Moje umjetnine, koje sam s ljubavlju stjecao i o kojima sam brinuo i više možda nego o djeci, morale su biti tu gdje su i bile. Država ih je mogla popisati, evidentirati, ali ne bi imala trošak koji ima svake godine za čuvanje nečega što će jedan dan morati biti vraćeno meni i mojoj obitelji, to je sigurno, rekao je Nadan Vidošević u prosincu 2017. za RTL-ovu “Potragu”.
Jučer mu je potvrđena presuda i pravomoćno je dobio osam godina zatvora, od čega je više od tri već odslužio.
Da je Vidošević, hrvatski George Clooney kako su zbog sličnosti s poznatim američkim glumcem pojedini mediji nazvali, strastveni kolekcionar umjetničkih slika znalo se slikarskim i krugovima trgovaca umjetninama no šira javnost je o njegovoj skupocjenoj zbirci saznala ugledavši kako istražitelji iz njegove vile na Gornjem Prekrižju iznose stotine umjetnina iz tajne podrumske prostorija s privatnom galerijom. Vidošević je tada, navodno, pokušao objasniti da je taj prostor u tajnom statusu kako bi se umjetnine zaštitile od potencijalnih lopova. Tijekom suđenja je tvrdio kako je tijekom pretrage nestala dokumentacija za dio umjetnina koja bi dokazivala kako je do njih došao.
- Prilikom iznošenja stvari iz mog doma, vidi se visokopozicionirani agent, inspektor PNUSKOK-A kako iznosi registratore iz moje kuće. Pogledali smo popis ljudi koji su bili u pretrazi kuće i ustanovili smo da on uopće nije među popisanim u pretrazi mog doma. Radi se o inspektoru Josipu Vrbiću - kazao je Vidošević.Vrbić, koji je fotografije pronađenih stvari u Vidoševićevu podrumu ustupio medijima da ih objave te je zbog toga dobio otkaz, odgovorio je na te optužbe.
Samo u vili na Prekrižju bile su 444 umjetnine koje su bile procijenjene na 14,3 milijuna kuna. Stručnjaci za umjetnine kažu kako Vidošević ima vrlo profinjen ukus. Naime, u zbirci ima djela Ivana Meštrovića, Emanuela Vidovića, Miljenka Stančića, Vasilija Jordana, Otona Glihe, Miroslava Šuteja, Đure Pulitike, Vjekoslava Karasa, Nives Kavurić-Kurtović, Munira Vejzovića...
Najskuplje procijenjena slika bila je Karasova “Plesačica tarantele”, koja vrijedi 350.000 kuna, a tu su i skulptura Ivana Meštrovića “Djevojka s lutnjom” vrijedna 115.000 kuna te njegova skulptura “Majka i dijete” vrijedna 255.000 kuna, slika Vlahe Bukovca “Sestra Ane na taraci” vrijedna 120.000 kuna, slika Jerolima Miše “Stara pralja” vrijedna 225.000 kuna, “Skulptura” Dušana Džamonje vrijedna 300.000 kuna, “Meandar” Julija Knifera vrijedan 200.000 kuna... Koliko je novca uložio u zbirku teško je reći.
- Ne znam po kojim je cijenama Vidošević nabavljao umjetnine, ali znam da ih je nabavljao godinama. Kad bih danas radio procjenu, ona bi bila sigurno niža jer se tržište umjetnina urušava. Kad sam radio procjenu, u obzir sam uzeo tržišne cijene te važnost pojedinog autora. Nekim autorima, kao što su Bukovac i Vidović, cijena ne pada bez obzira na ekonomske prilike - kazao je povjesničar umjetnosti Igor Zidić na sudu u kolovozu 2018.
