Američki ministar obrane Pete Hegseth rekao je u nedjelju da će Sjedinjene Države biti spremne napasti Iran ako nuklearni pregovori propadnu, dan nakon prvih neizravnih pregovora Washingtona i Teherana koji su s obje strane ocijenjeni "konstruktivnima".
"Ako to ne uspijemo riješiti za pregovaračkim stolom, postoje druge mogućnosti da osiguramo da Iran nikada ne dođe do nuklearne bombe", rekao je Pete Hegseth za Fox News u nedjelju.
"Onim što radimo protiv hutista i u regiji, pokazali smo našu sposobnost da idemo daleko, duboko i vrlo snažno (...). Ne želimo doći do te točke, ali ako bude potrebno, učinit ćemo to kako bismo spriječili Iran da razvije nuklearnu bombu", rekao je američki ministar obrane.
Dvije zemlje, koje nisu imale diplomatske odnose od 1980. godine, održale su pregovore u subotu uz posredovanje Omana. Hegseth je opisao raspravu kao "vrlo konstruktivnu", što je bilo i stajalište Teherana. Pregovori se nastavljaju 19. travnja.
Neizravni pregovori Irana i Sjedinjenih Država trajali su nešto više od dva sata u subotu. Pregovori u Muscatu, glavnom gradu Omana, održali su se u različitim prostorijama s omanskim dužnosnicima koji su iranskom i američkom izaslanstvu prenosili poruke. Iranska državna televizija objavila je da su posebni Trumpov izaslanik Steve Witkoff i šef iranske diplomacije Abas Aragči "kratko razgovarali" u prisutnosti omanskog ministra vanjskih poslova na kraju pregovora.
Zapadne zemlje predvođene Sjedinjenim Državama desetljećima sumnjaju da se Teheran želi domoći nuklearnog oružja. Iran, čije se gospodarstvo muči pod sankcijama, odbacuje ove optužbe i kaže da su njegove nuklearne aktivnosti ograničene na civilne svrhe.
Washington se povukao iz međunarodnog nuklearnog sporazuma s Iranom 2018., djelomično motiviran nedostatkom mjera protiv iranskog programa balističkih projektila koji se doživljava kao prijetnja njegovom savezniku Izraelu.
No Donald Trump je u drugom mandatu odlučio pokrenuti pregovore s Teheranom o novom nuklearnom sporazumu. Američki predsjednik je istodobno zaprijetio da će bombardirati Iran ako diplomatski napori ne uspiju te je uveo dodatne sankcije protiv iranskog naftnog sektora.
Kako piše CNN, neuobičajeno živa aktivnost na otoku Diego Garcia jasan je pokazatelj da Amerikanci misle ozbiljno. Vojni analitičari pišu o dolasku većeg broja bombardera B-2.
- U najvećem pojedinačnom raspoređivanju stealth bombardera u povijesti SAD-a, Pentagon je poslao šest zrakoplova B-2 "Spirit" u Diego Garciu u Indijskom oceanu. Bombarderi dugog dometa, koji su prikladni za izbjegavanje iranske protuzračne obrane, mogu nositi najmoćnije američko oružje za razbijanje bunkera. Doletjeli su iz Missourija prošli tjedan u malo zapaženoj operaciji. B-2 ne nose samo bombe, već i poruku za Iran: "Vidite li naš mač?", kako je jedan umirovljeni general rekao za Newsmax ovaj tjedan - napisao je analitičar Ken Klippenstein.

B-2 je prvi put dizajniran tijekom Hladnog rata da prodre duboko u ruski teritorij za nuklearni napad. Stealth značajke zrakoplova (što ga čini gotovo "nevidljivim" za konvencionalni radar) omogućuju mu da izbjegne čak i najsofisticiraniju protuzračnu obranu. Amerikanci su ih koristili u napadima na podzemne objekte Hutija u Jemenu.
Zašto je važan otok Diego Garcia?
Vojna baza Diego Garcia, atol u obliku otiska stopala usred Indijskog oceana poznat i kao "Otisak slobode", predstavlja jednu od najvažnijih i najtajnijih prekomorskih instalacija Sjedinjenih Američkih Država. Teritorij Ujedinjenog Kraljevstva smješten je gotovo savršeno u središtu Indijskog oceana, Diego Garcia funkcionira kao nezamjenjivo logističko čvorište za američke i britanske snage. Njegova lokacija omogućuje brzo raspoređivanje vojnih snaga prema Bliskom istoku, Istočnoj Africi i Južnoj Aziji.
Blizina vitalnih međunarodnih pomorskih puteva kroz koje prolazi oko 40% svjetske pomorske nafte, dodatno naglašava ulogu baze u osiguravanju regionalne stabilnosti i pomorske sigurnosti. Baza služi kao ključna stanica za opskrbu gorivom i zalihama za pomorske i zračne operacije.
Uz Guam, Diego Garcia je jedna od dvije glavne američke baze za strateške bombardere u Indo-Pacifiku. Kompleks uzletišta podržava širok raspon zrakoplova: lovce, izviđačke avione, zračne tankere, teretne avione te dugodometne bombardere B-1B, B-2 Spirit i B-52. Ova sposobnost omogućuje dugotrajne udare na ogromnim udaljenostima. Na otoku boravi oko 4000 vojnog i civilnog osoblja koji obavljaju različite zadaće.