Top News
2275 prikaza

Turska prijeti EU: Slat ćemo vam 15.000 izbjeglica mjesečno!

Idomeni: Više od 13000 izbjeglica čeka otvaranje grčko-makedonske granice
DPA/PIXSELL
Optužio je Njemačku i Nizozemsku čak i za pokušaj državnog udara u Turskoj 2016.

Turski ministar unutarnjih poslova Süleyman Soylu kazao je, javlja Hürriyet, da bi Turska mogla prema Europi svako malo slati 15.000 izbjeglica kako bi "šokirala Europljane". Povod za sve je diplomatski spor između Turske s jedne, te Njemačke i Nizozemske s druge strane. "Kažem ti Europo, imaš li doista hrabrosti za to? Ako želiš, poslat ćemo ti svaki mjesec po 15.000 izbjeglica koje ti inače ne šaljemo i izludjeti te. Imaj na umu da ne možeš voditi igru u ovoj regiji bez Turske", kazao je ministar na jednom od skupova.

Bila je riječ o skupu podrške Erdoganovom traženju puno većih predsjedničkih ovlasti na skorom referendumu, a ministar se pozivao na sporazum po kojem Grčka sada vraća Turskoj izbjeglice koje se domognu grčkog teritorija iz Turske. Nije jasno zašto je Soylu napao samo Nizozemsku i Njemačku, jer su turske ministre u kampanji među turskom emigracijom diljem Europe onemogućile i neke druge zemlje, a zapravo direktno ili prešutno oko ovog pitanja EU je praktično ujedinjena.

Erdoganove pristalice na trgu Taksim u Istanbulu Zabranjen u EU Top News Despot je ljutit: Erdogan zaratio s pola svijeta

Soylu je Njemačku i Nizozemsku optužio da ovakvim potezima pokušavaju postići onime što su, kako on kaže, pokušale prosvjedima u parku Gezi u Istanbulu u prosincu 2013. Tada je bila riječ o prosvjedu protiv devastiranja parka u blizini stadiona Bešiktaša otvaranjem gradilišta u njemu. Ubrzo je prosvjed prerastao u prodemokratske prosvjede protiv autoritarne vlasti stranke AKP i Recepa Tayyipa Erdogana.

Ministar Soylu je te dvije zemlje optužio da su time ciljale na osobe bliske vladi, te da su te zemlje dovele do raskola između AKP-a i umjerenog islamističkog klerika u egzilu u SAD-u Fethullaha Gülena. A onda je još ustvrdio da je sve to skupa dovelo do pokušaja vojnog udara u srpnju 2016., za koji turske vlasti optužuju Gülenove sljedbenike u vojsci i policiji. "Tko su glavni koji su pokušali da se to dogodi? Njemačka i Nizozemska", optuživao je ministar.

A onda je proglasio da je zabrana turskim ministrima da provode kampanju za referendum u tim zemljama, miješanje u turska unutarnja politička pitanja, da je zabrana ulaska turskim ministrima u Nizozemsku i Njemačku miješanje u turska unutarnja pitanja. "To je naše unutarnje pitanje. Što vas briga za to? Zašto se miješate? Jeste li prihvatili Tursku u EU? Jeste li Tursku podržali u borbi protiv terorizma?", kazao je i ustvrdio da "neki" ne mogu otrpjeti to što je Turska snažnija nego ikad.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.