360°
1944 prikaza

Janaf na novom udaru zbog tajne švicarske tvrtke

Goran Kovačić/PIXSELL
Drugi put je hrvatsko poduzeće kolateralna žrtva. FBI je pokrenuo tužbu kojom želi oduzeti 47 milijuna dolara koje je Iran preko svojih skrivenih tvrtki i posrednika zaradio prodajući naftu u Europu, i to baš preko Janafova skladišta u Omišlju.

Nisu ovo dobri dani za Jadranski naftovod (Janaf), stratešku državnu tvrtku, koja je već pretrpjela veliku reputacijsku štetu uhićenjem bivšeg predsjednika uprave. Paralelno nisu uspjeli dobiti licenciju za odgodu američkih sankcija srbijanskom NIS-u za 90 dana, nego je nova odgoda opet na 30 dana, a s druge strane su indirektno pod optužbama da su skladištili nedozvoljenu iransku naftu.

SRBIJA U PROBLEMIMA 360° Nafta 'njet': Amerika uvela sankcije Srbiji, Hrvati dali Vučiću 45 dana da se zbroji

FBI je pokrenuo tužbu kojom želi oduzeti čak 47 milijuna dolara koje je Iran preko svojih skrivenih tvrtki i posrednika zaradio prodajući naftu u Europu, i to baš preko Janafova skladišta u Omišlju. Prema navodima iz optužnice, naftu su prekrcavali na brodovima, mijenjali su i krivotvorili papire, pa je u Hrvatsku stigla s papirima “čiste” malezijske nafte i tako je prodana. Ova optužnica pokazala je da Iran, kao i Rusija, ima razvijenu shemu za izbjegavanje američkih sankcija na prodaju nafte. Formalno je zakupnik skladišta bila švicarska tvrtka koju Amerikanci povezuju s iranskim dužnosnicima. Ali iako su u javnoj objavi detalja otkrili imena brodova, drugih tvrtki, ime te švicarske tvrtke ostalo je u tajnosti. Pa se ne može provjeriti je li joj to jedini posao u Hrvatskoj, ali i u Europi. U svakom slučaju, u Hrvatskoj su ostali šokirani. Kako nam kažu upućeni izvori, u prilično su neugodnoj situaciji jer nemaju dokaze niti pravnu osnovu na kojoj je sve pokrenuto.

ZBOG GAZPROMA 360° Vučić: Hrvati će nam zatvoriti pipu Janafa jer stižu sankcije za Naftnu industriju Srbije

- S druge strane nam prijeti ogromna reputacijska šteta - kaže nam upućeni sugovornik.

Nije ni čudo da su u Janafu zato ostali zakopčani po ovim pitanjima. Oni samo ističu da poštuju propise te da sve papire o uvozu nafte provjeravaju carinske službe. Pod kontrolom su carine, ali nju nitko nije prozvao iako je ona propustila navodnu iransku naftu. Naravno, carina se može pravdati da su papiri bili uredni, odnosno da nisu primijetili zametanje traga. No upravo su Hrvatska i Janaf označeni kao točka odakle je sporna nafta preprodana nakon skladištenja. Naravno, uvijek se može spekulirati i o mogućnosti da to nije jedini put, ali zasad je javnost u priličnome mraku jer za to nema niti potvrda niti opovrgavanja.

Beograd: Ruska naftna tvrtka Gazprom kupila Naftnu industriju Srbije KRIVA RAČUNICA 360° Da hrvatska tvrtka kupi naftnu industriju Srbije?! Niti Janaf to može, niti Vučić da

S druge strane, Amerikanci drže “na ledu” i Janaf kao kolateralnu žrtvu sankcijama Naftnoj industriji Srbije. Odgoda od 30 dana pokazuje da su se zasad i u Srbiji pogrešno nadali u naklonost Donalda Trumpa. Čini se kako Amerikanci žele da ruski Gazprom potpuno izađe iz NIS-a i od toga ne odustaju iako niti Rusi niti Aleksandar Vučić nisu skloni toj opciji. Nastavlja se igra mačke i miša.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.