Top News
3770 prikaza

Strašna je osveta gospođe Pelicot, mijenja cijelu definiciju silovanja

1/3
Manon Cruz/REUTERS
Silovatelji tvrde da su bili uvjereni kako su sudjelovali u seksualnoj igri. Prema francuskom zakonu silovanje je penetracija počinjena korištenjem "nasilja, prisile, prijetnje ili iznenađenja". U njemu se jasno ne spominje potreba za pristankom partnera.

Gisèle Pelicot svjedočila je po drugi put u slučaju masovnog silovanja koji je šokirao Francusku i svijet. Saslušanje se usredotočilo na motiv koji je njezin suprug Dominique Pelicot, s kojom je bila 50 godina, mogao imati da je drogira i regrutira više od 50 muškaraca da sudjeluju u njezinu silovanju tijekom gotovo desetljeća.

Otkako je Pelicot (71) prije četiri godine pozvana u lokalnu policijsku postaju u južnoj Francuskoj i gdje su joj predočili videodokaze brojnih silovanja kojima ju je podvrgao njezin suprug između 2011. i 2020. godine, ona si postavlja jedno pitanje: "Zašto?"

- Zajedno smo 50 godina. Što se mene tiče, bio sam sretan i ispunjen. Imali smo troje djece i sedmero unučadi. Bio si brižan otac. Bio si ljubazan čovjek kojem sam vjerovala - kazala je na sudu Gisele nastavivši:

- Sviđao se našim prijateljima. Zajedno smo provodili praznike, rođendane i Božiće... Sve je to za mene bila sreća. Nakon četiri godine priprema za ovo suđenje, još uvijek ne mogu shvatiti zašto. Kako je ovaj čovjek, koji je u mojim očima bio savršen muškarac, mogao ovo učiniti - upitala se. Naravno, rekla je, par je prošao kroz uspone i padove tijekom godina, uključujući kratko razdoblje razvoda iz, kako je ona nazvala, "poslovnih razloga" prije nego što su se ponovno vjenčali.

SLUČAJ PELICOT Top News Suđenje monstrumu: Ponudio mi je rad u vrtu, kao sredstvo plaćanja svoju ženu

Pelicot je tri godine imala i izvanbračnu vezu sa svojim kolegom. “

- Kada sam mu rekla za vezu, bila sam u kupaonici. Sumnjao je, osjećao je da imam još nekoga u životu. To ga je jako pogodilo - prisjetila se. Sudac ju je porom upitao nije li njezin suprug djelomično vođen osvetom. "Da je natjera da plati, kroz ponižavanje u kombinaciji sa seksualnim činovima?"

- Razmišljala sam o tome -  odgovorila je.

- Vidjela sam sve snimke. Pitala sam se nije li nikad prebolio to što sam u životu imala ljubavnika (...). Puno smo razgovarali o tome. Mislim da je aspekt osvete pogrešan trag koji treba slijediti- smatra Gisele.

Optuženi Dominique Pelicot rekao je da nije “djelovao iz osvete”. Psihijatrijski stručnjaci koji su ga procijenili naglasili su njegove parafilne sklonosti – intenzivnu privlačnost prema neživim predmetima ili partnerima bez pristanka, ili "patnju ili poniženje" seksualnog objekta, prema Merckovim priručnicima. Opisali su ga kao čovjeka kojeg izjedaju "opsesivne fantazije" slične nekrofiliji i koji ima "potpuni nedostatak empatije". Doktor Paul Bensoussan posvjedočio je o njegovom "voajerstvu", "egzibicionizmu" i obliku "kandaulizma", odnosno uzbuđivanju gledanjem partnera u seksu s drugima.

 | Author: Profimedia Profimedia
Sve su to bile maštarije koje nije ostvario sa suprugom, budući da je ona kategorički odbijala sudjelovati u bilo kakvim svingerskim aktivnostima. Drugi je stručnjak zaključio da je glavni osumnjičenik bio uzbuđen “vidjevši kako mu u partnericu penetriraju i čak degradiraju muškarci o kojima nije znao praktički ništa, ali koje je (...) ovlastio za seksualne radnje”.

Tužiteljica Laure Chabaud pitala je Pelicot je li njezin tadašnji suprug mogao biti vođen ljubomorom ili kompleksom manje vrijednosti.

- Ljubomora? Ne, ne mislim tako, ali možda griješim. Već sam pogriješila [u mnogočemu] - odgovorila je. Optuženi je do sada uglavnom svjedočio o svom djetinjstvu, seksualnom napadu koji je navodno pretrpio u dobi od devet godina, metodama kojima je drogirao suprugu – ali ne i o motivima svojih zločina.

