Top News
12641 prikaza

Pogledajte tunel Hezbolaha kojim može proći čak i veliki kamion, to je podzemni grad

1/8
Reuters/Pixsell
Najjača nedržavna borbena skupina u svijetu Hezbolah premrežila je Libanon tunelima. Neki se protežu do granice s Izraelom kojem ta podzemna mreža predstavlja veliku sigurnosnu prijetnju.

Hezbolahov fleksibilni lanac zapovijedanja s njegovom širokom mrežom tunela i golemim arsenalom projektila i oružja koje je pojačao tijekom prošle godine, pomaže mu u borbi protiv izraelskih napada bez presedana, rekla su tri izvora upoznata s operacijama libanonske militantne skupine za Reuters.

Izraelski napad na Hezbolah tijekom proteklog tjedna, uključujući ciljanje viših zapovjednika i detoniranje minama-zamkama dojavljivača i voki-tokija, uzdrmao je moćnu libanonsku šijitsku militantnu skupinu i političku stranku. Iako je to veliki udarac, on predstavlja djelić Hezbolahove snage, za koju se u petak u izvješću za američki Kongres navodi da ima 40.000-50.000 boraca. Vođa Hezbolaha Hasan Nasralah tvrdi pak da skupina ima 100.000 boraca. 

Nasralah tvrdi i da je skupina počela širiti mrežu tunela nakon izraelsko-libanonskog rata 2006. godine, a Izrael kaže da su tuneli protežu kroz kuće u selima i drugim zajednicama diljem južnog Libanona. Hezbolah je objavio video u kojem se vidi o kakvom građevinskom pothvatu se radi. Dobar dio tunelske mreže napravili su uz pomoć Irana.

Mreža tunela i dalje je obavijena velom tajne i predstavlja nešto nepoznato u svakom budućem ratu između dviju zemalja. Neki izraelski analitičari nazivaju Libanon "zemljom tunela" i kažu da tamošnji graditelji crpe inspiraciju, a možda i izravnu ekspertizu iz sličnih podzemnih mreža u Iranu i Sjevernoj Koreji. Ronen Solomon, izraelski obavještajni analitičar koji je služio u izraelskoj vojsci kao pratnja inženjerskom timu koji je rušio tunele još davne 1984. godine, rekao je da bi njihovo uništavanje bilo iznimno složeno. "Ako Izrael želi napasti tunele, Izrael mora napasti zgrade, a to će, posebno u Bejrutu, biti početak rata", rekao je za Telegraph. 

 | Author: Profimedia Profimedia

Kaže da postoji pet različitih vrsta tunela - ofenzivni tuneli kakvi se vide na granici s Izraelom, logistički tuneli, mreža tunela koje je Iran izgradio za Hezbolah u južnom Libanonu, te sustavi tunela izgrađeni u svrhu krijumčarenja zaliha preko Sirije. Tu su i tuneli za skladištenje projektila i protuzračnih obrambenih sustava koji su izgrađeni u planinskim područjima Libanonske doline i drugim dijelovima Libanona. Na kraju, tu su i tuneli koji se koriste za podzemna postrojenja za lansiranje projektila.

"Sada su tuneli sličniji onome što vidimo u Iranu. Postoje tuneli ispod sela u južnom Libanonu, prikriveni stablima, u kojima su smješteni lanseri projektila, a u Bejrutu se nalaze ispod zgrada, kao što smo vidjeli u Gazi. Ima i nogometnih igrališta iznad njih u južnom Libanonu", kaže Solomon.

Protežu se stotinama kilometara

Izrael također procjenjuje da se mreža tunela, koja se može koristiti za skrivanje udarnih skupina za napade ili premještanje zaliha, proteže stotinama kilometara. Hezbollah je nedavno objavio snimku koja prikazuje kako kamion s raketnim bacačima prolazi kroz duge, vijugave tunele. Isti propagandni video uradak također prikazuje borce Hezbollaha kako se na motociklima voze kroz tunele koji okružuju zapovjedni centar, Imad 4, prolazeći pored postera vođe skupine Hasana Nasralaha.

Imad 4, nazvan tako u čast Imadu Mughniyehu, pokojnom zapovjedniku Hezbollahove vojske, kompleks je inspiriran sličnim bazama u Iranu i Sjevernoj Koreji, a vjerojatno je izgrađen u dolini Bekaa, a ne u južnom Libanonu.

 | Author: Screenshot Screenshot
Dopisnik britanskog Telegrapha iz Berlina, James Rothwell, imao je priliku prošetati jednim tunelom Hezbolaha, libanonske šijitske skupine koju podupire Iran, i svoje je dojmove podijelio javnosti.

Navodi da, kad je napravio svoje prve korake u golemom tunelu, koji se proteže od izlaznog otvora sjevernoj izraelskoj pokrajini Galileji duboko u utrobu zemlje, zrak je postao kiseo i prepun prašine. Tunel, koji su otkrile izraelske snage i odmah ga zatvorile 2019. godine, bio je dug 800 metara i protezao se do dubine od 80 metara, a cijelog su ga iskopali borci Hezbollaha ručnim bušilicama, malo po malo..

Spuštajući se stepenicama u polumrak, pokraj zidova slabo osvijetljenih svjetlećim električnim kabelima, bilo je, navodi autor, gotovo teško povjerovati da je takav divovski tunel iskopala neka tajanstvena skupina, a ne industrijski bageri. No, dokazi su mu, kako kaže, bili pred očima - posvuda po zidovima tunela nalazili su se cilindrični tragovi koje su ostavile ručne bušilice Hezbollahovih ljudi, koji su sigurno proveli stotine, ako ne i tisuće sati mukotrpno radeći u tami.

 | Author: Profimedia Profimedia
Bilo je potrebno nekoliko minuta da se spusti do dna tunela, koji je završavao u zidu ruševina na mjestu gdje su Izraelske obrambene snage (IDF) blokirale put koji vodi u Libanon. Tunel je obišao u svibnju 2020. godine sa zapovjednikom izraelske vojske, u vrijeme kada je sveobuhvatna izraelska invazija na Libanon bila samo neka nejasna mogućnost.

Gradili su ga 14 godina

"(Bilo je potrebno) 14 godina da se izgradi i samo je nekoliko ljudi unutar Hezbolaha znalo za to", rekao je Rothwellu pukovnik Roi Yosef Levy, tadašnji zapovjednik izraelske brigade zadužene za sjevernu granicu, dok mu je pokazivao tunel. Da tunel nije otkriven, Izrael sumnja da bi bio iskorišten za iznenadni napad na sjever zemlje, možda za uzimanje talaca i njihovo odvođenje u Libanon. Strahuje se da je Hezbolahova mreža tunela postala još veća i sofisticiranija u četiri godine od otkrića ovog tunela, što predstavlja velik izazov za Izraelce ako se odluče za kopnenu invaziju na južni Libanon.

 | Author: Profimedia Profimedia

Tijekom obilaska napadačkog tunela u Galileji 2020. godine, navodi James Rothwell, pukovnik Levy je rekao da je čak i on bio zadivljen njegovim razmjerima, unatoč tome što je veteran Drugog libanonskog rata. "Oni se ne odmaraju", rekao je Levy, koji je poginuo u borbi protiv Hamasa pri upadu palestinske skupine u Izrael 7. listopada prošle godine.

"Svako jutro se probude i upitaju se: ‘Što mogu učiniti da pomognem za dan kad počne rat?‘. Morate jako mrziti Izrael da biste izgradili ove stvari", zaključio je pokojni izraelski pukovnik.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.