Top News
214 prikaza

Nakon Milesove knjige i križa iz Zadra, našli su i ukradene spise sv. Grgura iz Šibenika

Don Oleg Petrović, voditelj Biskupijskog arhiva u Šibeniku prvi je objavio vijest o nalazu. Netko od šibenskih kolekcionara koji su obilazili stare kuće ušli i u crkvu sv. Grgura i iz nje odnijeli spise pa ih prodali

U arhivi knjižnice američkog sveučilišta Yale pronađeni su vrijedni, do sada nepoznati spisi i dokumenti šibenske bratovštine sv. Grgura iz 15.i 16. stoljeća, javlja Šibenik News. 

Spise je otkrio benediktinac, brata Bartol, član benediktinskog priorata sv. Kuzme i Damjana. Riječ je o senzacionalnom otkriću i iznimno vrijednoj povijesnoj građi. Kako su spisi i dokumenti te davno ukinute šibenske bratovštine dospjeli u SAD-e, nije poznato, piše Šibenik News.

Don Oleg Petrović, voditelj Biskupijskog arhiva u Šibeniku prvi je objavio vijest o nalazu i pretpostavlja da je netko od starijih šibenskih kolekcionara/antikvara koji su obilazili stare kuće ušli i u crkvu sv. Grgura i iz nje odnijeli spise pa ih prodali. U SAD su onda dospjeli posredstvom drugih kolekcionara, trgovaca umjetninama i starinama.

Prošlog ljeta u zadarsku crkvu sv. Frane vraćen je gotički križ ukraden još 1974. Ponađen je, međutim, sasvim slučajno u Muzeju obitelji Lia u talijanskoj Speziji. Tamo ga je 2009. godine sasvim slučajno uočio profesor Donal Cooper s Cambridgea, zaljubljenik u srednjovjekovnu umjetnost, pisao je Express.

U noći na 27. travnja 1974. godine bilo je veliko nevrijeme, pljuštala je kiša i na zadarskim ulicama nije bilo nikoga kad su se lopovi sporednim uličicama, vrlo blizu Kalelarge, prikrali crkvi svetoga Frane. Dakle, nisu došli s morske, nego sa suprotne strane. Vanjski zid visok je četiri, možda i pet metara, ali ovi ljudi su profesionalci.

 | Author:

Popeli su se preko grubog, vanjskog zida i ušli u klaustar, unutrašnje dvorište crkve. Tu su dizalicom za automobile raširili šipke na prozoru i ušli u unutrašnjost crkve i samostana. Posao im je, posve je očito, naručen i dobro pripremljen, s doušnikom koji je jako dobro poznavao crkvu sv. Frane i samostan, jer točno su znali kuda se trebaju kretati i po što su došli.

Uzeli su najvrednije stvari: žiletima su iz crkvenih knjiga, pet srednjovjekovnih kodeksa s biblijskim tekstovima i molitvama, isjekli točno 27 stranica s iluminacijama, uzeli su dva križa od kojih je jedan bio gotički, iz 14. stoljeća, iz doba Zadarskog mira, i tri pozlaćena kaleža iz 13. i 15. stoljeća, relikvijar i jednu umjetničku sliku nepoznatog autora, koja prikazuje svetog Josipa. Izašli su na stražnja vrata, znali su i gdje stoje ključevi sv. Frane... Ključevi su se desetljećima nalazili na istome mjestu i to su lopovi također dobro znali. Iskrali su se u noć.

- Gvardijane! Oče, gvardijane! Dogodila se strašna stvar! Krađa, velika krađa u našemu muzeju - dotrčao je rano ujutro sakristan Nikola tadašnjem gvardijanu Bernardu Škunci.

- Sjećam se, bilo je to u travnju 1974. godine, u jednoj olujnoj noći. Očito je iz svega da su lopovi studirali i pripremali stvar vrlo pažljivo, možda i uz pomoć nekoga iz blizine našega samostana u Zadru. Netko je jednostavno morao poznavati ambijent i dvorište. Sve to je bilo ograđeno sa zidom, ali dvorište je bilo slobodno prohodno. Vrtni zid bio je gotovo pet metara visok, a mi tad nismo imali nikakve sumnje da bi se preko toga zida moglo nešto dogoditi - rekao je prošlog ljeta za Express 80-godišnji Bernard Škunca. 

 | Author:

U studenom 2020. Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu vraćen je vrijedan, raritetni primjerak knjige Trinum magicum sive Secretorum magicorum opus continens iz 1614. godine, autora Caesarea Longinusa, koji je iz fonda knjižnice ukraden 1987. godine. Tu knjigu i još više od 1700 knjiga, grafika, karti i ilustracija u petogodišnjoj pljački, vrijednoj šest milijuna njemačkih maraka, ukrao je najčudniji hrvatski lopov iz slavne zagrebačke obitelji - Aleksandar Miles. 

Cijelu priču o pljački crkve sv. Frane možete pročitati OVDJE, a priču o Aleksanderu Milesu OVDJE

 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.