U Njemačkoj, Danskoj i Švedskoj kompanije koje proizvode jaja prošlog tjedna primile su očajničke upite iz SAD-a, gdje je ptičja gripa uzrok ogromne nestašice, a prosječna cijena za 12 komada jaja je gotovo pet dolara, odnosno oko 4,5 eura, piše Tagesschau. Ako su jaja iz eko uzgoja, cijena se penje na desetak dolara pa 12 jaja stoji više nego kilogram junećega mesa?!
Da Amerikanci hitno traže jaja potvrdili i Nijemci kao i predstavnik danske industrije Jørgen Nyberg Larsen te Markus Lindström, direktor švedskog dobavljača jaja Kronägg. Prema Larsenu, SAD je također tražio od Nizozemske i Finske povećanje izvoza.
Diplomatski odnosi između SAD-a i Danske postali su sve zategnutiji otkako je američki predsjednik Donald Trump preuzeo dužnost. Naravno, zbog Trumpovih nastojanja da Grenland postane dio Sjedinjenih Država. Grenland je bio danska kolonija do 1953. Otok je sada samoupravni teritorij danskog kraljevstva.
Ali čak i neovisno o političkim napetostima, izvršni direktor Krönägga Lindström vidi teške uvjete za željenu pomoć protiv nestašice jaja. Ne samo izvozni propisi, već i otežan transport preko Atlantika otežavali su povećanje izvoza. Danski ministar poljoprivrede Jacob Jensen komentirao je američke zahtjeve rekavši da su oni dobar primjer stalne ovisnosti Sjedinjenih Država o Europi u pogledu trgovine.
Pozadina krize s jajima u SAD-u je virus ptičje gripe H5N1. Ovaj virus trenutno prevladava među divljim pticama diljem svijeta, ali izbijanja na peradarskim farmama također se sve češće bilježe u Sjedinjenim Državama. Ako se virus pojavi na farmi, cjelokupna populacija peradi mora biti uništena. Od 2022. to je pogodilo više od 166 milijuna peradi u SAD-u, izvijestila je novinska agencija AP. Najveći udio među njima bile su kokoši nesilice, što je rezultiralo sve većim nedostatkom jaja.
Ali postoji i značajan otpor u američkom gospodarstvu prema mogućem cijepljenju peradi. Mnoge tvrtke su zabrinute da bi takav korak mogao naštetiti izvozu jer cijepljene životinje i stada više ne bi bili klasificirani kao slobodni od ptičje influence. Prema AP-u, SAD je prošle godine izvezao proizvoda od peradi u vrijednosti od oko 4,3 milijarde eura.
Lasse Brandt pakira deset paketa jaja u veliki karton, piše u reportaži Tagesschau, i objašnjava da je njegova industrija trenutno daleko od normalne: takozvana "nestašica jaja" također se osjeća u stanici za pakiranje jaja Hoppenrade u Brandenburgu. Brandt je tamo glavni i kaže:
"Za nas se to ogleda u činjenici da se potražnja za Božić jednostavno nije smanjila.Ovo je nenormalno. Obično dolazi do pada potražnje na početku svake godine. Jaja su ponovno u većoj potražnji nekoliko tjedana prije Uskrsa. Ali ove godine sve je drugačije. Moramo smanjiti naše količine isporuke jer nismo u potpunosti u mogućnosti isporučiti", kaže Brandt.
Roba dolazi s farmi u regiji. Kao i svake godine u prvom kvartalu smanjili su proizvodnju. Zbog tradicionalno slabije potražnje u ovo doba, siječanj i veljača su idealno vrijeme za "odstranjivanje" pilića, odnosno za klanje starijih nesilica. Može proći nekoliko mjeseci dok nove nesilice ne budu sposobne pouzdano nositi jaja.