Austrija po prvi put dobiva trostranačku koaliciju, činit će ju konzervativna Narodna stranka ÖVP, socijaldemokrati SPÖ i liberali NEOS. Dakle, bez Herberta Kickla i njegove radikalno desne Slobodarske stranke (FPÖ).
Nacrt koalicijskog programa danas su predstavile javnosti tri stranke.
“Proteklih nekoliko dana danonoćno smo radili na zajedničkom programu”, rekli su. Čelnik ÖVP-a Christian Stocker vodit će savez kao kancelar, čelnik SPÖ-a Andreas Babler preuzet će mjesto vicekancelara. Takav je dogovor.
Savez međutim još nije u potpunosti finaliziran. Odbori SPÖ-a i ÖVP-a sastat će se u petak. NEOS će u nedjelju svojim članovima prepustiti izjašnjavanje o koalicijskom sporazumu - potrebna je dvotrećinska većina. Nova vlada mogla bi prisegnuti u ponedjeljak, javlja njemački Tagesschau.
Takva "zaslađivačka koalicija" ÖVP-a, SPÖ-a i NEOS-a bila bi prvi savez triju stranaka na saveznoj razini. Nakon parlamentarnih izbora u rujnu, početni pregovori o koaliciji između stranaka propali su u siječnju. .
Kao rezultat toga, savezni predsjednik Alexander Van der Bellen ovlastio je Herberta Kickla, čiji je FPÖ pobijedio na izborima u rujnu 2024., da formira vladu. Kickl je tražio suradnju s ÖVP-om, ali ni on nije uspio .Desničarski populisti iz FPÖ-a koji su kritički nastrojeni prema EU i Rusiji naklonjeni, nisu se uspjeli dogovoriti o vanjskopolitičkoj liniji s proeuropskim konzervativcima niti o policiji, tajnim služ bama... Kickl je zapravo htio kontrolirati sve.
To znači da Austrija još uvijek nema vladu, gotovo pet mjeseci nakon parlamentarnih izbora - građani nikada nisu morali toliko dugo čekati na novu vladu od Drugog svjetskog rata.

Ukorijenjena u Kršćansko-socijalnom pokretu iz 19. stoljeća, konzervativna Narodna stranka ÖVP se dugo smatrala političkim produžetkom Rimokatoličke crkve u Austriji - stranački vjernici još uvijek se kolokvijalno nazivaju die Schwarzen - odnosno "crnci" - referenca na crnačke halje koje nosi svećenstvo.
ÖVP je na vlasti u Austriji bez prekida od 1987., bilo u velikoj koaliciji koju predvode Socijaldemokrati lijevog centra ili kao stariji partner krajnje desne Slobodarske stranke.
Prema austrijskom saveznom sustavu, koji ozbiljno smanjuje moć izvršne vlasti, stvarni utjecaj ima devet pokrajina u zemlji. Ovdje je ÖVP, tradicionalno stranka poljoprivrednika, dominantna, kontrolirajući šest od devet. Dakle, čak i kad ÖVPnema mjesto kancelara, njegov utjecaj na austrijsku politiku ostane obično vrlo čvrst, pisao je Politico.
Utjecaj stranke očituje se u nečemu što bi se s pravom moglo nazvati dubokom državom. Desetljećima su ÖVP i socijaldemokrati dijelili plodove vlasti kroz klijentelistički sustav poznat kao Proporz. Poslovi državnih službenika, nastavnička i izvršna mjesta u poduzećima pod državnom kontrolom podijeljeni su članovima dviju stranaka otprilike ravnomjerno kako bi se održala ravnoteža u državnom aparatu.