Vodeća pobunjenička skupina u Siriji imenovala je novog premijera na čelu prijelazne vlade zemlje dok vanjske sile pokušavaju poduprijeti svoje interese nakon pada Assadovog režima. Novi premijer, Muhamed al-Bashir, prethodno je vodio administraciju u Idlibu pod kontrolom Hayat Tahrir al-Sham (HTS), najjače od pobunjeničkih skupina koje su se preselile u Damask i druge gradove.
Bashir je u kratkom obraćanju na državnoj televiziji rekao da se sastao s članovima prijelazne vlade i svrgnutog režima te da će na toj dužnosti ostati do 1. ožujka.
"Sada je vrijeme da ovaj narod uživa u stabilnosti i miru", rekao je Bashir u odvojenom intervjuu za Al Jazeeru.
Izrael je u utorak objavio svoju namjeru da stvori "sterilnu obrambenu zonu" unutar južne sirijske granice, nakon kampanje bombardiranja sirijske mornarice, navodnih lokacija kemijskog oružja i druge vojne imovine koju je režim ostavio. Izraelske obrambene snage (IDF) kasnije su priopćile da su izvele više od 480 napada u prethodnih 48 sati, pogodivši "većinu strateških zaliha oružja" u Siriji kako bi spriječile da padnu u ruke ekstremista, piše Guardian.
Turski napadi na SDF doveli su u pitanje održivost male američke vojne prisutnosti u sjevernoj Siriji, kao i u zatvoreničkim logorima kojima upravlja SDF u kojima su držani borci Islamske države (IS) i njihove obitelji. Američke trupe tamo djeluju u partnerstvu sa SDF-om.
Rano u srijedu, zapovjednik SDF-a Mazloum Abdi rekao je da su SDF i pobunjenici koje podržava Turska postigli sporazum o prekidu vatre u Manbiju uz posredovanje SAD-a.
SAD: Nećemo dopustiti IS-u da se rekonstruira
Raspuštanje zatvora kojima upravljaju Kurdi u kojima su držani borci IS-a moglo bi pojačati nedavni ponovni porast napada IS-a u Siriji, a možda i šire, postavljajući ranu dilemu za Donalda Trumpa.
Tijekom vikenda, novoizabrani predsjednik objavio je na društvenim mrežama kako bi naglasio svoje protivljenje bilo kakvom angažmanu SAD-a u Siriji.
“Sjedinjene Države ne bi trebale imati ništa s tim. Ovo nije naša borba. Neka se odigra. Ne miješaj se!” napisao je. Procjenjuje se da SAD ima oko 900 vojnika u sjevernoj Siriji kao dio misije protiv IS-a u partnerstvu sa SDF-om. U nedjelju su američke snage izvele desetke zračnih napada na 75 ciljeva IS-a. Šef američkog središnjeg zapovjedništva, general Erik Kurilla, rekao je: "Ne bi trebalo biti sumnje - nećemo dopustiti (Islamskoj državi) da se rekonstruira i iskoristi trenutnu situaciju u Siriji."
Crocker je rekao: “Trump je rekao da se trebamo kloniti sukoba, ali već smo u njemu. Međutim, naša sposobnost da tamo ostanemo i obuzdamo (IS) vrlo je upitna.”
Bidenova administracija, s manje od šest tjedana do kraja mandata, bila je oprezna u svom odgovoru na događaje. Dok je u Damasku imenovana prijelazna vlada, američki državni tajnik, Antony Blinken, pozvao je na "uključiv" politički proces i rekao da će američko priznanje ovisiti o ispunjavanju standarda od strane novih gospodara Sirije. “Sirijski narod će odlučiti o budućnosti Sirije. Sve bi se nacije trebale obvezati da će podržati uključiv i transparentan proces i suzdržati se od vanjskog uplitanja”, rekao je Blinken u izjavi.
“Sjedinjene Države će priznati i u potpunosti podržati buduću sirijsku vladu koja proizlazi iz ovog procesa.”
Prvi znakovi iz Damaska bili su da HTS pokušava zadržati isključivu kontrolu nad procesom tranzicije. "Nije dobar znak da tranziciju u Damasku vodi samo ova jedna skupina", rekao je Lister, ukazujući na HTS-ovu prošlu "diktatorsku praksu" u Idlibu.
Predstavnici susjednih država i arapskih nacija Zaljeva navodno su održali sastanke s dužnosnicima HTS-a i očekivalo se da će sljedećih dana priznati prijelaznu vladu. Zapadne zemlje općenito su zadržale distancu. SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i UN prethodno su proglasili HTS terorističkom skupinom zbog svoje nekadašnje povezanosti s Al-Qaidom, a europske zemlje su uglavnom slijedile taj primjer.
Zapadne prijestolnice dale su do znanja da su spremne ponovno razmotriti tu oznaku ovisno o ponašanju HTS-a, a navodno su američki dužnosnici imali neslužbene kontakte s HTS-om. Čelnik HTS-a Ahmed al-Sharaa, također poznat kao Abu Muhamed al-Jolani, pokušao je ublažiti strahove oko toga kako će se vladati Sirijom, rekavši u utorak za Sky News da je zemlja "iscrpljena" od rata i da se neće vratiti u njega.
"Sirija će biti obnovljena", rekao je. “Zemlja ide prema razvoju i obnovi. Ide prema stabilnosti.”
Očekuje se da će posebni izaslanik UN-a za Siriju, Geir Pedersen, sazvati međunarodnu konferenciju o situaciji kasnije ovog tjedna u Ženevi, dok se događaji na terenu nastavljaju odvijati velikom brzinom.
Budućnost ruskih vojnih lokacija u Siriji, poput pomorske baze u Tartusu, zračne luke Khmeimim u blizini Latakije i drugih vojnih ispostava, ostala je u neizvjesna.
Ryan Crocker, bivši američki veleposlanik u Siriji, rekao je: "I Rusija i HTS shvaćaju da nijednoj trenutno nije potrebna nova borba."
Rusima ostaju baze?
Međutim, bilo je nejasno hoće li pobunjenici dopustiti ruskim snagama da nastave djelovati u njihovim sirijskim bazama na duži rok, s obzirom na ulogu Moskve, do prije nekoliko dana, u pružanju zračnih snaga Asadovom režimu i nemilosrdnom bombardiranju civilnih ciljeva u opoziciji držano područje. Agencija France-Presse izvijestila je da nove satelitske slike Tartusa pokazuju da od ponedjeljka nije bilo ruskih brodova u luci, ali je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov zanijekao da je Moskva napustila bazu.
Visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku, Kaja Kallas, rekla je: "Za Putina i iranski režim, pad Asada veliki je udarac za oboje." Govoreći pred odborom Europskog parlamenta u utorak, Kallas je dodao da postoji opravdana zabrinutost zbog rizika od sektaškog nasilja i ponovnog oživljavanja ekstremizma u Siriji.