Milorad Dodik (65) osuđen je na sudu u Sarajevu nepravomoćno na godinu dana zatvora te šest godina ne smije javno djelovati. Na ovu odluku Dodikova obrana i tužiteljstvo imaju mogućnost žalbe, a pravne i političke posljedice neće stupiti na snagu do pravomoćne presude.
Dodik i v.d. direktora Službenog glasnika RS-a Miloš Lukić optuženi su jer su 2023. proveli odluku Narodne skupštine RS-a da se Schmidtove odluke ne objavljuju u Službenom glasniku RS-a. Schmidt je taj zakon poništio, no Dodik ga je ipak potpisao, a Lukić objavio, što je međunarodni visoki predstavnik okarakterizirao kao kazneno djelo.
Hoće li to biti kraj političke karijere čovjeka koji do 2006. 'drma' Republikom Srpskom kao premijer i predsjednik i konstantno prijeti razbijanje BiH ostaje da se vidi. Nedavno je proslavio pobjedu Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima očekujući da bi mu mogao ukinuti američke sankcije pod kojima je od 2017. Malo-malo ide kod predsjednika Rusije Vladimira Putina s kojim se obožava slikati, a u Republici Srpskoj Aleksandar Vučić je ko doma. Zajedno podupiru ideju "srpskog sveta", odnosno projekt velike Srbije na mala vrata.
Luksuzno imanje u Laktašima, vila na Dedinju...
Dodik je zaljubljenik u raskoš, s obitelji živi na luksuznom imanju u Laktašima. Kada boravi u Beogradu tada odsjeda u vlastitoj vili na Dedinju koja se prostire na 400 m2, a koju je po svemu sudeći kupio gotovinom, obavili su prije tri godine mediji. O tih navodnih skoro milijun eura keša uvelike progovaralo po medijima pa se pisalo kako je Dodik naknadno tu transakciju pokrio suspektnim kreditom.

Na dalja putovanja putuje manjim zrakoplovom Cessnom, dok na bliže relacije odlazi službenim helikopterom. Vlasnik je dodatnog imanja u okolici Prijedora gdje je smješteno umjetno jezero s ribnjakom. Kompletna je Dodikova obitelj dobro situirana, a to pored sina i kćeri podrazumijeva i njegova brata. Navodno Dodik imanje ima i na Cipru.
Počasni je predsjednik Partizana
"Kroz svoju karijeru, u obavljanju javnih funkcija nikada nije krio strast prema sportu, pogotovo košarci. Milorad Dodik je i dugogodišnji istaknuti sportski radnik. Više od deset godina bio je predsjednik KK Igokea, čiji je jedan od osnivača, a KK Partizan iz Beograda dodijelio mu je titulu počasnog predsjednika kluba", navodi se u njegovoj biografiji na internetu.
Svoju popularnost u Republici Srpskoj Dodik, otac dvoje djece i djed sedmoro unučadi, duguje i svojoj sklonosti sudjelovanju na popularnim festivalima na kojima se ne libi nazdraviti, uzeti mikrofon i zapjevati. Rado se pojavljuje i uz velikodostojnike Srpske pravoslavne crkve, piše AFP. Srpska pravoslavna crkva odlikovala ga je Ordenom Svetog Save prvog reda, a jeruzalemski patrijarh mu je dodijelio Sveti krst čuvara Hristovog groba. Počasni je građanin više gradova u Republici Srpskoj.

Svoju je karijeru zapravo započeo riskantnim potezom, kao protukandidat Radovanu Karadžiću. Kada je uz 1998. izabran za premijera, unatoč činjenici da je njegova stranka u parlamentu imala samo dva zastupnika, zapadne vlade bile su oduševljene, a bivša američka državna tajnica Madeleine Albright opisala je to kao "dašak svježeg zraka" na Balkanu. No poražen je na izborima 2000., a njegovi pozivi na umjerenost i pomirenje među zajednicama postali su rijetki.
Šest godina kasnije vodio je kampanju za referendum o neovisnosti srpskog entiteta – koji se nikada nije održao – i izabran je s gotovo 60 posto glasova. Od tada pa nadalje, njegov stisak nad RS-om ne popušta pa je uz dužnost premijera bio u dva mandata predsjednik RS-a, dio trojnog predsjedništva BiH, a zatim se vratio na čelo RS-a. Čini se da Dodikova nacionalistička retorika, koja je često provokativna, ima snažan odjek među dobrim brojem bosanskih Srba, ističe AFP.
Sada tvrdi da u Srebrenici nije bio genocoid
Čovjek koji je 2007. izjavio da je “savršeno dobro” znao da je masakr u Srebrenici bio “genocid”, sada “pri punoj savjesti” tvrdi suprotno. Kada su Milorad Dodik i njegov SNSD 2006. godine ponovo preuzeli vlast u Republici Srpskoj, Dodik je od nekadašnjeg multietničara i jugonostalgičara postao gorljivi nacionalist i veliki Srbin. Na pogreb posljednjeg jugoslavenskog premijera Ante Markovića u Zagrebu 2011. iz BiH je došao samo Dodik. U jednom intervjuu za RTRS, neposredno nakon što je postao premijer po drugi put, Dodik je javno pred kamerama priznao da su ga njegova djeca “učila srpstvu”.
Početkom 2007. godine, reporteri splitske “Slobodne Dalmacije”, istražujući Dodikovo podrijetlo, našli su se u Studenim Vrilima, selu kod Tomislavgrada. Tamo su saznali da je djed Milorada Dodika, Toma, bio Hrvat koji je odselio najprije u Crnu Goru, odatle u Derventu, a onda u Laktaše kod Banja Luke. To je svestranom duvanjskom novinaru, piscu i publicisti Petru Milošu u mikrofon posvjedočio Petar Dodig, tada sedamdesetogodišnjak iz sela Studena Vrila kod Tomislavgrada.
Djed mu je bio Hrvat
Dodikov djed je, prema jednoj verziji priče, dolaskom u Derventu promijenio i prezime Dodig u Dodik, zatim i vjeru, prešavši u pravoslavlje kako bi ga lakše prihvatila nova srpska sredina. Razlozi česte promjene prebivališta Tome Dodiga, poslije 1945. prezvanog u Dodika, bili su u njegovom pozivu, jer je bio policajac u Kraljevini SHS. Tako je prvim premještajem službe iz okoline rodnog Tomislavgrada u Crnu Goru tamo i upoznao i oženio Crnogorku po imenu Velika.
Onda se četerestdruge sa ženom i dicom vratio u Studena Vrila. A tu bila ustaška vlast, pa mu ćaća Antelija, to je moj did po kojem nas zovu Antelići, a bio je Titino godišće (1892.), tada kaza: Seli sine di znaš, da ne bi svi zaglavili porad tvoje žene pravoslavke. Taka vrimena bila. I Toma sa ženom i dicom sprtio u Derventu, kazao je Petar Dodig u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
od svih hrvata najgori su srbi.