Top News
7006 prikaza

Zid od 350 tona pao je 1988. Ubio vaterpolista, ženu koja je nosila cipele na popravak...

1/4
Državni arhiv Split/Dalmacija danas
Kišovitog 4. siječnja 1988. godine na nogostup i cestu u Končarevoj pao je potporni betonski zid i usmrtio mladu novinarku, vaterpolista i ženu koja je nosila cipele na popravak. Za njihovu smrt nitko nije odgovarao.

Kiša koja nesmiljeno padala uzrokovala je u srijedu odron u središtu Dubrovnika gdje se potporni zid vrta obiteljske kuće na Pločama srušio na prometnicu i parkirane automobile. Pukim čudom nitko nije ozlijeđen. 

Grad Dubrovnik je u rujnu 2023. utvrdio  da je taj ogradni zid napuknut i nakrivljen te da prijeti padom na javnu površinu. U listopadu su  vlasnici naredili sanaciju zida, ali je nakon žalbe Dubrovačko-neretvanska županija proglasila dubrovački Odsjek za komunalne poslove nenadležnim. Rješenje je poništeno, a o slučaju je obaviještena mjerodavna građevinska inspekcija.

- Provodimo postupak čišćenja cijele ceste, međutim moramo biti svjesni da s parcele s koje se dogodio odron prijeti daljnje urušavanje. Paralelno s inženjerima moramo vidjeti kako i na koji način zaustaviti potencijalnu ugrozu daljnjeg urušavanja, rekao je Mato Franković, gradonačelnik Dubrovnika.

Poklopio ih zid težak 350 tona

I dok u ovoj nesreći nitko nije ozlijeđenm sličan slučaj, no s tragičnim posljedicama dogodio se u Splitu. Kišovitog 4. siječnja 1988. godine na nogostup i cestu u Končarevoj pao je potporni betonski zid visok sedam, dug 24,5 metra i težak preko 350 tona. Na mjestu je usmrtio mladu novinarku, mladić koji je trenirao vaterpolo u POŠK-a te 38-godišnjakinju koja je nosila cipele na popravak…

 | Author:
Svjedoci su govorili kako bi žrtava bilo i puno više da koju sekundu ranije nije prošao Prometov autobus i sa stanice u smjeru grada poveo desetak građana. U taj autobus mogao je ući i mladić, ali je, rekli su svjedoci, odlučio praviti društvo poznanici. Vozač  autobusa koji je stigao na stanicu i zaustavio se niti metar od betonskog zida, kasnije je izjavio kako se "sve dogodilo sekundarno, ja sam zakočija, a zid se sekundarno sušija prid menom".

"Dvi stvari sam zapamtija za cili život, dvi slike su mi se urezale u pamćenje. Prva, kako mrtvozornici sakupljaju posmrtne ostatke nastradalih i spremaju ih u kapisle, i druga, dok smo se spuštali stepenicama, kako čovik na teraci svog stana gleda prema vrhu tih skala, s golemom tugom u očima.", prisjetio se u siječnju Damir Bilandžić za portal Dalmaciju danas te dodao:

"Skupili smo se na onom brežuljku iznad današnjeg kafića, bilo nas je sigurno 50-ak, možda i više, pratili smo što se događa. Satima je trajao očevid, a predvečer sam krenuo kući, i tada kao i sad živio sam na Mertojaku. Taj čovjek na teraci preko puta Mačka bio je otac djevojke koja je tog dana nastradala. Ne mogu reći je li u tom trenutku bio siguran da je njegova kćer poginula, tada nije bilo mobitela, ali zapamtio sam njegov pogled i mislim da je znao… - rekao je Bilandžić.

Sfušali sve što su mogli

Otvorena je istraga, a nakon nje započelo je i suđenje no nakon godina rasprava nitko nije odgovarao za ovu tragediju- ni projektant, izvođači, nadzornik radova ili netko četvrti. No, predstavnici Građevinskog instituta istog dana počeli su s radom, a idućih  mjeseci obavili su i ispitivanja tla, sondiranje temelja zida, te geološki i hidrogeološki obradili užu i širu lokaciju zida, ali i samu armaturu.

Prema 'zaključnim razmatranjima' Građevinskog instituta, dokumentu pohranjenom u Državnom arhivu u Splitu, konstatirano je da za zid  'nisu izvršeni prethodni geomehanički, hidrogeološki i hidrološki radovi'. Za objekt i konkretnu lokaciju nije obrađen izvedbeni građevinski projekt, način odvodnje oborinskih i procjednih voda iznad i iza zida nije projektno obrađen. I možda ono najvažnije, što je vjerojatno ubrzalo pad zida, objekta koji je u tom trenutku bio relativno nov: manjak armature, navela je Dalmacija danas.

 | Author:
"Usporedbom projekta, građevinske knjige i utvrđenog stanja na licu mjesta vidljivo je da je zid sidren u temelj s 50 % manjom površinom armature od projektirane."

Osim toga je utvrđeno da je "određeni broj šipki armature za sidrenje pukao znatno ranije", kao i progresivna korozija šipki armature. Sve to skupa, mišljenje je stručnjaka Građevinarskog instituta, uz veliku količinu oborina i porast hidrostatičkog tlaka od vode iza zida, dovelo je do rušenja zida i pogibije troje ljudi.
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.