Svi Srbi u jednoj državi, stara je velikosrpska ideja koja je, u konačnici, i dovela do rata i krvorpolića na području bivše Jugoslavije. A srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić 1994. upisao se u Šešeljeve radikale i počeo karijeru političara kao potrčko ratnog zločinca.
Trideset godina kasnije novi, "umiveni" Vučić, sad već kao predsjednik Srbije, gostovao je u BBC-jevoj emisiji 'Hard Talk'.
Voditelj Stephen Sackur ga je odmah na početku pitao o njegovoj ulozi u raspadu Jugoslavije i zašto je kao mladić bio član radikala koji su. kako je rekao Sackur, "odveli Balkan u mračna vremena"...
- Bili ste ideološki predani ideji Velike Srbije. Ideji koja je Balkan odvela u mračna vremena, u rat, u ratne zločine i gubitak života -
rekao je voditelj Sackur.
- Ne sramim se priznati da sam se promijenio, ali se ne slažem s vama u tome tko je kriv za probleme na Balkanu i raspad Jugoslavije. Ne mislim samo na unutarnje probleme u Jugoslaviji, već i na ulogu Zapada. Sazrio sam, odrasla sam osoba i moram se brinuti o svom narodu - odgovorio je Vučić.
Samo kao podsjetnik, ovoje izjava Vučića iz okupirane Gline 1995. godine, o čemu postoji i video-zapis.
- Ništa više nema od vesti u Krajini. Kao da je to inostranstvo, kao da je to u Hrvatskoj... E, neće moći! Nikada srpska krajina, nikada Glina neće biti hrvatska. Nikada Banija neće nazad u Hrvatsku! Ukoliko srpski radikali pobede i poraze predsednika Srbije, vi znate da ćete živeti u Velikoj Srbiji, jedinstvenoj srpskoj državi, i tu odstupanja biti neće - govorio je tada.
Na pitanje o Srebrenici odgovorio je da je to bio užasan zločin, ali i dalje ne prihvaća spoznaju da je to bio genocid.
- Nitko ne osporava da je to bio strašan događaj niti da se dogodio. Uvijek sam spreman odati počast žrtvama, ali nisam spreman govoriti na način koji stvara nova politička pitanja i probleme - rekao je Vučić.
Govorio je i o Republici Srpskoj te odnosu s Miloradom Dodikom.
- Imam relativno dobar odnos s Dodikom, ali nemam utjecaja na njega. Nisam njegov nadređeni. Ne mogu mu govoriti kako da vodi Republiku Srpsku, ja vodim Republiku Srbiju. Nije li malo licemjerno da se u svijetu narodi istog jezika i identiteta ujedinjuju, a to se zamjera Srbiji? Ne brinite se za Srbiju. Srbija snažno podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, uključujući Republiku Srpsku. Oni ni ne traže da budu dio Srbije. Srbija ima svoje granice prema ustavu i rezolucijama. Ne trebamo ništa više - rekao je Vučić.
I rat u Ukrajini bio je tema razgovora. Bruxelles zamjera Vučiću bliske odnose s Putinom i Moskvom.
- To nisu točni podaci. Podržali smo Ukrajinu kad je trebalo, čak više od drugih balkanskih država. Srbija kupuje manje ruske nafte nego ostale zemlje. Ja ne sjedim na dvije stolice; sjedim na srpskoj stolici i ponosan sam na to. Nisam se ja sastajao s Putinom 12 puta u prošlog godini, već državnici EU - branio se Vučić.