U dugo očekivanoj autobiografiji Spera (Nada), koja je objavljena danas, Papa Franjo rekao je da je naslijedio "veliku bijelu kutiju" punu dokumenata povezanih s raznim skandalima s kojima se suočavala Katolička crkva kada je preuzeo dužnost od svog prethodnika.
Franjo je postao papa 2013. nakon šokantne ostavke Benedikta XVI. Ubrzo nakon izbora za papu, prisjeća se u svojoj knjizi, posjetio je Benedikta u Castel Gandolfu, papinskoj ljetnoj rezidenciji južno od Rima.
- Dao mi je veliku bijelu kutiju. “Ovdje je sve”, rekao mi je. "Dokumenti koji se odnose na najteže i najbolnije situacije. Slučajevi zlostavljanja, korupcije, mračnih poslova, nedjela’” - piše u knjizi Papa Franjo.
Benedikt mu je tada rekao:
- Stigao sam do ovdje, poduzeo ove radnje, maknuo ove ljude. Sada je tvoj red.
U knjizi Nada, papa Franjo kaže:
- Nastavio sam njegovim putem.
U knjizi Papa međutim ne precizira do u detalje sadržaj kutije niti otkriva bilo kakve skandale kojima se bavio Benedikt, koji je preminuo u prosincu 2022., ili detalje slučajeva koje je raspetljao on sam tijekom svog gotovo 12-godišnjeg papinstva.
U veljači 2013. Benedikt je postao prvi papa u gotovo 600 godina koji je dao ostavku, kao razlog navevši pogoršano zdravlje. Duboko konzervativni papa je to bio, njegov je mandat bio zasjenjen skandalima seksualnog zlostavljanja u crkvi.
Posljednja godina Benediktova papinstva također je bila ukaljana skandalom 'Vatileaks', koji je razotkrio optužbe za korupciju, unutarnje sukobe i loše upravljanje financijama.
Iako je bilo izvješća o postojanju bijele kutije 2013. i kasnijih godina, odlomak u Nadi je prvi put da je papa Franjo o tome javno govorio.
Talijanski izdavač Mondadori rekao je da je Nada prva autentična autobiografija koju je objavio papa, iako je Franjo objavio i druga djela u stilu memoara.
U knjizi, koju je napisao s talijanskim piscem Carlom Mussom, Franjo opisuje proces svoje konklave, što je rijetkost za jednog papu, prenosi Guardian.
- Kad je moje ime izgovoreno po sedamdeset sedmi put, prolomio se pljesak, a nastavilo se čitanje glasova - rekao je.
- Ne znam točno koliko je glasova bilo na kraju, više nisam slušao, glas je prekrio glas nadzornika.
U odlomku o ženama, papa Franjo piše da je "Crkva žena - nije muško" i kaže da postoji hitna potreba da se "krene naprijed" u identificiranju novih metoda i kriterija kako bi se osiguralo da su "žene potpunije uključene i igraju ključnu ulogu u raznim sferama društvenog i crkvenog života”, citira Guardian.
Međutim, isključuje da žene postanu svećenici.
- Jedan od velikih grijeha koje smo počinili jest to što smo crkvu 'muževno učinili'. Crkvu stoga treba ‘demaskulinizirati’ – znajući, u isto vrijeme, da ‘maskulinizirati’ žene ne bi bilo ni ljudski ni kršćanski, budući da je drugi veliki grijeh svakako klerikalizam”, piše.
U knjizi Franjo također otkriva da je izbjegao dvostruki bombaški napad samoubojica tijekom posjeta Iraku 2021. nakon što su britanska obavještajna služba i iračka policija osujetile pokušaje njegovog ubojstva.