Top News
905 prikaza

Putinov tjelohranitelj spasio ga je od medvjeda, sad mora spasiti Kursk

1/3
SPUTNIK/ REUTERS
Bivši šef osiguranja ruskog predsjednika Aleksej Djumin posljednju godinu spominje se kao potencijalni Putinov nasljednik. Zapovijedao je u operacijama zloglasne ruske vojne obavještajne službe, a igra i hokej s Putinom

Bilo je mrklo doba noći, a ruski predsjednik Vladimir Putin čvrsto je spavao u svojoj rezidenciji u planinskom dijelu Rusije, kada je putem radioveze njegovom tjelohranitelju došlo upozorenje da se medvjed kreće ulazu u vilu.

“Prvo sam mislio da se netko šali. Prišao sam vratima i vidio prilično velikog medvjeda kako stoji ispred mene”, prisjetio se Putinov tjelohranitelj Aleksej Djumin. “Vrata su bila staklena. Naoružan sam, naravno, a predsjednik je spavao gore. I tako smo se medo i ja pogledali u oči. Malo se odmaknuo, a ja sam otvorio vrata i ispalio cijeli spremnik svog pištolja u smjeru njegovih stopala”, opisao je Djumin.

“Medvjed se, neozlijeđen, ali preplašen, okrenuo i posrnuo. Ispalo je prilično dobro. Ujutro sam se javio predsjedniku, a on je rekao da je dobro što ga nisam ustrijelio”, prepričao je svojedobno Djumin potez koji mu je promijenio život. 

Ne postoji način da se dokaže je li se incident s medvjedom, o kojem je Djumin prvi put progovorio 2016. godine, doista i dogodio, ali Djuminova karijera od tada je išla samo uzlazno.

Istaknuti oporbeni novinar Mihail Zigar Djumina nazvao potencijalnim Putinovim nasljednikom. Zigar je u ožujku napisao da je Djumin “politička zvijezda u usponu” te da je postao jedan od predsjednikovih najbližih ljudi od najvećeg povjerenja. Svoj odnos s Putinom dodatno je učvrstio igrajući s njim hokej na ledu, ponekad kao vratar koji, prema Kommersantu, pokazuje “izvanredne vještine u sklanjanju s puta predsjednikovim pakovima”.

 | Author: Gavriil Grigorov/REUTERS Gavriil Grigorov/REUTERS

Ruski ratni blogeri i brojni vojni dopisnici prenijeli su u srijedu informaciju kako je Vladimir Putin izuzetno nezadovoljan situacijom u regiji Kurska, gdje su Ukrajinci u brzom prodoru na ruski teritorij u tjedan dana osvojili 74 naselja i 1000 kvadratnih kilometara, te se je zbog toga odlučio na povlačenje drastičnih mjera.

Jedna od onih koja je privukla najviše pozornosti je i da se načelnik generalštaba vojske Rusije Valerij Gerasimov više neće pitati mnogo kada je riječ o operacijama u ovoj pograničnoj regiji. Umjesto njega, na ovu poziciju imenovan je jedan od najbližih Putinovih suradnika Aleksej Djumin."

 "Putin je Djuminu dao instrukcije i poslao ga u Kursk. On ide tamo s izuzetnim ovlastima. Putinov je čovjek i neće si dozvoliti da prevari predsjednika", naveli su Blogeri, prenosi Moscow Times.

"Zaista, Aleksej Genadijevič Djumin pozvan je jučer i dobio je zadatak da nadgleda protuterorističku operaciju", rekao je Ivanov za lokalne medije, prenosi Business Insider.

Tko je Djumin?

Rođen je Kursku 1972. godine. Otac mu je bio vojni bolničar, a majka učiteljica. Djumin je 1995. ušao u Federalnu gardijsku službu Kremlja, gdje je bio tjelohranitelj predsjednika Jeljcina. Kada je Boris Jeljcin imenovao Putina za premijera u kolovozu 1999., Djumin je dodijeljen njegovom osobnom osiguranju i ostao je na toj ulozi do 2012., kada je unaprijeđen u zamjenika šefa predsjedničke garde.

“Bio sam dio skupine časnika koja je osiguravala sigurnost predsjednika posvuda – u Rusiji i inozemstvu”, rekao je.

Zamjenikom šefa GRU-a, ozloglašene ruske vojne obavještajne službe, gdje je zapovijedao specijalnim operacijama imenovan je 2014. Odigrao je ključnu ulogu u aneksiji Krima, za što se vjeruje da mu je Putin dodijelio orden Heroja Rusije na tajnoj ceremoniji u Kremlju. Tvrdi se da je Djumin također bio uključen u evakuaciju predsjednika Viktora Janukoviča, Putinova čovjeka u Ukrajini, nakon što su ga iste godine svrgnuli prosvjednici u Kijevu.

 | Author: Gavriil Grigorov/REUTERS Gavriil Grigorov/REUTERS

Novaja Gazeta objavila je kako bi Djumin mogao biti jedan od arhitekata plaćeničke skupine Wagner koju je podupirao Kremlj, a koja je spojila Jevgenija Prigožina, njenog budućeg vođu, s Dmitrijem Utkinom, neonacistom koji mu je postao najbliži suradnik.

Djumin je također kratko služio kao zamjenik ministra obrane prije nego što je 2016. postavljen za guvernera regije Tula. Regija je jedno od ključnih središta ruskog vojno-industrijskog kompleksa.

Nakon što je ove godine dobio svoj peti mandat na čelu Rusije Putin je Djumina promaknuo na poziciju pomoćnika u Kremlju. Djuminove nove dužnosti uključivat će nadzor obrambene industrije, a u kontekstu rata u Ukrajini jasno je da se radi o iznimno odgovornoj funkciji. Putinov potez Djumina je pozicionirao uz ruskog predsjednika i potaknuo nove spekulacije da mu je suđeno prijestolje u Kremlju.  Moscow Times, neovisni portal u egzilu, nazvao ga je “Putinovim zlatnim dječakom”.

Odlučujućim bi se po njega moglo pokazati kako će se nositi sa po Ruse ponižavajućom situacijom u Kursku, njegovu rodnom gradu. 

“Unatoč teškim i intenzivnim borbama, napredovanje naših snaga u regiji Kursk se nastavlja (...) Pod kontrolom Ukrajine nalaze se 74 mjesta”, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski na Telegramu. 

Ukrajina je iznenadila Moskvu slanjem tisuća vojnika u zapadnu rusku regiju Kursk prošlog tjedna, u iznenadnoj operaciji za koju Kijev kaže da je njezine snage zauzele 1000 četvornih kilometara zemlje, što je najveći uspjeh od 2022. Ukrajina je u utorak objavila da je ne zanima okupacija ruske Kurske oblasti, objasnivši da će njezina prekogranična vojna akcija zakomplicirati rusku logistiku i slanje novih vojnika u borbe na istoku Ukrajine.
 
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.