Top News
4926 prikaza

Plenković je najavio shopping vojne opreme za 3 milijarde eura. Praznog novčanika...

EXPRESS
Oružane snage RH imaju previše pješaka, premalo mornara, previše nepotrebnih oklopnih vozila, previše tehnički i koncepcijski zastarjelog naoružanja, razina sigurnosti pojedinih sustava je upitna.

Ako Ukrajina nudi pogled u budućnost ratovanja, ona nudi i alarmantno upozorenje - Oružane snage RH imaju ozbiljnih problema u usvajanju metoda suvremenog ratovanja!

Način izvođenja napada i obrane, utvrđivanje, maskiranje borbenog položaja, funkcioniranje i organizacija logistike, sve ozbiljne vojske te elemente panično preispituju. Rađa se posve nova paradigma ratovanja, upozorava  ekspertni tim Expressa.

U ovako maloj državi, koja čini manje od jedan posto ukupnih kapaciteta NATO saveza, to je najsigurniji put u potpunu vojnu inferiornost. Oružane snage RH imaju previše pješaka, premalo mornara, previše nepotrebnih oklopnih vozila, previše tehnički i koncepcijski zastarjelog naoružanja, razina sigurnosti pojedinih sustava je upitna. Tehnološkog razvoja ili inovacija nema od Domovinskog rata, modernizacija se odvija parcijalno.

Ustroj je potpuno zastario (ukinuti Glavni stožer, uvesti rotacijski Združeni stožer), kao da se sprema repriza nekog od ratova iz ‘90-ih. Obalnu stražu organizacijski je ugušio HRM, taj živi dinosaur. Kadroviranje prevladavajućeg slavonskog lobija u MORH-u i dalje je na nizbrdici, pri čemu još daju gasa. Nema zdravog rezona da spašavanje Zrakoplovno-tehničkog centra najavljuju persone koje sa zrakoplovstvom žive veze nemaju. I tu odmah vidiš da su neke stvari ponovno osuđene na fascinantan neuspjeh. Otvorenost sustava obrane prema javnosti uporno je manja nego što je bila u doba JNA i admirala Mamule.

Usprkos relaksaciji međuljudskih odnosa unutar kuće nakon Anušićeva dolaska, u Ministarstvu obrane gleda se nova epizoda njegovanja mentaliteta vjernog šnaucera, kao i potpune intelektualne nekritičnosti. Ministar koji nema iskustva organizacijskih pretumbacija službi unutar jednog ministarstva, škare i sukno prepustio je generalu Davoru Tretinjaku, zvijezdi akvizicije Rafalea.
Tretinjak, bez zrna iskustva na zadaćama preustroja, skrojio je takav reustroj da će ionako teško protočan, teško provodljiv sustav MORH-a, sad biti operativno i kadrovski sasvim zaštopan. 

 | Author: Dreamstime Dreamstime

Dojam općeg ambijenta prosječnosti, čak i ispodprosječnosti, u obrani popravljaju nabavljeni Rafalei i njihovi sjajni piloti, ali ni 15 godina stari avioni ne mogu zamaskirati četrdesetgodišnju prosječnu starost tehnike u Hrvatskoj vojsci. Nabavljeni američki oklopnjaci Bradley ODS (isporuka prvog remontiranog već osjetno kasni!) stari su trideset i kusur ljeta.

Premijer Andrej Plenković, koji se kroz život nježno izmicao ratnim i fajterskim iskustvima, najavljuje grandiozan, pattonovski vojni šoping; njemačke tenkove Leopard 2, američke Himarse, francuske haubice, talijanske ili njemačke korvete, a što su sjajne stvari za vojnu paradu.

Kad bismo sve te stavke stavili na papir, uz pretpostavljene količine planirane nabave, pa zbrojili iznose potrebne za tridesetak novih njemačkih tenkova Leopard 2A7 (500 milijuna eura), dvadesetak francuskih samohodnih haubica Caesar (200 milijuna), pa još toliko Himarsa (milijarda eura), plus dvije nove korvete (milijarda eura), dolazimo do gotovo tri milijarde eura. S dodatnim količinama potrebnog streljiva, pomoćnih vozila, sredstava obuke, opreme, šopingmanija se bliži cehu od četiri milijarde eura.

Gradimo li vojsku za operetnu slikovnicu Kraševe bombonijere ili da odvrati protivnika, zaustavi, čak i pobijedi u nekom od ratova budućnosti?

Nigdje se ne vidi bistrina uma naših vojnih planera nego okoštali ortodoksni, neinventivni pristup, koji nam teško može donijeti tehnološku prednost pred mogućim protivnikom. Ne smijemo preskočiti ni povratak obveznog vojnog roka, kroz koji mladići neće učiti, primjerice, obranu od dronova ili cyber napada. Umjesto da obrazujemo generaciju koja može spriječiti elektronički Pearl Harbor, tutnut će im lopate i - hajde kopaj rovove?!

Ako se u izgradnji moderne oružane sile u Hrvata, u koju se planira uložiti nekoliko milijardi dolara, ne primijene nove tehnologije i umjetna inteligencija, onda je ta silna tehnika mrtva nakon dolaska na bojno polje. Potpuno promašene ideje. Konvencionalno oružje kao što su tenkovi i topništvo ostat će bitno, ali postalo je mnogo učinkovitije u tandemu s proizvodima koji su izvorno napravljeni za komercijalno tržište, kao što su jeftini dronovi i razni elektroničko-optički senzori.

Cijelu analizu ekspertnog Expressova tima pročitajte OVDJE
 

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • BESTpartizan 22:40 12.Kolovoz 2024.

    Hrvatska ide unazad