Top News
5352 prikaza

Proizvođači oružja zaradili lani 600 milijardi eura: Evo tko profitira na ratu u Ukrajini

DPA
Najveći porast 2023. zabilježili su ruski proizvođači oružja: prihod im raste za 40 posto. Rostec je na 7. mjestu među svjetskim proizvođačima oružja, obuhvaća sedam ili osam ruskih tvrtki

Ratovi u Ukrajini i Pojasu Gaze povećavaju potražnju za oružjem i vojnim opremom, ali i rastuća napetost u Istočnoj Aziji. U 2023. godini prihodi 100 najvećih proizvođača oružja na svijetu porasli su na ukupno 632 milijarde američkih dolara odnosno 600 milijardi eura - povećanje od 4,2 posto u odnosu na 2022. To je nalaz aktualnog izvještaja švedskog Instituta za istraživanje mira (SIPRI), koji analizira poslovne rezultate 100 najvećih  kompanija u sektoru naoružanja, piše Deutsche Welle.

"Najvažnija promjena u 2023. godini je bila da su osobito europske i američke kompanije napokon mogle povećanu potražnju zbog rata u Ukrajini pretvoriti u veće prihode", objašnjava Xiao Liang, jedan od autora izvještaja u intervjuu za DW. "U 2022. godini vidjeli smo da su se mnoge kompanije još uvijek borile s posljedicama poremećaja u lancu opskrbe zbog pandemije korone i imale poteškoća s povećanjem proizvodnje."

Najveći porast 2023. godine zabilježili su ruski proizvođači oružja: SIPRI je evidentirao njihov porast prihoda za 40 posto. Nakon što se očekivana brza pobjeda nad Ukrajinom nije dogodila, Kremlj je drastično povećao narudžbe za oružje. Rakete, borbeni zrakoplovi i dronovi se dijelom proizvode u više smjena kako bi se nadoknadili značajni gubitci materijala na bojišnici, navodi se u izvještaju.

 | Author:

To što su među 100 najvećih na svijetu samo dvije ruske tvrtke ima svoj razlog. "Većina ruskih poduzeća prestala je 2022. godine objavljivati svoje prihode," objašnjava Xiao Liang. Ipak, ne i sva: podaci Rosteca, koji se nalazi na 7. mjestu među svjetskim proizvođačima oružja, posebno su pomogli istraživačima iz Stockholma. "Zapravo je to holding tvrtka koja obuhvaća sedam ili osam različitih ruskih tvrtki koje smo ranije imali u našoj bazi podataka. Dakle, još uvijek imamo prilično dobar pregled kako su se ove tvrtke razvijale", naglašava Liang.

Jedina ukrajinska tvrtka među 100 najvećih je JSC Ukrajinska obrambena industrija. Povećala je svoje prihode za 69 posto, piše DW.

Rat u Ukrajini imao je različite učinke na proizvođače oružja i drugdje u Europi. Neke zemlje, poput Francuske i Italije, zabilježile su značajan pad prihoda. Nasuprot tome, njemačke tvrtke zabilježile su porast od 7,5 posto.

Ukupno uzevši, četiri njemačka proizvođača oružja nalaze se među 100 najvećih na svijetu: Rheinmetall, Thyssen Krupp, Hensoldt i Diehl. Rheinmetall se kao najveći njemački koncern nalazi na 26. mjestu i uspio je povećati svoje prihode za deset posto. Tvrtka proizvodi, između ostalog topničko streljivo od 155 mm, samohodne haubice i oklopna vozila – redom vojna oprema izuzetno tražena zbog rata u Ukrajini.

Još veći porast zabilježila je tvrtka Diehl koja proizvodi vođene rakete Taurus i sustave zračne obrane: u 2023. godini je njegov promet povećan za 30 posto.

 | Author:

Unatoč usponu pojedinih tvrtki, Europa je u cjelini bila svjetska regija s najmanjim rastom u sektoru naoružanja s porastom od samo 0,2 posto u usporedbi s 2022. godinom. To također ovisi o niskim proizvodnim kapacitetima i razmjerno niskim izdacima država za obranu.

Na vrhu liste 100 najvećih svjetskih proizvođača oružja i dalje su američki giganti Lockheed Martin i RTX, bivši Raytheon. Oba su zabilježila blagi pad prihoda u 2023. godini. Prema SIPRI-ju, to je povezano s ograničenom dostupnošću posebnih komponenti ili sirovina koje se koriste u zrakoplovstvu i proizvodnji raketa. Problem dakle nije u potražnji, već u opskrbnim lancima. Općenito su manji proizvođači u 2023. godini brže uspjeli povećati proizvodnju nego veliki koncerni.

U Aziji su prije svega proizvođači oružja iz Južne Koreje i Japana značajno povećali svoje prihode kao reakciju na povećane napetosti u regiji. Japan se naoružava intenzivnije nego ikad od kraja Drugog svjetskog rata i taj rast je počeo 2022. godine. Južnokorejski proizvođači oružja uspjeli su se probiti i na europsko tržište: primjerice Hyundai Rotem Company prodaje tenkove i Poljskoj. U Kini, gdje je i inače gospodarski rast bitno sporiji od očekivanja Pekinga, prihodi proizvođača oružja porasli su u 2023. godini samo za 0,7 posto – najmanji uspon još od 2019. Nakon procjene Xiao Lianga, kineska industrija oružja ipak će ostati na putu rasta. Upozorava kako je modernizacija kineskih oružanih snaga "prioritet je za kinesku vladu i za predsjednika Xija osobno".

Šest od 100 najvećih proizvođača oružja smješteno je na Bliskom istoku. Njihov prihod porastao je u 2023. godini za 18 posto na 19,6 milijardi dolara. Nakon početka rata u Gazi, prihodi tri izraelske tvrtke dostigli su rekordnih 13,6 milijardi dolara. To je bila najveća vrijednost koju su ikad zabilježili izraelski proizvođači oružja među 100 najvećih. Među tim tvrtkama su i proizvođači protuzračnog sustava "Iron Dome" koji štiti Izrael od raketnih napada, ali je tražen i na istoku Europe.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.