Rusija je stavila u stanje borbenog djelovanja svoje vjerojatno najmoćnije dalekometno oružje, sustave YARS RS-24 za lansiranje projektila koji su sposobni nositi nuklearnu glavu. Državna agencija TASS, koja je pod kontrolom Moskve, objavila je i snimku kako se lansirni sustavi za interkontinentalne balističke rakete preraspoređuju u Novosibirsku u Sibiru, radi se o "provjeri spremnosti ljudstva i opreme za dugotrajno dežurstvo na terenu".
Vladimir Putin je inače prošlog mjeseca najavio promjenu ruske nuklearne doktrine, govoreći o promijenjenim okolnostima u kojima bi Rusija mogla upotrijebiti nuklearno oružje - one po novome uključuju mogućnost njihove upotrebe i protiv nenuklearnih država ako one imaju potporu nuklearnih sila u napadu na Rusiju. Njegov je to odgovor na zahtjeve Kijeva da im se dopusti korištenje zapadnih projektila dugog dometa za napade duboko u ruskom teritoriju. Zapad se zahtjevu Ukrajine opire zbog straha od izbijanja izravnog sukoba NATO-a i Kremlja.
Yars RS-24 strateški je nuklearni projektil s dometom do 12.000 kilometara - što znači da Rusi njime bez problema mogu gađati 1600 kilometara udaljeni Berlin ili 2500 kilometara udaljeni London - i rasponom točnosti od 250 metara. Projektil se postavlja na nosače kamiona ili se rasporedi u silose.
TASS navodi kako je osoblje dobilo zadatke "testiranja manevarskih radnji glede borbenog djelovanja u sklopu borbenog dežurstva te organiziranje kamuflaže i borbene zaštite. "Vojnici će uvježbavati situacije suprotstavljanja diverzantskim i izviđačkim skupinama", piše ruska agencija.
Vladimir Putin inače nikud, pa ni na sahranu ne ide bez nuklearnog kofera. Pojavio se s koferom na sahrani Vladimira Žirinovskog prije dvije godine i samo zbog njega crkva je bila ispražnjena.
U aktovci se nalazi prekidač bijele boje, prenose ruski mediji. Radi se o odašiljaču koji emitira poruke o lansiranju nuklearnog oružja koje je u pripravnosti od početka ruske invazije na Ukrajinu.
U slučaju napada Putin u kovčeg osobno upisuje šifre i kodove za otključavanje nuklearnog oružja. Zatim to u svojim kovčezima rade i načelnik glavnog stožera i ministar obrane. Nuklearni napad moguć je samo ako naređenje dođe od sva tri izvora.
Signal potom ide posebnoj službi Glavnog stožera. Oni prenose naredbu zapovjedništvu na čijem se mjestu nalaze nuklearne snage. Nakon toga zapovijed se prenosi časniku odgovornom za lansiranje, pisala su 24sata.