Da korupcija razdire Kijev još od prije početka rata, to se zna, ali većeg dokaza za kriminal u službama koje nabavljaju hranu za njihovu vojsku Ukrajinci dosad nisu imali. Tamošnje vlasti objavile su jučer fotografiju gepeka osobnog automobila u kojeg je neimenovana računovotkinja natrpala ni manje ni više nego 4,7 milijuna eura!
Pa ako se računa da primjerice jedan ručni bacač javelin dođe oko stotinu tisuća eura, jasno je da je ratna profiterka iz Ukrajine - koje sasvim sigurno nije radila sama, morala je biti dio mreže - oštetila ukrajinsku vojsku za najmanje 50-ak takvih projektila koji bi im zlata vrijedili u obračunu s ruskim tenkovima.
Od ranije postoji niz sumnji i optužbi, vrlo rijetko i presuda u vezi s nabavkom hrane za ukrajinsku vojsku. U nekim slučajevima, još na samom početku rata, prodavali su im jaja po cijeni od 0,41 eura za komad, dok je tržišna cijena bila nekoliko puta manja.
Kako su pisali ukrajinski mediji, u ugovoru iz 2023. obična heljda koštala je ukrajinsku vojsku na veliko 1,59 eura po kilogramu, a prema tamošnjem Državnom odboru za statistiku maloprodajne cijene heljde u tom razdoblju bile su jedan i po do dva puta manje. U srpnju je heljda već koštala 1,15 eura, a do kraja godine cijena je pala na 0,77 eura.
Još prošle godine Volodimir Zelenskij smijenio je baš sve zapovjednike lokalnih centara za regrutaciju i na njihova mjesta postavio uglavnom ranjene vojnike iz prvih redova fronte, sve zbog ozbiljnih optužbi za korupciju.
Kako je lani prenio Politico, u jednoj slučaju je prvi zamjenik ministra agrarne politike otkupljivao hranu po cijenama dva do tri puta višim od tržišne preko kontrolirane tvrtke, koja je pak kupovala proizvode po tržišnoj vrijednosti od poljskog proizvođača. Svu je tu hranu mogao nabaviti na ukrajinskom tržištu i to je znao, tvrde ukrajinske vlasti, pa je na taj način samo prijevoz hrane iz Poljske preko ukrajinske željezničke tvrtke Ukrzaliznitsia stajao oko 719.000 eura između ožujka i kolovoza 2022. U drugom slučaju po istoj shemi uvozili su hranu iz Turske i prijevoz naplatili 841.000 eura. Takvih je primjera sve više.
Bilo je i slučajeva organiziranog šverca humanitarnom pomoću za Ukrajinu na kojem su se zarađivali milijuni.