Nosila ju je kraljica Elizabeta II. na inauguraciji. Ogrlica s dijamantima od 300 karata upravo je prodana na aukciji u Ženevi za 4,5 milijuna eura, javlja Guardian.
Nakita iz 18. stoljeća koji je sadržavao približno 300 karata dijamanata procijenjen je na prodaju Sotheby's Royal and Noble Jewels za 1,8-2,8 milijuna dolara.
Ali nakon energičnog nadmetanja, cijena je dosegla 3,55 milijuna švicarskih franaka, a Sotheby's je naveo konačnu cijenu nakon poreza i provizija na 4,26 milijuna franaka (4,5 milijuna eura).
Neidentificirani kupac, koji je svoju ponudu dao telefonom, bio je "ekstatičan", rekao je za AFP Andres White Correal, predsjednik odjela za nakit Sotheby'sa.
- Bila je spremna za borbu i to je i učinila - rekao je, dodajući da je to bila "električna noć", piše Guardian.
Vjeruje se da neki od dijamanata u komadu potječu iz dragulja u središtu Afere s dijamantnom ogrlicom – skandala iz 1780-ih koji je dodatno ukaljao ugled posljednje francuske kraljice, Marie Antoinette, i povećao potporu revoluciji.
Marija Antoaneta bila je francuska kraljica, supruga Luja XVI. Ostala je upamćena kao zadnja te zbog svog podrijetla i običaja, najomraženija kraljica apsolutističke Francuske.
Aukcijska kuća priopćila je da je ogrlica, koja se sastoji od tri reda dijamanata i završava s dijamantnom resom na svakom kraju, izašla je "čudesno netaknuta" iz azijske privatne zbirke i prvi put se pojavila u javnosti nakon 50 godina.
"Ovaj spektakularni starinski dragulj nevjerojatno je preživio povijest", stoji u priopćenju prije prodaje.
Opisujući komad iz georgijanskog doba kao "rijedak i vrlo važan", Sotheby's je rekao da je vjerojatno nastao u desetljeću koje je prethodilo Francuskoj revoluciji.
Vjeruje se da su članovi ove aristokratske obitelji dvaput nosili ogrlicu u javnosti: jednom na krunidbi kralja Georgea VI 1937. i jednom na krunidbi njegove kćeri kraljice Elizabete II 1953. godine.
Osim toga, malo se zna o ogrlici, uključujući i tko ju je dizajnirao i za koga je naručena, iako aukcijska kuća vjeruje da je tako impresivan starinski dragulj mogao biti stvoren samo za kraljevsku obitelj.
Sotheby's je rekao da je vjerojatno da neki od dijamanata koji se nalaze u komadu potječu iz poznate ogrlice upletene u skandal koji je progutao Mariju Antoanettu samo nekoliko godina prije nego što je giljotinirana.
U taj je skandal bila uključena okorjela plemkinja po imenu Jeanne de la Motte koja se pretvarala da je kraljičina osoba od povjerenja, te je uspjela nabaviti raskošnu ogrlicu optočenu dijamantima na svoje ime, uz obećanje kasnijeg plaćanja.
Dok je kasnije utvrđeno da je kraljica nedužna u aferi, skandal je ipak produbio percepciju njezine nehajne ekstravagancije, pridonoseći bijesu koji će pokrenuti revoluciju.
Sotheby's je rekao da su dijamanti u ogrlici prodanoj u srijedu vjerojatno potječu iz "legendarnih rudnika Golconda u Indiji", za koje se smatra da proizvode najčišće i najsjajnije dijamante.
"Sretni kupac otišao je sa spektakularnim djelićem povijesti", rekao je Tobias Kormind, voditelj najvećeg europskog internetskog zlatara dijamanata, 77 Diamonds.
“Uz dijamante iznimne kvalitete iz legendarnih, danas 'izumrlih' indijskih rudnika Golconda, povijest moguće veze s Marijom Antoanettom, zajedno s činjenicom da je nošena na dvije krunidbe, sve to čini ovu ogrlicu iz 18. stoljeća uistinu posebnom.”