Silovatelji se izvlače zbog "rupa" u zakonu

Sa suđenjem su Francuzi doznali i da imaju manjkavi kazneni zakon koji zbog "rupa" u nekim slučajevima dopušta silovateljima da se izvuku bez kazne. Dominique Pelicot priznao je da je drogirao svoju ženu i vrbovao desetke muškaraca na internetu da je siluju dok je bila u nesvijesti, a pedesetorica su optužena  u istom postupku kao i on. No unatoč video dokazima protiv njih, najmanje 35 optuženih negiralo je optužbe za silovanje, tvrdeći da ih je Dominique Pelicot prevario i da su povjerovali da sudjeluju u seksualnoj igri ili da je Gisele Pelicot glumila da spava.

SUĐENJE TRESE FRANCUSKU Top News Muž ju je drogirao i dao da je 50 muškaraca siluje. Njena hrabrost šokirala je svijet

Francuski kazneni zakon definira silovanje kao čin penetracije ili oralni seks počinjen nad nekim korištenjem "nasilja, prisile, prijetnje ili iznenađenja". U njemu se jasno ne spominje potreba za pristankom partnera i tužitelji moraju dokazati namjeru silovanja kako bi osigurali osuđujuću presudu, reklo je Reutersu pet pravnih stručnjaka nakon početka suđenja u Avignonu. Slučaj je potaknuo duboko preispitivanje u Francuskoj, s pristankom u središtu stvari.

Novi francuski ministar pravosuđa Didier Migaud nedavno je rekao da se zalaže za ažuriranje zakona, kao i predsjednik Emmanuel Macron, nakon što je Francuska blokirala uključivanje definicije silovanja temeljene na pristanku u europsku direktivu 2023. godine.

- Vjerujem da je neshvatljivo za naše sugrađane odbiti uključiti pristanak u definiciju silovanja -  rekao je Migaud zastupnicima. 
Francuska nije bila voljna odstupiti od ove definicije i to je pitanje o kojem se žestoko raspravlja. Neki pravni stručnjaci i aktivisti za ženska prava rekli su da pristanak stavlja pod kontrolu ponašanje i riječi žrtve, a ne optuženog, te da osoba može reći "da" bez da to želi.
- Nasilje, prisila, prijetnja ili iznenađenje su sredstva za iznuđivanje pristanka - rekla je profesorica prava Charlotte Dubois, koja je rekla da nije uvjerena da bi promjena zakona olakšala kazneni progon.

 | Author: Profimedia Profimedia
Istraživanje iz  2023. godine koje je proveo jedan od glavnih francuskih instituta za ispitivanje javnog mnijenja, IFOP, pokazalo je da devet od 10 anketiranih želi da Francuska podrži direktivu EU-a. Zakon o silovanju temeljen na pristanku već postoji u Švedskoj, Njemačkoj, Španjolskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu i više od desetak drugih europskih zemalja, uz uspon feminističkog #MeToo pokreta koji je potaknuo zakonodavne reforme u nekim jurisdikcijama od 2017. Marie-Charlotte Garin, zastupnica Zelenih i potpredsjednica skupine, rekla je da se nada da će zakon moći biti usvojen u Nacionalnoj skupštini već u ožujku 2025. uz međustranačku podršku.
Sarah Legrain iz ljevičarske stranke France Unbowed rekla je da je suđenje dalo poticaj za dodavanje pojma pristanka na postojeća četiri kriterija.

- Postoji neslaganje između definicije silovanja u društvu i na sudovima -  rekla je dodavši kako se stvari mogu promijeniti s pritiskom javnosti.  Carole Hardouin-Le Goff, profesorica prava koja se specijalizirala za seksualno nasilje, rekla je da je suđenje razotkrilo pravnu rupu.

-  Ako upišemo u zakon da se osoba mora pobrinuti da njezin partner pristane, ne postoji moguća obrana za ovih 50 muškaraca - rekla je, iako se bilo kakve izmjene neće primjenjivati ​​retroaktivno na ovo suđenje. Prema studiji Instituta za javne politike objavljenoj ove godine, samo 14% svih pritužbi za silovanje dovodi do službene istrage u Francuskoj, pri čemu tužitelji često ne mogu pronaći dovoljno dokaza da je počinitelj upotrijebio nasilje, prijetnju, prisilu ili iznenađenje, piše Reuters. 

- Zašto ne uspijemo dobiti presude? Prvi razlog je zakon -  rekla je pravna stručnjakinja Catherine Le Magueresse.

- Zakon je napisan na način da se žrtve moraju povinovati stereotipu 'dobre žrtve' i 'pravog silovanja': nepoznati napadač, upotreba nasilja i otpor žrtve. Ali to vrijedi samo za manjinu silovanja - pojašnjava.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.