Jedva tri-četiri minute, nikad kraće trajala je novogodišnja čestitka Vladimira Putina Rusima, a već novogodišnje jutro donosi poteze koji će stajati državni Gazprom oko pet milijardi eura na godinu.
Naime, Europa će primiti posljednji ruski plin poslan preko ukrajinskih plinovoda u ranim jutarnjim satima nove godine dok se kontinent priprema za pad temperatura koji bi mogao ubrzati iscrpljivanje rezervi plina, piše Guardian.
Očekuje se da će Gazprom, ruska državna energetska tvrtka, prekinuti izvoz u Europu preko ukrajinskih plinovoda na samu Novu godinu nakon što je preko noći okončan ugovor o tranzitu plina sklopljen između tih zemalja prije pet godina.
Kako javlja New York Times, protok prirodnog plina kroz glavni plinovod iz Rusije u Europu prekinut je rano u srijedu nakon što je Ukrajina odbila obnoviti sporazum koji je dopuštao tranzit ruskog plina preko njenog teritorija. NYT poziva se na dužnosnike u obje zemlje.
U nedostatku 11-satnog dogovora, zaustavljanje će označiti povijesni pomak nakon Kremljeve invazije punog opsega na susjeda početkom 2022. Rusija je nekoć bila najveći dobavljač plina na kontinentu, ali je izgubila gotovo sve svoje klijente u EU od početka rata, dok su se kupci diljem središnje Europe za opskrbu okretali SAD-u, Norveškoj i Kataru.
Kako prenosi Reuters, Ukrajina se sada suočava s gubitkom od nekih 800 milijuna eura godišnje u tranzitnim naknadama iz Rusije, dok će Gazprom izgubiti blizu 5 milijardi dolara u prodaji plina.
"Ovo je trenutak geopolitičkog značaja", rekao je Tom Marzec-Manser, neovisni analitičar tržišta plina. "Kraj tranzitnog ugovora zatvara glavnu plinsku arteriju koja povezuje ruske rezerve plina s Europom i moglo bi značiti da će istočnoeuropske zemlje uvoziti više plina sa sjeverozapadnih europskih tržišta."
Prekid cjevovoda između Rusije i Ukrajine dolazi dok se Kijev suočava sa sve većim pritiskom da pregovara o okončanju neprijateljstava usred vojnih neuspjeha na istočnoj bojišnici, gdje se vojnici bore u ledenim uvjetima, raste strah da će Donald Trump povući američku potporu nakon što bude zatvoren inauguriran kao predsjednik 20. siječnja, piše Guardian.
Europski gradovi, uključujući London, Pariz i Berlin, mogu očekivati da će temperature pasti ispod nule do kraja tjedna, znatno ispod norme za ovo doba godine. Očekuje se da će čarolija hladnog vremena povećati potražnju za plinom za grijanje i ubrzati povlačenja iz rezervnih zaliha Europe.
Rezerve plina u EU pale su za gotovo 20% od rujna, prema službenim podacima Gas Infrastructure Europe.
Nadolazeće hladnoće uzrokovale su porast europske referentne cijene plina za gotovo 5% od početka tjedna na gotovo 49 eura (41 funtu) po megavat satu, blizu godišnjeg rekorda postavljenog početkom prosinca.
Kombinacija hladnog vremena, kratkog dnevnog svjetla i slabih brzina vjetra u studenom – poznatog na njemačkom kao dunkelflaute – već je natjerala Europu da potroši više svojih zimskih zaliha plina nego što je uobičajeno za ovo doba godine.