Svake četiri godine vrijeme je velikog uspona Domovinskog pokreta. Na fotografijama iz svibnja 2020. Ivan Penava i Miroslav Škoro koračaju jedan uz drugoga u Vukovaru taman prije negoli će službeno objaviti da skupa idu na izbore. U drugom redu iza njih sjena je Marija Radića, dugo godina sive eminencije DP-a, a negdje tamo u pozadini naziru se i marginalci poput Igora Peternela.
Nešto kasnije, sa zastavama će doći na Markov trg predati kandidacijske liste u društvu tadašnjih koalicijskih partnera Zlatka Hasanbegovića, Ruže Tomašić... Tvrda desnica bila je u usponu. Dobar dio strategije temeljili su na žestokoj kritici politike HDZ-a, stranke iz koje su većina njih i potekli.
Bilo je to vrijeme kad je Domovinski letio na visokih 11,5 posto podrške anketiranih prema Cro demoskopu - to su bile brojke iz ožujka 2020. Škoro je netom prije na predsjedničkim izborima umalo ušao u drugi krug s 465.000 glasova, tada kao nezavisni kandidat. Imao je respektabilnih 24,45 posto.
No još kraće, svake tri godine je, kako se čini, i vrijeme "poluraspada" na desnici. Kad su izbili unutarstranački obračuni i Miroslav Škoro odlučio napustiti stranku, bilo je to na ljeto 2021. godine, Domovinski je zaronio na svega 3,8 posto prema Crodemoskopu. A još u srpnju bili su na 6,4 posto. Tad je sa četiri na preko sedam posto skočio Most.
Gotovo isti scenarij ponavlja se i sad, u rujnu 2024. Svađa, unutarstranački raskol, napuštanje stranke Marija Radića i njegovih sljedbenika... Sve to rezultiralo je strmoglavim padom podrške pa je Domovinski prema jučer objavljenom Crodemoskopu pao sa 6,7 na svega 4,6 posto. Trećinu glasova izgubili su Ivan Penava i Ćipe u mjesec i pol dana pokušavajući se riješiti Marija Radića, dojučerašnje sive eminencije Domovinskog pokreta.
Iz njihova ružnog rastanka profitirao je, prema Crodemoskopu, opet Most - sa šest posto skočio je na sedam i opet su četvrta stranka u Hrvatskoj. Iza HDZ-a (27,3 posto), SDP-a (21,2 posto), Možemo (8,4 posto).
Ustani i ostani bio je slogan Domovinskog na prošlim izborima, nakon kojeg su otišli pod skute Plenkoviću. Ustani i ostani? Možda, ali svakako se prvom prilikom nakon toga i raspadni. Prema vremenu njihova poluraspada od tri godine, idući bi se raskol mogao očekivati tamo negdje 2027.