360°
1306 prikaza

Renault će u Ukrajini proizvoditi dronove s kojima se Rusima nanosi 80 posto štete

Profimedia
Ukrajina je uspjela preuzeti vodstvo u ratovanju dronovima u prvim godinama rata, proizvodeći do milijun taktičkih dronova u 2024. i ciljajući proizvesti 2,5 milijuna taktičkih i 30.000 dronova dugog dometa do 2025. Ali Rusija ih sustiže.

Renault će surađivati ​​s francuskim malim i srednjim obrambenim tvrtkama čije će se proizvodne linije nalaziti „nekoliko desetaka ili stotina kilometara od fronte“. U priopćenju za javnost, proizvođač automobila potvrdio je da ga je vlada kontaktirala, ali je rekao da „u ovoj fazi nije donesena nikakva odluka“.

Francuski ministar obrane Sébastien Lecornu u petak je najavio da će neimenovani francuski proizvođač automobila proizvoditi dronove u Ukrajini. Nazvao je to partnerstvom u kojem svi dobivaju, ali nije precizirao o kojem se proizvođaču radi, rekavši da je "njihov posao da to objave".

Prema Lecornuu, dronovi će biti namijenjeni Ukrajincima, ali će biti dostavljeni i francuskoj vojsci "kako bi se osigurala kontinuirana taktička i operativna obuka". Ukrajinci će sa svoje strane moći dati povratne informacije o korištenju ovih dronova u ratu, dodao je Lecornu. Stoga će se, prema informacijama koje je u nedjelju, prikupio franceinfo, u Ukrajini osnovati francuski automobilski div Renault. Proizvođač automobila surađivat će s francuskim malim i srednjim poduzećem specijaliziranim za obranu, s proizvodnim linijama nekoliko desetaka ili stotina kilometara od fronte. U kontaktu s franceinfom, Renault je potvrdio da ga je vlada kontaktirala, navodeći da " u ovoj fazi nije donesena nikakva odluka " .

Ovo partnerstvo predstavlja prekretnicu, više od tri godine nakon početka rata u Ukrajini, i simbol u vrijeme europskog ponovnog naoružavanja i najava masovnih ulaganja u obrambenu industriju.  
Ukrajinska vojska planira do 2025. koristiti više od četiri milijuna dronova, visoko razornih uređaja izrađenih korištenjem najsuvremenije tehnologije . Neki od ovih dronova, proizvedenih izravno u Ukrajini, koristit će i francuskoj vojsci, koja zaostaje u ovom sektoru.

 | Author: Profimedia Profimedia
Sébastien Lecornu procijenio je da u ovoj fazi nema potrebe za francuskim zaposlenicima koji bi radili na tim proizvodnim linijama. Za francuskog ministra, Ukrajinci su "bolji od nas u svojoj sposobnosti dizajniranja dronova i, prije svega, u razvoju potrebne doktrine." Renault zapošljava više od 120.000 ljudi diljem svijeta. Proizvodnjom na ukrajinskom tlu, Ukrajinci će moći podijeliti svoju stručnost o dronovima s francuskim tvrtkama: " Danas puno govorimo, na primjer, o optičkim vlaknima koja koriste ruski i ukrajinski dronovi, a koja dronove čine otpornima na neprijateljski radioelektronički obrambeni sustav. To je ogroman ratni laboratorij i tko najbrže inovira, pobjeđuje. Da bi bila najučinkovitija, francuska strana stoga mora ostati u izravnom kontaktu s tim razvojem događaja putem Ukrajinaca na terenu ", smatra Tetjana Ogarkova, novinarka i voditeljica međunarodnog odjela nevladine organizacije 'Ukrajina za krizne medije' (informativni centar o ukrajinskoj krizi).

Rusija sustiže Ukrajinu u proizvodnji dronova zahvaljujući većim financijskim resursima, proizvodnim linijama daleko od prvih crta bojišnice i posebno zbog pomoći iz Kine, rekao je visoki ukrajinski dužnosnik za Politico.

Rusi smanjuju ukrajinsku prednost

“Kineski proizvođači ih opskrbljuju hardverom, elektronikom, navigacijom, optičkim i telemetrijskim sustavima, motorima, mikrokrugovima, procesorskim modulima, sustavima antenskog polja, upravljačkim pločama, navigacijom. Koriste takozvane fiktivne tvrtke, mijenjaju imena, čine sve kako bi izbjegli kontrolu izvoza i izbjegli sankcije za svoje aktivnosti“, rekao je Oleh Aleksperandrov iz ukrajinske obavještajne službe.  “Ipak, službeno se Kina pridržava svih pravila. Zasad samo službeno”, objašnjava. Peking je više puta negirao isporuku bilo kakvih dronova ili komponenti oružja Rusiji, nazivajući ukrajinske prosvjede “neutemeljenim optužbama i političkim manipulacijama”. No, Aleksandrov tvrdi da je Rusija potpuno ovisna o opskrbi kineskim rezervnim dijelovima i za taktičke i za dronove dugog dometa.

To Rusiji omogućuje da smanji i preuzme prednost od Ukrajine u proizvodnji dronova – nešto što je pomoglo Ukrajini da ostane u borbi u vrijeme kada je patila od nedostatka streljiva i sporih isporuka oružja od svojih saveznika, navodi geopolitika.news.

Dronovi zamjenjuju granate

Pavlo Palisa, bivši visoki vojni zapovjednik, a sada zamjenik šefa ureda ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, rekao je u izjavi da je do sada ove godine 80 posto štete na ruskoj opremi i osoblju naneseno dronovima. Samo u svibnju ukrajinski dronovi uništili su 89.000 ruskih ciljeva, tvrdi.

Ukrajina je uspjela preuzeti vodstvo u ratovanju dronovima u prvim godinama rata, proizvodeći do milijun taktičkih dronova u 2024. i ciljajući proizvesti 2,5 milijuna taktičkih i 30.000 dronova dugog dometa do 2025. Ali Rusija ih sustiže.
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.