Istražni zatvor osumnjičeniku određuje sudac istrage nadležnog Županijskog suda. Određuje se po četiri osnove - opasnosti od bijega, mogućem utjecaju na svjedoke, opasnosti od ponavljanja kaznenog djela te kod osobito teških okolnosti kod počinjenja kaznenog djela ( brutalnim ubojstvima, višestrukim ubojstvima...).
Na saborskog zastupnika Domovinskog pokreta Josipa Dabru odnosile bi se prve tri osnove. Opasnost da bi obiteljski čovjek i zastupnik u Hrvatskom saboru mogao pobjeći od domaćeg pravosuđa je gotovo nikakva. Za pretpostaviti je i da su istražitelji nakon objava fotografija na kojem Dabro prvo puca iz pištolja u vožnji te potom i iz Kalašnjikova u kukuruzima te priča da je djetetu dao da baca ručnu bombu ispitali te navode i svjedoke. Ako je tome tako onda više ne bi postojala niti opasnost da bi mogao utjecati na svjedoke.
Gdje bi pobjegao?
Ostaje treća mogućnost - opasnost od ponavljanja kaznenog djela. No i ta mogućnost stoji na klimavim nogama. Teško da bi nakon zbivanja proteklih mjeseci Dabro ponovno posegao za vatrenim oružjem.
- Ovdje se poziva na opasnost uništavanja tragova kaznenog djelovanja i utjecaja na svjedoke, ali to ne vidim kao logično. Prošlo je 40 dana od objave. Dovoljno je u samo nekoliko sati dogovoriti tko će što reći i koje dokaze sakriti. Ako je trebali inzistirati na istražnom zakonu, onda je bolje pozvati se na opasnost ponavljanja kaznenog dijela - kazao je Veljko Miljević odvjetnik specijaliziran za kazneno pravo za N1 televiziju.
Podsjećamo, skidanje imuniteta zastupniku DP-a Dabri zatražilo je Državno odvjetništvo RH (DORH) zbog kaznenog djela povrede djetetovih prava i kaznenog djela nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, te određivanja istražnog zatvora.
Sabor je to prihvatio. Prijedlog da se odobri skidanje imuniteta radi vođenje kaznenog postupka protiv Dabre zastupnici su podržali jednoglasno sa 107 glasova, dok su prijedlog skidanja imuniteta radi lišenja slobode i određivanja istražnog zatvora usvojili većinom glasova, sa 99 glasova za i 7 protiv.
Kako je objavio Jutarnji list bivši ministar poljoprivrede u više je navrata u posljednjih pet godina omogućavao svom sinu, koji danas ima nepunih 17 godina, 'pucanje iz pištolja, iz automatske puške, bacanje i aktiviranje eksplozivne naprave nalik na ručnu bombu, rastavljanje i čišćenje automatske puške i pripadajućih spremnika, a pri tome ga je snimao dajući mu upute o korištenju navedenog oružja'.
Sinu dao da puca iz pištolja
Prema rezultatima do sada provedenih izvida, prvenstveno snimki do kojih su došli, tužiteljstvo tvrdi da je Dabro još 2020. godine, kada mu je sin imao svega 12 godina, omogućio mu da puca iz pištolja na streljani u Privlaci te je dijete ispalilo ukupno 14 hitaca u improviziranu kartonsku metu.
Iste godine, tvrdi ODO Osijek, Dabro je tada 12-godišnjeg sina 'obučavao' kako se upotrebljava ručna bomba. Dao mu je, nastavljaju, 'nepoznatu eksplozivnu napravu nalik na ručnu bombu zelene boje, a dijete ju je nakon vađenja prstenastog osigurača bacilo te je ona eksplodirala na oranici u blizini', dodaje Jutarnji.
Hoće li Dabro u istražni zatvor odlučit će sudac istrage.