Jahta Luminance, prema Marinetrafficu, sidri negdje u Molatu i to je bez sumnje najspektakularniji brod kojeg ćete vidjeti ovo ljeto na Jadranu. Dok "kolege" ruski oligarsi poput Viktora Medvedčuka već dvije godine ne mogu na svoje jahte poput Royal Romancea, koji je i dalje na vezu u Trogiru, ukrajinski oligarsi uživaju na svojim prestižnim plovećim tvrđavama. Nije poznato je li na Luminanceu, odnosno Svjetlosti, boravi već sad najbogatiji Ukrajinac uopće Rinat Akhmetov, ali taj brod je njegov.
Luminance ima 12 luksuznih soba za 24 gosta i odvojene prostorije za 40 članova posade. Brodogradilište Lurssen u Bremenu izradilo ju je za vrtoglavih pola milijarde eura, naručena je puno prije rata, a samo godišnje održavanje i troškovi stoje oko 50 milijuna dolara, piše superyachtfan. Jahta je duga 145 metara.
Kako je pisao Forbes, Rinat Akhmetov od početka rata izgubio je oko devet milijardi eura svoga bogatstva i preostale su mu oko četiri milijarde.
Azovstal je bio simbol njegova uspjeha, njegov dragulj, tamo je izbacivao petinu ukupne proizvodnje željeza u cijeloj Ukrajini i to je Rinata Akhmetova učinilo najbogatijim čovjekom u cijeloj državi, s imovinom procijenjenom na više od deset, možda i 12-13 milijardi eura.
No kad je rat došao u Mariupolj, grad od 430.000 ljudi na obali Azovskoga mora, a izmučeni ukrajinski vojnici povukli se u postrojenje željezare nemajući kamo uzmaknuti, Azovstal je postao simbol za najveću klaonicu s početka rata u Ukrajini.
Snimke koje su dolazile iz pogona Ahmetovljeve tvornice bile su šokantne - gotovo da nije bilo ukrajinskoga vojnika kojem nije nedostajalo oko, uho, ruka ili noga. Bili su masakrirani. Rusi su udarali nemilice sve dok Zelenskij napokon nije odlučio - preživjeli borci iz Mariupolja će se predati 17. svibnja 2022. Preživjelo je njih 265.
Kako pišu 24sata, Rinat Akhmetov bio je 90-ih desna ruka kontroverznog poduzetnika Ahata Bragina, bivšeg mesara i propalog studenta, koji je ubijen u eksploziji bombe na stadionu Šahtara, kojem je tad on bio vlasnik. Nakon njegove smrti Akhmetov je preuzeo sve, pa i nogometni klub.
Hrvatsko izdanje Forbesa nedavno je objavilo kako je tvrtka DRI, dio velike ukrajinske DTEK grupe u vlasništvu oligarha Rinata Ahmetova, najavila svoje prve projekte u Hrvatskoj - vjetroelektranu snage 127,5 megavata, ali i transformatorsku stanicu 400/110 kV namijenjenu povezivanju projekata obnovljivih izvora energije s elektroenergetskom mrežom, za koju kažu da će biti prva takva izgrađena u Hrvatskoj u 20 godina.
Slično kao i Akhmetov, Hrvatsku je kao dobro mjesto za širenje biznisa što dalje od ratne zone prepoznao još jedan ukrajinski milijarder, "kralj piletine" Jurij Kosjuk. On je vlasnik Perutnine Ptuj i Pipo IPC-a, investira mlijune eura u izgradnju triju farmi pilića kod Ludbrega. Nagađa se da će tu na godinu proizvoditi oko šest milijuna pilića.