Stvari na bojišnici, posebno u ruskoj regiji Kursk koju je okupirala Ukrajina, dramatično se mijenjaju - najprije američki raketni sustav ATACMS, a od jučer i europski, u originalu britanski Storm Shadow tuku ruske položaje duboko u pozadini i potpuno mijenjaju taktiku ratovanja. Niti jedno rusko skladište u krugu od 250 kilometara više nije sigurno.
Storm Shadow moćno je oružje, englesko-francuska krstareća raketa s maksimalnim dometom od oko 250 km. Francuzi je zovu Skalp. Nakon lansiranja raketa opremljena navigacijskim sustavom spušta se na nisku visinu kako bi izbjegla detekciju radara prije nego što nacilja metu pomoću infracrvenog tragača. U završnom prilazu, projektil se penje na veću visinu kako bi se maksimizirale šanse da pogodi metu i šteta koju će nanijeti.
The affected area from the territory of Ukraine by the Storm Shadow cruise missile. pic.twitter.com/mVnKbijdEm
— S p r i n t e r (@SprinterFamily) May 15, 2023
Pri udaru, najprije probija metu - maksimalno pet metara armiranog betona! - prije nego što fitilj sa zakašnjenjem detonira glavnu bojevu glavu. Pokretan turbo-mlaznim motorom, Storm Shadow od 1300 kg putuje brzinom većom od 600 km/h, dugačak je nešto više od pet metara i ima raspon krila od tri metra.
Ukratko, zamislite ne samo pametno oružje koje zna gdje ide, nego odabire i najbolji put kako da stigne do cilja. Storm Shadow koristi mape i vlastiti GPS sustav na putu do cilja.
New graphic showing Russian targets in range of Storm Shadow missiles pic.twitter.com/DkU7yGFjjx
— Preston Stewart (@prestonstew_) September 15, 2024
Lansira se iz zrakoplova, zatim leti brzinom bliskom zvuku, prateći teren, prije nego što padne i detonira svoju visokoeksplozivnu bojevu glavu. Storm Shadow - proizvođača MBDA - smatra se idealnim oružjem za probijanje tvrdih bunkera i skladišta streljiva, poput onih koje je koristila Rusija u svom ratu protiv Ukrajine.
Ali svaka raketa košta gotovo milijun eura odnosno 767.000 funti, tako da se obično lansiraju samo kao dio pomno planiranog niza mnogo jeftinijih dronova. Bespilotne letjelice šalju se naprijed da zbune i iscrpe neprijateljsku zračnu obranu.
Storm Shadow koristili su dosad s velikim učinkom na teritoriju Ukrajine, gađajući rusko pomorsko sjedište na Crnom moru u Sevastopolju i učinivši cijeli Krim nesigurnim za rusku mornaricu.
#News Ukraine may use Storm Shadow missiles to strike Russia: The U.S. and UK are poised to lift restrictions on Ukraine using Storm Shadow missile against targets inside Russia. This may push Moscow’s red lines in the conflict.#UK #US #Ukraine… https://t.co/P7p6z49JNi pic.twitter.com/Oh2mSXvOAJ
— Graphic News (@GNgraphicnews) September 13, 2024
Do jučer nije bilo dokaza da Ukrajinci koriste Storm Shadow u Kursku, ali onda je ruska stranica "Dva majora" objavila fotografije dijelova raketa koji to nedvojbeno dokazuju.
Justin Crump, vojni analitičar, bivši časnik britanske vojske i izvršni direktor konzultantske tvrtke Sibylline, za BBC kaže da je Storm Shadow vrlo učinkovito oružje za Ukrajinu, gađajući upravo dobro zaštićene ciljeve na okupiranom teritoriju.
"Nije iznenađenje da je Kijev lobirao za njegovu upotrebu unutar Rusije, posebno za ciljanje aerodroma koji su se koristili za napade klizećim bombama koje su nedavno ometale ukrajinske napore na prvoj crti", kaže on.
Kijev je toliko dugo tražio korištenje zapadnih projektila dugog dometa unutar Rusije da je Moskva već poduzela mjere opreza. Pomaknuli su bombardere, projektile i dio infrastrukture koja ih održava dalje od granice s Ukrajinom i izvan dometa. Među zapadnim dužnosnicima postoji, međutim, skepticizam da će Storm Shadow i američki Atacms biti odlučujući.
No istraživački centar Instituta za proučavanje rata (ISW) identificirao je oko 225 ruskih baza koje bi bile u dometu Shadow Storma ispaljenih iz Ukrajine.
A Justin Crump iz Sibylline kaže da, iako je ruska protuzračna obrana evoluirala kako bi se suprotstavila prijetnji Storm Shadowa unutar Ukrajine, ovaj će zadatak biti puno teži s obzirom na opseg teritorija Moskve koji bi sada mogao biti izložen napadu.
"Ovo će otežati pružanje vojne logistike, zapovijedanja i kontrole te zračne potpore, a čak i ako se ruski zrakoplovi povuku dalje od ukrajinskih granica kako bi izbjegli prijetnju projektilima, oni će i dalje trpjeti povećanje vremena i troškova po naletu do fronte linija."