Prema izvještaju Tanjuga, srpski predsjednik Aleksandar Vučić primljen je u subotu na Vojno medicinsku akademiju (VMA) u Beogradu, nakon što se iznenada vratio iz SAD-a gdje se trebao susresti s brojnim dužnosnicima, pa i samim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u njegovoj rezidenciji u Mar-a-Lagu na Floridi.
Vučića su na VMA sačekali ministar zdravlja Zlatibor Lončar i doktor Dragan Dinčić.
Službeno, Vučiću je naglo pozlilo u Americi, nakon čega je zatražio liječničku pomoć i poslije pregleda na Floridi odlučio se vratiti u Srbiju. Prema informacijama agencije Tanjug, Vučiću je pozlilo u petak dok se pripremao za sastanke, a s njim u sobi su bili njegova savjetnica za medije Suzana Vasiljević i ministar financija Siniša Mali.
Tijekom boravka u Americi na svom je Instagramu objavio da se sastao s nekadašnjim gradonačelnikom New Yorka Rudijem Gullianijem. Prema informacijama Tanjuga, Vučić se još sastao i s članicom Kongresa Claudiom Tenney, te s Rodom Blagojevićem, američkim političarem srpskog podrijetlja i nekadašnjim guvernerom Illinoisa.
Iz Vučićeva ureda najavljeno je da će javnost biti izviještena o njegovu stanju "u narednim danima".
Srbijanski predsjednik je ranije najavio i da će 9. svibnja u Moskvi nazočiti tradicionalnoj paradi u povodu obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu, te s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom razgovarati o novom plinskom aranžmanu za Srbiju i o rješenju za Naftnu industriju Srbije (NIS), kojoj su uvedene sankcije zbog većinskog ruskog vlasništva, što je naišlo na europske kritike.
Iz oporbe u povodu Vučićeva iznenadnog povrtaka u Srbiju u subotu stižu ocjene da je čekao da "Trumpu poljubi ruku", ali je, po ocjeni predsjednika stranke Srbija centar Zdravka Ponoša, "poljubio vrata". Zamjenik predsjednika oporbene Stranke slobode i pravde Borko Stefanović sumnja da je predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću pozlilo u Miamiju, ocijenivši da je na taj način bilo "najlakše pokriti potpuni neuspjeh i putovanje" na Floridu na račun građana Srbije.
Stefanović je u priopćenju rekao da je Vučićev "privatni posjet Miamiju doživio potpuni fijasko“, uz tvrdnju da su stotine tisuća eura potrošene za let novog aviona "Falcon“, koji je kupljen za više od 50 milijuna eura "narodnih para“ te nakon neuspješnog rada" četiriju lobističkih kompanija koje je srbijanska vlast angažirala u SAD.
- Aleksandar Vučić nije se uspio, i pored plaćenih milijuna dolara, slikati s Trumpom, nije išao na okupljanje Republikanskog nacionalnog povjerenstva i proveo je četiri dana u Miamiju pljuvajući po studentima i oporbi - naveo je Stefanović.
Predstavnici vlasti optužili su oporbu i Vučićeve političke protivnike da se "neljudski" vesele njegovoj bolesti.
U međuvremenu su se u javnosti pojavile i druge teorije. Jedna od njih je da je Vučić 'naglo bolestan' kako bi izbjegao odlazak kod Putina u Moskvu. Sličan manevar se pripisuje i slovačkom premijeru Robertu Ficu, također velikom putinofilu.
Fico i Vučić
I on je posljednjih dana izbivao iz javnosti, iako nije objašnjeno zašto.
- Radni program predsjednika Vlade Republike Slovačke Roberta Fica za 1. svibnja je otkazan - stoji u kratkoj službenoj objavi slovačke vlade. U javnosti se nagađalo da mu se naglo pogoršalo zdravstveno stanje zbog posljedica lanjskog atentata. U tamošnjim medijima nagađaju kako će Fico otkazati i posjet Moskvi na Dan pobjede.
Sergej Markov, bivši savjetnik Vladimira Putina i ruski politolog, ima svoje viđenje iznenadne bolesti Aleksandra Vučića.
- Šefu Srbije Vučiću iznenada je pozlilo. Trebao je sudjelovati na Paradi pobjede 9. svibnja u Moskvi, zbog čega je bio oštro kritiziran iz EU-a. Sada ga, po svemu sudeći, neće biti u Moskvi za 9. svibnja. Nakon Vučića, razbolio se i Fico, premijer Slovačke. Obojica su planirali posjetiti Moskvu 9. svibnja. Obojica su zbog toga oštro kritizirani u Europi. Prijetili su im raznim sankcijama. Obojica su se razboljela. Oba početkom svibnja - napisao je Markov na svom kanalu na aplikaciji Telegram Markov te dodao da su možda obojica otrovani. Kako i čime, nije pojasnio.