Lako ih je prepoznati, neodostaje im jedan prst. Izvještaji kažu da je moć Yakuza, zloglasne japanske mafije u padu posljednjih godina nakon niza zakonskih odredbi kojima im se odlučilo stati na kraj. Pod takvim pritiskom vlasti članstvo Yakuza je ostarjelo, moć im postupno opada, a poslove polaku preuzimaju mlađa generacija kriminalac koje u Japanu nazivaju tokuryū.
Sastavljen od znakova za "anonimno" (tokumei) i "tekućina" (ryūdo), pojam tokuryū odnosi se na ad hoc skupine formirane za počinjenje zločina, gdje članovi često ne poznaju jedni druge ili one koji planiraju i upravljaju njihovim aktivnostima, pisao je Guardian. Oni se razlikuju od yakuza i slabije su hijerarhijski organizirani, obično s labavom organizacijskom strukturom iznad onih koji provode zločine u rasponu od pljački i prijevara do napada i ubojstava.
Većina uhićenih za takve zločine regrutirana je putem interneta za ono što je poznato kao "yami-baito" ili sumnjivi povremeni posao. Mnogi od njih kažu policiji da su njima i njihovim obiteljima upućene prijetnje kako bi se osiguralo da nastave izvršavati naredbe. Neki su rekli da su regrutirani putem Instagrama
No da Yakuze još uvijek imaju moć pokazao je slučaj šverca ni manje ni više nego radioaktivnih elemenata potrebnih za izradu nuklearnog oružja. Zapravo, korist je dvostruka - iz Mjanmara, bivše Burme su prema svemu sudeći dilali plutonij i uran, a od tamo usput švercali ogromne količine heroina.
Pripadnik japanskog kriminalnog podzemlja priznao je krivnju za rukovanje nuklearnim materijalom iz Mjanmara i pokušaj njegove prodaje za financiranje nezakonitog posla s oružjem, priopćile su sinoć američke vlasti.
Vođa Yakuza Takeshi Ebisawa i suoptuženik prethodno su optuženi u travnju 2022. za trgovinu drogom i vatrenim oružjem, a obojica su zadržani u pritvoru. Zatim je dodatno optužen u veljači 2024. za urotu za prodaju nuklearnog materijala za oružje, uključujući i rakete zemlja-zrak, smrtonosne narkotika iz Mjanmara te za kupnju vojnog oružja u ime naoružane pobunjeničke skupine, rekli su tužitelji.
"Kao što je danas priznao na saveznom sudu, Takeshi Ebisawa je drsko krijumčario nuklearni materijal, uključujući plutonij za oružje, iz Burme", rekao je u srijedu vršitelj dužnosti američkog državnog odvjetnika Edward Kim, koristeći drugi naziv za Mjanmar.
“Istodobno je radio na slanju golemih količina heroina i metamfetamina u Sjedinjene Države u zamjenu za teško oružje kao što su projektili zemlja-zrak koji će se koristiti na ratištima u Burmi.”
Tužitelji su naveli da je Ebisawa, 60, "drsko" premjestio materijal koji je sadržavao uran i plutonij za oružje, zajedno s drogom, iz Mjanmara.
Od 2020. Ebisawa se hvalio tajnom službeniku da ima pristup velikim količinama nuklearnog materijala koji je želio prodati, dajući fotografije materijala uz Geigerove brojače koji bilježe radijaciju.
Tijekom istražne operacije koja je uključivala tajne agente, tajlandske su vlasti pomogle američkim istražiteljima u zapljeni dviju praškastih žutih tvari koje je optuženik opisao kao "žuti kolač", piše Guardian.
"U laboratoriju smo utvrdili je da je sastav izotopa plutonija pronađenog u nuklearnim uzorcima za oružje, što znači da bi plutonij, ako se proizvede u dovoljnim količinama, bio prikladan za upotrebu u nuklearnom oružju", priopćilo je Ministarstvo pravosuđa u svojoj tadašnjoj izjavi.
Jedan od Ebisawinih suradnika tvrdio je da su “imali na raspolaganju više od 2000 kilograma torija-232 i više od 100 kilograma urana u spoju U3O8 - misleći na spoj urana koji se obično nalazi u prahu koncentrata urana poznatom kao 'žuti kolač'.”