Ovaj su tjedan ugrađeni prvi setovi polupodzemnih spremnika, na dvije lokacije u Zapruđu, u Lojenovom prilazu i Ulici Damira Tomljanovića Gavrana. Kako su objavili na internetskoj stranici Grada Zagreba tijekom 2024. godine mapirali su cijeli grad i odredili 751 lokaciju za ugradnju 2253 polupodzemna spremnika za papir, plastiku i staklo. Svaka lokacija ima tri polupodzemna spremnika.
U siječnju se planira ugradnja polupodzemnih spremnika na 10 lokacija u gradskim četvrtima Maksimir, Novi Zagreb istok, Sesvete, Stenjevec, Trnje, Trešnjevka sjever i Trešnjevka jug. Podsjećamo, lokalni izbori trebali bi se održati u svibnju. Tijekom 2025. godine planiraju ugradnju 750 polupodzemnih spremnika na 250 lokacija. Cijena ugradnje iznosi prosječno oko 20.000 eura po lokaciji, a cjelokupni trošak ugradnje od oko 15 milijuna eura bit će financiran iz gradskog proračuna.
- Glavni ciljevi novog modela sakupljanja otpada su povećanje odvajanja otpada, te uklanjanje što većeg broja spremnika s javnih površina. U oba ta cilja postigli smo značajan napredak u protekle dvije godine, a sljedeće godine napravit ćemo još veći i vidljiviji iskorak u razvoju održivog sustava gospodarenja otpadom i unapređenju kvalitete života građana - rekao je Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba.
U prvo vrijeme smeće će u spremnike moći bacati svi
Nakon prijelaznog razdoblja, u višestambenim zgradama kojima su spremnici dodijeljeni više neće biti spremnika za plastičnu i metalnu, papirnu i kartonsku ambalažu od 1100 litara, a uklonit će se i okolni zeleni otoci. U polupodzemne spremnike ugradit će se sustav za kontrolu korištenja spremnika putem kartice, odnosno aplikacije. Tada će ih moći koristiti ograničeni broj stanara višestambenih zgrada. No, u prvo vrijeme neće biti ograničenja za otvaranje spremnika, a kada dođe do promjene, pravovremeno ćemo obavijestiti javnost.
Do sada je postavljeno 149 podzemnih spremnika na 39 lokacija. Gradske vlasti su pohvalile tvrdeći da je "nakon uvođenja novog modela udio odvojeno sakupljenog otpada u Zagrebu porastao s 27,6% u 2022. godini na 41,6% u 2023. godini." Odnosno, da je u godinu dana Grad Zagreb je za više od 50% povećao udio odvojeno sakupljenog otpada, i tako zabilježio najveći skok od svih gradova u Hrvatskoj s više od 15.000 stanovnika.