Ukrajinska sigurnosna agencija pokazala je jučer ostatke projektila kojeg je Vladimir Putin predstavio kao hipersoničnu raketu srednjeg dometa Orešnik, odnosno "lješnjak" po ruski. Maxim Starchak, istraživački suradnik u Centru za međunarodnu i obrambenu politiku na sveučilištu Queen's kaže da je to samo modifikacija rakete RS-26 Rubež.
🚨 Nuclear version of "#Oreshnik" can carry 200 "Hiroshimas", says military expert
— Valentin Erikson (@eriksonvalentin) November 21, 2024
🚨 The "Oreshnik" missile can carry both a high-explosive fragmentation charge and a #nuclear one, suggested military expert Anatoly Matviychuk.#RussiaWarUkraine #Russia #Oreshnik #Ukraine… pic.twitter.com/f8Rf3TSWtw
No čini se da rakete ispaljene na Dnjipro nisu imale punjene bojeve glave, štetu su napravile samo na temelju udara rakete na postrojenje tvornice oružja Juzmaš. Očito je to samo Putinovo upozorenje Zapadu nakon što su ukrajinske snage u Kursku, na teritoriju Rusije, počele koristiti američke rakete ATACMS i europske Storm Shadow.
- Projektil, naravno, može imati i nuklearnu bojevu glavu. Rubež ima domet leta do šest tisuća kilometara i može nositi četiri nuklearne bojeve glave procijenjene nosivosti od 0,3 megatona svaka. Tijekom napada na Dnjepar vidjelo se kako eksplodira sedam bojevih glava, no vjerojatno ih je bilo osam - kaže Starchak i dodaje:
- Ako pretpostavimo da je masa približno ista, tada dobivamo po 0,15 megatona.Vrlo grubo rečeno, potencijalno bi ta eksplozija bila deset puta snažnija od onoga što je palo na Hirošimu...
Sudeći prema navodnoj brzini Oreshnika od 10 Macha, raketa bi u teoriji za 13-14minuta mogla pogoditi cilj u Rimu, ali s preciznošću u promjeru 150-200 metara četvornih - otprilike površine nogometnog igrališta. Za 15-16 minuta leta Orešnik bi bio u Parizu, 14-15 minuta u Bruxellesu, 16-17 minuta Londonu i 11-12 minuta Berlinu.