Bitcoin je u četvrtak prvi put porastao iznad 100.000 dolara jer je izbor republikanca Donalda Trumpa za predsjednika Sjedinjenih Država potaknuo očekivanja da će njegova administracija stvoriti prijateljsko regulatorno okruženje za kriptovalute.
Bitcoin je više nego udvostručio vrijednost ove godine i porastao je za oko 45 posto u četiri tjedna od Trumpove velike izborne pobjede.
"Svjedočimo promjeni paradigme. Nakon četiri godine političkog čistilišta, bitcoin i cijeli ekosustav digitalne imovine na pragu su ulaska u financijski mainstream", rekao je Mike Novogratz, osnivač i izvršni direktor američke kripto tvrtke Galaxy Digital.
"Ovaj zamah potiče institucionalno usvajanje, napredak u tokenizaciji i plaćanjima te jasniji regulatorni put."
Više od 16 godina nakon stvaranja, čini se da je bitcoin na pragu prihvaćanja mainstreama, unatoč skepticima i povijesti kontroverzi.
"Bitcoin koji prelazi 100.000 dolara više je od same prekretnice; to je dokaz pomicanja plime u financijama, tehnologiji i geopolitici", rekao je Justin D'Anethan, nezavisni kriptoanalitičar iz Hong Konga.
Trump je prihvatio digitalnu imovinu tijekom svoje kampanje, obećavajući da će Sjedinjene Države učiniti "kriptoprijestolnicom planeta" i akumulirati nacionalnu zalihu bitcoina.
Trump je u srijedu rekao da će nominirati Paula Atkinsa da vodi Komisiju za vrijednosne papire i burzu. Atkins, bivši povjerenik SEC-a, bio je uključen u kripto politiku kao supredsjedajući Token Alliancea, koji radi na "razvoju najboljih praksi za izdavanje digitalne imovine i platforme za trgovanje". Milijarder Elon Musk, glavni Trumpov saveznik, također je zagovornik kriptovaluta.
Zagovornik kriptovaluta je i salvadorski predsjednik Nayib Bukele. "Rekao sam vam" – trijumfalno se oglasio neki dan na mreži X.
On od 2021. godine ulaže državni novac u bitcoin. Zahvaljujući nedavnom porastu vrijednosti bitcoina, imovina Salvadora povećala se za više od 100 milijuna dolara u tjedan dana. Do porasta vrijednosti došlo je jer je Trump, koji je nekoć bio kritičan prema kriptovalutama, tijekom predizborne kampanje promijenio mišljenje i obećao da će SAD učiniti svjetskim kripto-centrom, piše Deutsche Welle.
To je odmah utjecalo na rast vrijednosti, posebno na "vodeću valutu" bitcoin. Rafael Lemus, ekonomist sa Sveučilišta UCA u San Salvadoru, ipak je oprezan. "Netko tko je ulagao privatna ili državna sredstva mogao je ostvariti dobit ako je kupovao ispod trenutne tržišne cijene i ako vrijednost bitcoina raste," izjavio je Lemus za CNN. "No dok ne dođe do prodaje bitcoina, to je samo potencijalna dobit."
"Ulaganje u bitcoin teret je za proračun"
Predsjednik Bukele još nije prodao bitcoine, zato nije bilo ni gubitaka ni dobiti, kaže i salvadorska ekonomistica Tatiana Marroquín. "Ali radi se o javnom novcu koji nije bio uložen u neke druge stvari. Ako napravimo analizu troškova i koristi, to je jednostavno teret za državni proračun", kritizira ona. "Ako je predsjednik dosad uložio 100 milijuna dolara u bitcoin, taj novac nije bio dostupan pa smo morali plaćati visoke kamate za druge kredite da bismo, primjerice, isplatili plaće." Marroquín dodaje:
"Da bismo ulagali u bitcoin moramo posuđivati novac za druge troškove. Salvador nema novca viška, nama nedostaje novac. Ne možemo si priuštiti gubitak nijednog dolara."
- Apsolutni gubitak, kaže ekonomistica Marroquín, jer se kriptovaluta ne koristi. Unatoč vladinoj promociji bitcoina, u listopadu je samo 7,5 posto građana izjavilo da ga koristi za transakcije, dok ga u svakodnevnom životu koristi samo tri posto.
No otkad je Salvador krajem 2021. prihvatio kriptovalutu kao službeno sredstvo plaćanja, prihod u turističkom sektoru povećao se za oko 30 posto. Sve više bitcoin entuzijasta dolazi u ovu malu srednjoameričku državu kako bi vidjeli kako to funkcionira. Neki stanovnici Salvadora žale što nisu investirali kad su cijene bitcoina bile niske. Mnogi bi sada bili bogatiji.