U Baltičkom moru oštećena su dva podvodna telekomunikacijska kabela, jedan koji povezuje Finsku s Njemačkom, a drugi koji povezuje Švedsku s Litvom, i to na istom području gdje je Ukrajina sabotirala plinovod Sjeverni tok.
Kabel od 1200 kilometara (745 milja) koji povezuje Helsinki s njemačkom lukom Rostock prestao je raditi oko 02:00 GMT u ponedjeljak, objavila je finska državna tvrtka za kibernetičku sigurnost i telekomunikacije Cinia. Istovremeno, internetska veza duga 218 km (135 milja) između Litve i švedskog otoka Gotland prestala je raditi oko 08:00 GMT u nedjelju, prema litvanskoj Telia Lietuva, dijelu švedske Telia Company.
Cinia dodaje da finske međunarodne telekomunikacijske veze slijede više ruta i da posljedice kvara jednog kabela ovise o snazi veza davatelja usluga. Izvršni direktor tvrtke Cinia rekao je za finsku publikaciju Yle da je kabel pušten u rad 2015. godine i na njemu nije bilo nesreća.
Oštećenje finsko-njemačkog kabela dogodilo se u blizini južnog vrha švedskog otoka Oland i moglo bi trebati pet do 15 dana da se popravi, rekao je izvršni direktor Cinije, Ari-Jussi Knaapila, na konferenciji za novinare. Prošle godine podmorski plinovod i nekoliko telekomunikacijskih kabela koji prolaze dnom Baltičkog mora ozbiljno su oštećeni u incidentu koji je podigao alarm u regiji.
Istražitelji 2023 slučaja u Finskoj i Estoniji imenovali su kineski kontejnerski brod za koji vjeruju da je povukao sidro i prouzročio štetu. Ali nisu rekli je li šteta slučajna ili namjerna. Godine 2022. plinovodi Sjevernog toka koji povezuju Rusiju s Njemačkom u Baltičkom moru uništeni su eksplozijama u slučaju koji njemačke vlasti još uvijek istražuju.
Oštećeni kabel, navode finski mediji, prilično je star. Zbog incidenta, internetska propusnost smanjena je za otprilike trećinu, ali je komunikacija zatim obnovljena kako bi se zaobišao kvar.
Njemačko i finsko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je zajedničko priopćenje u kojem se kaže da su "duboko zabrinuti" zbog oštećenja kabela. “To što takav incident odmah pobuđuje sumnju u namjernu štetu dovoljno govori o nestabilnosti našeg vremena. U tijeku je temeljita istraga”, stoji u priopćenju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Opet problem