Kolekcija vrijedna dva milijuna eura
Osim u vili na Prekrižju, Vidošević je umjetnine imao i na svom imanju u Gorskom kotaru, kao i u kompleksu kuća koje ima u Omišu. Iz podataka u sudskom spisu ispada da Vidošević posjeduje oko 500 umjetnina, slika, kipova i grafika, vrijednih oko dva milijuna eura. Ima i amforu vrijednu oko 1000 eura, kolekciju starih zemljovida vrijednu oko 58.800 kuna te starih knjiga i rukopisa vrijednih 432.181 kunu. Što se tiče karata, uglavnom je riječ o bakrorezima, autora mahom iz 16., 17. i 18. stoljeća koji su izrađivali karte tadašnje Dalmacije. U zbirci ima i šesto izdanje “Smrti Smail-age Čengića”, koje je napisao Ivan Mažuranić, kao i drugo izdanje Krležinih “Balada Petrice Kerempuha”...
Kao najskuplja stara knjiga koju je Vidošević imao u svojoj kolekciji navodi se knjiga Adama Roberta “Ruševine carske Dioklecijanove palače u Splitu, Dalmacija”. Knjiga je procijenjena na 50.000 kuna, a 1764. godine napisao ju je Adam, engleski arhitekt koji je proučavao i snimio Dioklecijanovu palaču.
Deseci tisuća eura za čuvanje umjentnina
Čim se posumnja da je imovinska korist stečena nelegalnim djelima, imovina se “zamrzava”, pa je vlasnik ne može prodavati, ali može, primjerice, živjeti u kući koja je “pod plombom”, kao što je to bio slučaj sa Sanaderovima. Vidoševiću i njegovoj obitelji bile su "zamrznute" nekretnine no uredno su ih tijekom godina iznajmljivali. Zakonom se, također, zabranjuje raspolaganje ili se privremeno, do donošenja presude, oduzimaju umjetnički predmeti ili novac, te vrijednosni papiri od osumnjičenika ili od osobe na koju je ta imovinska korist prenesena. Kad neka presuda postane i pravomoćna imovina se i trajno oduzima.
Kako bi se umjetnine držale u adekvatnim uvjetima u Muzeju suvremene umjetnosti, Arheološkome muzeju u Zagrebu i Splitu ministarstvo godišnje potroši 24.000 kuna, odgovorili su nam prije nekoliko godina. Ako se ta cifra pomnoži s 11 dođe se do iznosa od 35.000 eura.
Vidoševićevo umjetničko blago do pravomoćne presude te utvrđenja je li sve to što ima stekao na zakonit način čuvalo se u Muzeju za suvremenu umjetnost u Zagrebu te Arheološkim muzejima u Splitu i Zagrebu. Dio starih rukopisa koji su kod njega nađeni čuva se u Državnom arhivu.
Bivšeg ministra i predsjednika HGK-a i bivšeg šefa uprave "Kraša" Nadana Vidoševića uhitili su u studenome 2013. godine da bi tek nakon 11 godina bio pravomoćno osuđen za izvlačenje 35 milijuna kuna ih Hrvatske gospodarske komore. Prema jednoj od točaka optužnice USKOK-a, Galerija Grubić je tijekom 2005. godine Vidoševiću prodala slike ukupno za 828.000 kuna, s procjenom da im je vrijednost preuveličana za najmanje 265.000 kuna pa je izražena sumnja da je bila riječ o modelu izvlačenja novca iz HGK-a. Voditelj galerije Damir Grubić, osumnjičen u procesu protiv Vidoševića, u međuvremenu je preminuo, dok je njegova supruga Jasna Mrakovčić Grubić priznala krivicu i time dobila samo uvjetnu kaznu.
- Za hrvatske prilike sam dobro situiran. Mislim da nije sramota kada imate skoro 60 godina i kada ste svojim radom i svojim sposobnostima nešto napravili u životu. Mislim da to nije krimen. Imati nije grijeh. Grijeh je steći nešto nelegalno - rekao je Vidošević u siječnju 2017. na početku suđenja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Kako se zvala on humoristična serija? E, da. Šljam!