Top News
316 prikaza

U Veneciji će jednodnevim posjetiteljima ulaz u grad uskoro naplaćivati 10 eura?

MANUEL SILVESTRI/REUTERS/PIXSELL
Naplata ulaska u grad za jednodnevne posjetitelje uvedena je krajem travnja, a provođena je 29 dana. Prema izračunima agencije AP gotovo 438.000 turista je platilo taksu, čime je ostvaren prihod od najmanje 2,19 milijuna eura.

Venecija je okončala pilot-program kojim je turistima naplaćivan ulaz u povijesnu jezgru grada, a bogatija je za više od dva milijuna eura. Gradske vlasti odlučne su da u budućnosti cijenu takse podignu za 100 posto, dok protivnici ideju nazivaju neuspjelim eksperimentom, javlja AP.

Naplata ulaska u grad za jednodnevne posjete uvedena je krajem travnja, a provodili su je 29 dana, uglavnom vikendom i praznicima. Projekt je planiran i ranije, ali je odgođen zbog pandemije, a uveden je nakon što je UNESCO odbio staviti Veneciju na listu ugrožene svjetske baštine. Naplata je iznosila pet eura po osobi za jednodnevne izletnike. Za one koji su izbjegavali to pravilo, kazne su se kretale od 50 do 300 eura. Iznos se plaćao online na ulazu u grad, a posjetiteljima je stizao QR kod. 

Prema izračunima agencije AP, dobivenim od gradskih vlasti, gotovo 438.000 turista je platilo taksu, čime je ostvaren prihod od najmanje 2,19 milijuna eura. Iz Grada su najavili da će novac koristiti za osnovne usluge koje koštaju više u gradu kroz koji prolaze kanali, uključujući uklanjanje smeća i održavanje čistoće, objavila je Al Jazeera Balkans.

Oni koji su prenoćili u tom biseru Italije dobivali su drugačiji QR kod prema kojem nisu morati plaćati pristojbu. I dalje je neće morati plaćati ni oni koji će u grad doći zbog posla, kao ni stanovnici Venecije i regije Veneto u kojoj se grad nalazi, djeca mlađa od 14 godina, ljudi koji studiraju u tom gradu, koji tu posjeduju imovinu kao ni članovi njihove uže obitelji. 

Najavljivane su i velike novčane kazne za one koji nastoje zaobići plaćanje, ali na kraju nijedna nije izrečena. Provjere su obavljane na ulaznim punktovima, gdje su takse i izdavane. Turistički radnici predlažu da se taksa udvostruči na 10 eura, no opozicija tvrdi kako je to "apsolutno beskorisno“, uz primjedbu da je Venecija pretvorena u muzej.

Protivnici plana smatraju da projekt nije uspio učiniti grad pogodnijim za život lokalnog stanovništva, kako je i planirano. Oni žele politiku koja potiče ponovno vraćanje lokalnog stanovništva u povijesni centar grada, koji je desetljećima gubio stanovnike. Također, traže i postavljanje ograničenja na kratkoročne iznajmljivanje. U centru sada ima više turističkih ležajeva nego stanovnika, čiji je broj rekordnih 50.000.

Dubrovnik | Author: Grgo Jelavic/PIXSELL Grgo Jelavic/PIXSELL

Dubrovnik neće naplaćivati ulazak u grad

'Svaki grad ima svoje posebnosti, svoje prednosti i ograničenja. Grad Dubrovnik je od 2017. godine, kroz različite alate, počeo uvoditi mjeru, a poseban je fokus stavljen na istovremene dolaske tj. na ravnomjerniju preraspodjelu tih dolazaka. Sukladno svim studijama i analizama, u tome smo uspješni', rekao je dubrovački gradonačelnik Mate Franković za Dubrovački dnevnik govoreći u veljači o planovima Venecije. 

'Onaj tko je odlučio doći u Dubrovnik na jedan dan, to će učiniti svakako. Smatram kako je zbog toga potrebno koristiti neke druge alate poput ravnomjernijeg rasporeda uplovljavanja brodova na kružnim putovanjima, što već prakticiramo, njihovog duljeg ostanka u gradu… I tu su zabilježeni bitni pomaci jer je taj prosjek s četiri sata povećan na deset. Nadalje, tu su dnevni izletnici i 'slotovi' za njihove dolaske, unaprijed određen broj izletnika…', kazao je tada Franković. 

 

 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.