ta era, po svemu sudeći, sada je okončana. Naime, pritisak međunarodnih tijela, prije svega Europola i Radne grupe za financijsku akciju protiv pran ja novca (FATF), natjerao je Ujedinjene Arapske Emirate da preispitaju svoj pristup borbi protiv pranja novca i organiziranog kriminala. U posljednje tri godine potpisani su brojni sporazumi o suradnji i ekstradiciji, a u praksi je započela ofenziva koja više ne štedi nikoga – ni po dubini novčanika, ni po utjecaju.
Izvještaji europskih institucija upozoravali su da Dubai postaje "logistički centar" najvažnijih organizatora trgovine kokainom u Europi, kao i jedna od ključnih točaka globalne infrastrukture za pranje novca. Upravo zato, međunarodna suradnja s UAE-om podignuta je na najvišu razinu, što se odražava i u konkretnim slučajevima ekstradicije.
U svibnju ove godine iz Dubaija su Crnoj Gori izručeni Ivan Delić i Aleksandar Keković, koji su označeni kao visokorangirani pripadnici organiziranih kriminalnih skupina. Uhićeni su 15. svibnja u operaciji policije Dubaija, u suradnji s crnogorskim institucijama, a krajem mjeseca prebačeni su u Podgoricu. Delića potražuje Specijalno državno tužiteljstvo u vezi s akcijom "General", a sumnja se da je bio dio međunarodne mreže za krijumčarenje više od dvije tone kokaina iz Latinske Amerike u Australiju. Njegovo ime dovođeno je u vezu sa kriminalnom strukturom Radoja Zvicera i Vasa Ulića. Iako nikada nije pravomoćno osuđen, spominjan je u kontekstu više istraga o teškim kaznenim djelima, uključujući i ubojstva.
Keković, poznatiji po nadimku Arkan, označen je kao dio policijskog narko-kartela koji se dovodi u vezu s istim strukturama. Istražuje se i zbog eksplozivne naprave aktivirane 2020. godine u jednoj podgoričkoj ulici, kada je teško ozlijeđen, dok je njegov bliski prijatelj smrtno je stradao. Izručenje Delića i Kekovića obavljeno je u potpunoj tišini i daleko od očiju javnosti. Posao je obavljen u suradnji specijalnih postrojbi MUP-a Crne Gore i SWAT tima policije Dubaija, što dodatno ukazuje na ozbiljnost nove politike UAE u pogledu međunarodne pravde. Istovremeno, izručenja i uhićenja u Ujedinjenim Arapskim Emiratima dobivaju sve širi geografski domet. Samo u prethodne dvije godine, tamošnja policija uhapsila je 432 osoba s međunarodnih potjernica, od čega je 379 već izručeno u 30 različitih zemalja, piše crnogorski Dan.
Među njima su bili i vodeći ljudi irske, albanske, talijanske, britanske i afričke mafije. Uhićen je Sean McGovern, visokopozicionirani član "Kinahan klana" iz Irske, kao i Dritan Gjika, albanski mafijaš s poslovima u Ekvadoru. Izručen je i zloglasni francuski narkobos, poznat pod nadimkom Duh, koji je desetljeće proveo u bijegu koristeći lažni identitet. Poseban odjek imala su hapšenja talijanskih mafijaša Raffaela Imperijalea i Raffaela Mauriella, koji su označeni kao nosioci Camorrine logistike za trgovinu drogom i likvidacije. Uhapšeni su i braća Gupta iz Južne Afrike, koji su optuženi za višemilijunsku korupciju povezanu s bivšim predsjednikom Jacobom Zumom, kao i britanski financijer Sanjay Shah, koji je osumnjičen za jednu od najvećih poreznih prevara u povijesti Europe.

Ipak, trend je jasan - Ujedinjeni Arapski Emirati više ne gledaju kroz prste bogatim bjeguncima i dobro umreženim mafijašima. Dubai više nije mjesto gdje se kriminalci mogu sakriti iza paravana luksuza. Danas im je, više nego ikada prije, gdje god da se kriju, zakon sve bliži.