Top News
668 prikaza

Vučićeva provokacija? Letica: Ovo je poruka Hrvatskoj

PIXSELL/REUTERS
BIA tvrdi da je uhitila hrvatskog špijuna. Bivši voditelj operacija SOA-e Ante Letica smatra kako je to "poruka i o Vučiću, o njegovoj snazi i o njegovoj navodnoj veličini".

Sigurnosno-informativna agencija BIA na području grada Beograda u ponedjeljak rano ujutro je provela kontraobavještajnu operaciju i uhitila hrvatskog špijuna, objavio je srpski list Novosti, medij inače blizak predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

List navodi da je akcija rezultat višemjesečnog operativnog rada BIA-e i nastavak suzbijanja špijunskog i destruktivno-subverzivnog djelovanja hrvatske obavještajno-sigurnosne službe SOA.

Bivši voditelj operacija SOA-e Ante Letica u Studiju 4 HRT-a komentirao je slučaj.

"Kad imate nekoga špijuna na svom teritoriju, onda je njegovo uhićenje i njegovo procesuiranje zadnji korak u toj borbi protiv obavještajne djelatnosti stranih službi na vašem teritoriju. To je zadnji korak i njemu se pribjegava ili kada se više ništa ne može ili kada želite poslati poruku nekoj vladi, nekoj državi itd. U ovom slučaju, mislim da je ovo jedna poruka Hrvatskoj, jedna poruka i o Vučiću, o njegovoj snazi i o njegovoj navodnoj veličini i vidjet ćemo kako će to završiti još do kraja", rekao je Letica.

Protjerali diplomata

Jednog hrvatskog diplomata Srbija je potkraj prošle godine proglasila personom non grata. Naime, Ministarstvo vanjskih poslova Srbije (MSP) u studenom je nepoželjnom osobom proglasilo prvog tajnika hrvatskog veleposlanstva u Srbiji Hrvoja Šnajdera jer je grubo izišao iz okvira diplomatskih normi, priopćio je srbijanski MSP, ne navodeći više detalja.

Tim povodom je diplomatska nota uručena hrvatskom veleposlaniku Hidajetu Biščeviću. Srpski portal Novosti je tada objavio neslužbenu informaciju da je Šnajder protjeran zbog dokumentirane špijunaže i vrbovanja za rad za hrvatsku službu.

Nije ovi prvi put da se Srbi hvale kako su uhitili hrvatskog špijuna. U rujnu prije osam godina u Srbiji su uhitili i osudili Čedu Čolovića.. Srbijanski mediji su prenijeli kako je Čolović proteklih godina u Beogradu i Srbiji prikupljao podatke o oficirima JNA protiv kojih je Hrvatska već pokrenula ili će pokrenuti kazneni progon zbog djela počinjenih tijekom rata.  Do 1990. godine živio je i radio u Republici Hrvatskoj, nakon čega mu je mjesto prebivališta bilo u Republici Srbiji.  U ratu se borio na srbijanskoj strani te je nakon ranjavanja odselio se Beograd.

On se, prema tadašnjem pisanju srbijanskih medija, vrlo brzo nagodio za kaznu sa srbijanskim glavnim državnim odvjetništvom te je bio osuđen na tri godine zatvora.

Kurir - vijest o Čedi Čoloviću | Author: Kurir Kurir
Hrvatska je nakon njegova uhićenja oštro odbacio tvrdnje da je Čolović bio hrvatski špijun. Pojedini mediji poput Blica izašli su s informacijama da je Čolović za korist Zagreba vrbovao svjedoke za suđenja protiv pojedinih Srba za ratne zločine iz Domovinskog rata.

"Naši srpski sugrađani i braća i sestre su jedno, a ono tamo su negativni ljudi koji se ponašaju kao da su osnovali EU i da nisu sijali mržnju po Hrvatskoj u 90-im godinama. Ja u Jasenovcu govorim o zločinima NDH, a s druge strane slušam 'malog od Šešelja' koji govori da su Hrvati ustaše, e pa dosta je toga!", kazao je Zoran Milanović u intervju za televiziju N1, upirući prstom da je Aleksandar Vučić bio blisku suradnik Vojislava Šešelja.

Bivši direktor Vojno-sigurnosne agencije (VBA) Momir Stojanović za Politiku je prokomentirao slučaj zaključujući da će to još pogoršati odnose Beograda i Zagreba. Rekao je da je Čolović bio laka meta za hrvatske obavještajce jer je Srbin iz Drniša i kao takav ucijenjen mogućnošću posjećivanja svojoj djedovini. No, Stojanović je ostavio kao lako moguću i opciju da stvari nisu onakve kakvima se čine.

"Ako je uhićenje bivšeg pripadnika vojske Republike Srpske Krajine najava daljnjeg razbijanja te mreže, onda me to raduje, ali ako je ono usmjereno na marketinške i druge dnevnopolitičke svrhe, onda je to loš potez", kazao je on.

Obični građani koji poznaju Čolovića  tvrdili su da on sigurno nije nikakav špijun.

"Meni ne ide u glavu da je to on, s obzirom da je on meni bio onako smotan. Sjećam se jedanput, kad sam bio u progonstvu u Medenoj, da sam ga vidio na televiziji u Kninu s rukom u gipsu. Ranjenicima u kninskoj bolnici Srbi iz Londona donijeli su nekakve darove. Ne ide mi u glavu da Čedo Čolović iz Udarnika može biti obavještajac, s obzirom da ga ja znam kao jednoga ovako retardiranog čovjeka",  ispričao je za Tris Ante Leontić, koji je Čolovića mjesec dana prije vidio u Drnišu

U Tepljuhu Čolovićevi sumještani pričaju da je on zapravo jedan divan čovjek, kojeg vole svi sumještani, posebno djeca te koji u selo donosi i dijeli kolače koje mu sestra u Beogradu radi. Umrli su mu otac i majka, sestra i brat su mu u Beogradu, tako da danas u selu nema nikoga.

" Ja sam ga očekivala sinoć s kolačima. Kad ono, javljaju da je špijun! A to je čovjek kakav se samo može poželjeti", priča njegova susjeda za Tris nakon njegova uhićenja. 
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.