Top News
775 prikaza

Kako laže Trump? Omiljena riječ mu ima samo jedan slog

Sandra Šimunović/PIXSELL, Reuters, Canva
Autor Trumpova bestselera, 'Umjetnost pregovaranja', Tony Schwartz priznao je da je ghost writing, pisanje te knjige, bila njegova najveća pogreška, usporediva sa stavljanjem ruža na svinju

Od 5. studenoga Donald Trump je najmoćnija, a samim time i najzanimljivija osoba na svijetu. Razmetao se velikim riječima: "Okončat ću sukob u Ukrajini za 24 sata", "Istjerat ću 11 milijuna ilegalnih migranata iz zemlje", "Uvest ću goleme carine Kini i EU"...

Taj čovjek je zagonetka. Pokušali su je riješiti i znanstvenici, istražujući sve dimenzije njegova profila - retoričku, performersku, psihološku.... Kakvi su nalazi? Pa, ne baš obećavajući. "Donald Trump priča smiješno. Vjerojatno ste primijetili, ali ne možete jasno reći zašto", čitamo u jednoj analizi. Uspoređujući rječnik Jeba Busha i Donalda Trumpa, analitičari su došli do zaključka da Bush govori predvidivo, koristeći riječi kao što su "rast", "stanje", "vlada" i slične, dok je Trumpova omiljena riječ - "Ja", a četvrta najdraža "Trump"! Osam od njegovih 13 omiljenih riječi sastoji se od jednog sloga, a riječi od dva sloga su jednostavne - "vrlo", "Kina" i "novac". Jedina omiljena riječ od tri sloga mu je "Meksiko".

Jennifer Sclafani, izvanredna profesorica na Sveučilištu Georgetown, rekla je da je Trump "antipolitičar" kad je riječ o govoru. U nedavnom intervjuu upitan je li se čuo s Putinom, muljao je s odgovorom, niječući razgovor - "ne, ne, ne ovih dana" - ali ostavljajući dojam da je razgovarao s njim. Putin tvrdi da se nisu čuli i to je vjerojatno istina, ali Trump si je ovim manevrom dao na važnosti i na mistifikaciji svoje uloge, istovremeno se ne zamjerivši onima iz stranke koji ne bi podržali razgovor s ruskim predsjednikom. Trump tako čini i s gestama. Najčešćim pokretom ruke, otvorenim dlanom, dvostrukim pokretom prema dolje, čini sebe monumentalnijim, većim. U govor je unio i nekoliko novih fraza.

 | Author: REUTERS REUTERS

"Izvršno vrijeme" je jedna od njih. Tvitove je često zaključivao riječju "tužno", pa su se neki našalili tvrdeći da je to zadnja interpunkcija. Lansirao je riječ "covfefe". Angela Merkel u memoarima se prisjetila kako se odbio rukovati s njom. "Rukujmo se", rekla mu je, a on se pravio da je ne čuje i buljio u prostor ispred sebe izgledajući neprisutno. "Novinari traže da se rukujemo", ponovila je kancelarka, ali on se opet drsko oglušio. Koji je bio cilj ove dječje provokacije? Natjerati svijet da priča o njemu, da prizna njegovu jedinstvenost, i poniziti njemačku političarku. "Alternativne činjenice" njegov su izraz, a on je popularizirao i frazu "fake news". Lansirao je i kraticu MAGA, koja je postala "amblematski prikaz Trumpova populizma".

Autor njegova bestselera, "Umjetnost pregovaranja", Tony Schwartz priznao je da je ghost writing, pisanje te knjige, bila njegova najveća pogreška, usporediva sa stavljanjem ruža na svinju. Trumpova "umjetnost pregovaranja" sastoji se u tome da na početku žestoko napada i prijeti, potom obećava ono što ne može ispuniti, a onda se, ako se protivnička strana pokaže nepopustljivom, povlači i koncentrira na nešto drugo. "Trump je predator, u neprekidnoj potrazi za plijenom." Schwartz je priznao da bi knjizi sad dao drugi naslov - "Sociopat".

Tipično za Trumpa, u kampanji je tvrdio da će okončati rat u Ukrajini za 24 sata. Sad kaže samo: "Pokušat ću". Obećao je iseliti 11 milijuna migranata. Hitlerov Reich, koji je imao na raspolaganju Gestapo, SS, Wehrmacht i lokalne policije, za pet godina priveo je i likvidirao šest milijuna Židova. Današnja Amerika sigurno ne može izvršiti Trumpov nalog. Što onda očekivati? Koncentraciju na Iran, Kinu, dovršetak Velikog Izraela?

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.